MES,CAD,CAE,FEA
News Search:
StartGaleriaForumDownloadArtykułyNewsyLinkiZasoby wiedzyKontaktZasady Stosujemy pliki cookies więcej...04/19/2024 03:07:19
Reklama
Nawigacja
Galeria
Forum
Download
Artykuły
FAQ
Linki
Zasoby wiedzy
Kontakt
Szukaj
Losowa Fotka
Model powłokowy wiertnicy (modelowanie 3D)
Model powłokowy wiertnicy (modelowanie 3D)
Wiertnica
Użytkownicy Online
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne
WITAMY:
adrian24024
jako nowego użytkownika.

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1400

Super Administratorzy: 1
Administratorzy: 1
Użytkownicy: 1398

Użytkownicy Online:

piotr15 tygodni
ndv36 tygodni
damian1410048 tygodni
BE-FEA50 tygodni
adrian2402454 tygodni

Gości Online: 21

Twoje IP to: 18.191.21.86

Kategorie Forum 53
Wątki na Forum 1268
Posty na Forum 5665
Komentarzy 83
Newsy 142
Artykuły 10
Ściągniętych plików 62
Kategorie Downloads 4
Ciekawe Strony 13
Postów w Shoutbox 413
Przykłady
Analiza konstrukcji - model dyskretny

Analiza konstrukcji - model dyskretny

Awaria łyżki koparki
Wyniki naprężenia 3

Wyniki naprężenia 3

Ślizgowy element konstrukcji
Model porównawczy 2- adaptive meshing

Model porównawczy 2- adaptive meshing

Problem Oli
Model pełny -strefa kontaktu

Model pełny -strefa kontaktu

Połączenie sworzniowe
Wnioski

Wnioski

Ślizgowy element konstrukcji
Partnerzy

Strony wspierającej nas firmy:
Leasing,faktoring, kredyt gdy szukasz gotówki.
Opony to tanie opony letnie oraz katalog
zawierający firmy transportowe
Strony naszych przyjaciół:

Darmowe arkusz Excela
Strony sponsorów:
Zawsze się znajdzie forum transportowe na giełdzie ładunków/ na stronie giełdy ładunków
ciekawe i miłe sercu rzeczy to: fajne fotki dzieci na stronie mojebaby.pl lub też warte obejrzenia zwierzęta domowe ze strony mojzwierz.pl
-->../lll
Ostatnie Komentarze
marek_ac dnia 11.01.2017 08:14

Demo download (nowy link): (poprawiono patrz: Linki-> Przyjaciele -> Vanadis)

Zobacz Komentarze Artykułów
marek_ac dnia 21.04.2015 05:53

... mała poprawka: double wprowadzono w wersji 1.3
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 20.04.2015 18:59

Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 14.04.2015 00:51

Witam,

Na dysku:

TUTAJ

zamieściłem demo (wersję windowsową) modelu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

W pliku vanadis.txt zawarty jest krótki opis modelu.

Marek
Zobacz Komentarze Artykułów
steleri dnia 17.03.2015 21:54

Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznie
Zobacz Komentarze Newsów

