Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
Jakiś czas temu miałem taki problem, przeliczałem śrubę, gdyż miała być zmodyfikowana przez wykonanie otworu wzdłuż osi, całą maszyna wcześniej już pracowała i nic niepokojącego i nie działo. Z obliczeń w śrubie nawet przed modyfikacją wychodzą naprężenia w okolicy granicy wytrzymałości materiału. Wzrost naprężeń wywołany jest przez spiętrzenie naprężeń w okolicy gwintu. Konsultowałem model i jest ok., a jako komentarz do wyników usłyszałem, iż może wystąpić pewne uplastycznienie. Zachwiało to trochę moją pewnością siebie gdyż przez ostatnie parę lat studiów zawsze mówiono mi, iż należy trzymać się poniżej granicy plastyczności, uwzględniając pewien współczynnik bezpieczeństwa. Ostatecznie przeliczyłem śrubę według wzorów z PKMów i jest ok., maszyna pracuje. Nie daje mi to jednak spokoju. Dawniej, gdy nie było MESu itp. liczyło się z PKMów, teraz z pomocą technik komputerowych obliczenia są bardziej dokładne i czasem, tak jak w tym przypadku okazuje się, że zagadnienia są bardziej złożone. Jak więc tłumaczyć takie przypadki?
Wyobraź sobie zwykłą belkę pryzmatyczną utwierdzoną na jednym końcu i obciążoną siłą skupioną na drugim. Jest taka siła, która spowoduje uplastycznienie warstwy materiału najbardziej oddalonej od linii obojętnej zginania. Nie znaczy to jednak, że belka przestała nieść, bo naprężenia wewnątrz belki jeszcze nie zbliżyły się do Re. Po zdjęciu obciążenia warstwa, która uległa uplastycznieniu "ma się dobrze" a jej granica plastyczności przesunęła się w kierunku Rm. A więc obliczenia na naprężenia dopuszczalne są bardzo konserwatywne. W praktyce bardzo często dopuszcza się pewne uplastycznienie materiału (metoda nośności granicznej). Np. zbiorniki ciśnieniowe przechodzą próbę przy naprężeniach 110% Re! Przy takim teście oceniana jest szczelność zbiornika, a jednocześnie podnosi się jego wytrzymałość.
Zacisk w śrubie wywołuje naprężenia, naprężenia te są znaczne w pewnej okolicy gwintu od nominalnych. Mnie w tym wszystkim martwi jak to będzie działało, gdy dołożymy do tego wytrzymałość zmęczeniową gdyż maszyna w czasie pracy drga, co powoduje ze można się doszukiwać pewnej zmienności w naprężeniu wywołanym zaciskiem. Wytrzymałość zmęczeniowa dodatkowo obniża próg naprężeń, które powinny być zachowane w śrubie. Zastanawiam się, jak więc połączyć te wszystkie aspekty? W jakim kierunku można pójść z dalszą analizą?
Napisałeś, że dobrałeś śrubę wg normy. A czy zwróciłeś uwagę, że wzory pomijają całkiem sporą część materiału na śrubie? Te wszystkie współczynniki. takie i owakie nie robią nic innego jak zapewniają, że rdzeń śruby jest poniżej naprężeń uplastyczniających. Innymi słowy wykonaj model walca, o średnicy rdzenia, i policz jeszcze raz MES'em powinno Ci wyjść że jest ok. A cała reszta, czyli uplastycznienia, no cóż, tak naprawdę przecież niosą jakąś część obciążenia więc będzie w rzeczywistości "co najwyżej" lepiej.
Skocz do Forum:
Reklama
Szukaj
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc