DEA - Discrete Element Analysis
W rozwinięciu podaję za amerykańskim wydaniem Wikipedii listę softwaru typu otwartego i kilka dostępnych komercyjnych przykładów. Bardzo proszę o zwrotną informację o tych programach jeżeli ktoś będzie próbował z nich korzystać.
Elementy analizy modelu felgi z użyciem Komputerowej Dynamiki Płynów
Celem tego artykułu nie jest próba wyjaśnienia teoretycznych podstaw mechaniki płynów, nie może być również postrzegany jako opis testowania implementacji numerycznej ani wybranego kodu. Celem autora jest przedstawienie podstawowych zastosowań CFD oraz przybliżenie jak najszerszemu kręgowi użytkowników i entuzjastów metod numerycznych tej jeszcze nieczęsto używanej techniki. Dzięki uprzejmości organizatorów serwisu feazone.org możliwe było użycie rozważanego szerzej modelu felgi, którego obliczenia wytrzymałościowe mogą w interesujący sposób uzupełnić się z podejściem CFD; z pewnością zaowocuje to szerszym spojrzeniem na kwestię projektowania wyrobu końcowego.
Uruchamianie modelu numerycznego
Chciałbym przekazać kilka słów wynikających z praktycznego doświadczenia z kilku lat przeprowadzania obliczeń metodą elementów skończonych problemów wytrzymałości materiałów. Większość książek nt MES sprowadza się do przedstawienia teoretycznych podstaw metody oraz podania kilku podstawowych, a czasami i złożonych, przykładów obliczeń. Przykłady te jednak są przedstawiane w taki sposób jak gdyby „po drodze” nie było żadnych problemów ani trudności a człowiek był absolutnie nieomylny. Odejdę od tego schematu. Postaram się pokazać jak popełnić możliwie mało pomyłek i przede wszystkim skupię się na tym jak stwierdzić, że się pomyliło!
Uruchamianie modelu numerycznego, część II
To już druga część szukania igły w stogu siana, czyli próba przekazania wiedzy jak w praktyce uruchamiać model numeryczny. Jest to zagadnienie obszerne dla tego zbliżamy się do jego zarysowania stopniowo. W tej części pracy zajmiemy sie błędami grubymi i intuicyjnymi. Ten podział zaproponowany w artykule oddaje, zdaniem autora, to co zwykle robi inżynier obliczeniowiec w trakcie swojej pracy. Najpierw szuka błędów ewidentnych a potem tych, które sugeruje mu jego intuicja. Niestety intuicji trzeba się dopracować. I temu m.in służu niniejsza praca. Czekam na komentarze i poprawki. Zapraszam do dyskusji na forum
|