Ostatnie aktywne Tematy rss1 rss2
Forum Wątek Odpowiedzi Ostatni Post
POMOCNA DŁOń - pomagamy studentom rozwiązywać zadania Analiza statyczna wózka wagonowego 3 BE-FEA 02/28/2022 18:26
Jestem kompletnie zielony ABAQUS PROBLEM 2 Euklides_PL 01/25/2022 20:24
Ogłoszenia i newsy (branża CAE) OBLICZENIA WYTRZYMAŁOŚCIOWE MES I RYSUNEK TECHNICZNY 0 1pkm 09/24/2021 01:50
Jestem kompletnie zielony ABAQUS BŁĄD 1 BE-FEA 09/15/2021 19:44
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Pomoc projektowa - Ansys fluent 3 BE-FEA 09/15/2021 19:32
Jestem kompletnie zielony ABAQUS - ANALYTICAL RIGID 2 Euklides_PL 08/30/2021 21:20
Jestem kompletnie zielony WSTĘPNE NAPRĘZENIA ŚCISKAJĄCE/SHRINK FIT ABAQUS 1 BE-FEA 06/03/2021 14:14
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Szkolenia komercyjne 3 Adrian28 05/30/2021 11:57
Sprawy studenckie OPTYMALIZACJA POWIERZCHNI ABAQUS 5 BE-FEA 03/23/2021 23:17
Sprawy studenckie comsol heat transfer in porous media 1 BE-FEA 03/09/2021 17:55
Sprawy studenckie ABAQUS-WARUNKI BRZEGOWE 1 BE-FEA 02/15/2021 00:01
Sprawy studenckie Potrzebna pomoc - Femap 2 jasiu 01/27/2021 18:25
Sprawy studenckie SolidWorks Simulation - podnoszenie zbiornika 3 BE-FEA 11/24/2020 14:33
Teoria MES Kwantowy MES 1 BE-FEA 11/13/2020 14:32
Jestem kompletnie zielony DEFORM 0 CwaniakzPKSU 11/05/2020 08:46
Zobacz Temat
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne | SANDBOX | Sprawy studenckie
Autor Model zastępczy blachy trapezowej
PaBlo1920
Użytkownik

Postów: 11
Data rejestracji: 16.09.14
Dodane dnia 09/16/2014 13:45
Witam.
Chciałbym zastąpić blachę trapezową (materiał izotropowy), płaską blachą (materiał ortotropowy).
http://imageshack.com/f/p9IH4PHGj
Problem polega w przeliczeniu danych materiałowych. Przegięcia powodują większą sztywność w danej osi (na rys oś Y).
Mam daną geometrię blachy trapezowej oraz materiał (Moduł Younga (E), Moduł Kirchhoffa (G), współczynnik Poissona, gęstość).
Obliczenia porównawcze wykonuje w MSC Patran, dane materiałowe jakie muszę zadeklarować w 2d_orthotropic:
http://imageshack.com/f/eyDcyZZij
Na stronie: http://kb.plaxis.nl/tips-and-tricks/material-datasets-plates-sheet-pile-wall-bending
znalazłem, sposób przeliczenia od razu z gotowym arkuszem kalkulacyjnym. Cała procedura dokładniej jest opisana w pdf który można znaleźć na stronie (PLAXIS Material Models Manual 2014; rozdział 15.6 3D PLATES).
Zrobiłem dwa modele w SolidWorks i importowałem do Patrana. Za pomocą arkusza wyliczyłem potrzebne wartości materiałowe i zadeklarowałem dla modelu z prostymi ścianami.
Otrzymane wyniki:
przemieszczenia trapez: http://imageshack.com/f/ipGavYBIj
przemieszczenia prosta: http://imageshack.com/f/pd4W9exRj
naprężenia trapez: http://imageshack.com/f/kmAsHSV7j
naprężenia prosta: http://imageshack.com/f/f0w4AG7wj

Wydaje mi się, że modele pracują prawidłowo, a różnice w wynikach są spowodowane przez nieodpowiednie przeliczenie materiału.

Znalazłem również inne podejście do problemu:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0020768312000637/pdf?md5=4f439ed78bc76904bf36d0cc509c8ff6&pid=1-s2.0-S0020768312000637-main.pdf
http://www.hindawi.com/journals/isrn/2011/979532/
Lecz nie potrafię otrzymać wszystkich wartości potrzebnych do obliczeń

Zwracam się z prośbą o pomoc, wszelkiego rodzaju pomysły. Jak stworzyć model zastępczy blachy trapezowej, aby w porównaniu modeli otrzymać zbliżone wyniki?
Edytowane przez PaBlo1920 dnia 09/16/2014 23:04
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 09/16/2014 17:13
Bardzo fajne materiały! Już za to należą ci się podziękowania.
Wydaje się , po eksperymentach numerycznych opisanych w drugiej pracy (IJSS), druga metoda wydaje się być wiarygodna. Nie czytałem pracy od deski do deski więc podpowiedz których danych nie potrafisz uzyskać?
ps. W pierwszej pracy wydaje się, że arbitralne przyjęcie sztywności w proporcjach liczbowych (niezależnie od parametrów geometrycznych w zasadzie poza polem) jest mocno niepewne i może dotyczyć tylko określonej klasy zależności wymiarowych, np typowej (wg tej pracy) blachy trapezowej...
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
PaBlo1920
Użytkownik

Postów: 11
Data rejestracji: 16.09.14
Dodane dnia 09/16/2014 20:12
Bardzo fajne materiały! Już za to należą ci się podziękowania.
Wydaje się , po eksperymentach numerycznych opisanych w drugiej pracy (IJSS), druga metoda wydaje się być wiarygodna. Nie czytałem pracy od deski do deski więc podpowiedz których danych nie potrafisz uzyskać?
ps. W pierwszej pracy wydaje się, że arbitralne przyjęcie sztywności w proporcjach liczbowych (niezależnie od parametrów geometrycznych w zasadzie poza polem) jest mocno niepewne i może dotyczyć tylko określonej klasy zależności wymiarowych, np typowej (wg tej pracy) blachy trapezowej...

Z IJSS z Tabeli nr3 wyliczyłem składowe macierzy sztywności metodą Samanta and Mukhopadhyay (1999).
Następnie z http://www.hindawi.com/journals/isrn/2011/979532/ wyliczyłem Ex, Ey, Gxy (wzór 6).

Deklarując Ex, Ey, Gxy pojawia się komunikat o niespełnieniu warunku "The given values of E11, E22 and Nu12 do not satisfy the condition that E11/E22 > Nu12*Nu12. Do you wish to continue?"
Przykład podany w HINDAWI (tabela 4.) również nie spełnia tej zależności.
Wpisywałem również przypadkowe wartości Ex, Ey, Gxy aby spełniały warunek, lecz nie otrzymywałem żadnych wyników (brak pozostałych wartości)

Partan jeszcze potrzebuje Gxz, Gyz (scrn w poprzednim poście). Współczynnik Poissona i gęstość raczej można przyjąć taką samą jak w materiale izotropowym.

PS. Różne oznaczenia: Ex=E11, Nu12=Gxy... itp.
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 09/16/2014 20:47
Modeli zastępcze blach profilowanych, w tym trapezowych są znane. Bez względu na ich złożoność nie da się raczej uzyskać całkowitej zbieżności. Najlepsze, najbardziej zgodne rezultaty otrzyma się prawdopodobnie tylko w zakresie przemieszczeń i to przy obciążeniach równomiernych.
W programie Autodesk Robot jest zaimplementowana na sztywno możliwość zdefiniowania przekroju blachy profilowanej, która automatycznie jest konwertowana przez program na panel o ortotropowej charakterystyce. W helpie natomiast podano wzory na sztywności składowe wchodzące do macierzy sztywności elementów o takich zastępczych charakterystykach. Warto porównać stosowane tam wzory z tymi cytowanymi tutaj.
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 09/16/2014 21:40
Czy NU to rzeczywiście G, czy raczej współczynnik Poissona?
Niespełnienie warunku Ei/Ej=vij/vji (pierwszy indeks przy współczynniku Poissona informuje o tym, jakie naprężenie normalne powoduje
odkształcenie liniowe natomiast drugi indeks opisuje kierunek odkształcenia liniowego) to niespełnienie symetrii macierzy podatności sprężystej. Twojego warunku nie mogę sobie przypomnieć - jeśli możesz podpowiedz, bo coś mnie zaćmiło.
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
PaBlo1920
Użytkownik

Postów: 11
Data rejestracji: 16.09.14
Dodane dnia 09/16/2014 22:29
piotr napisał/a:
Czy NU to rzeczywiście G, czy raczej współczynnik Poissona?
Niespełnienie warunku Ei/Ej=vij/vji (pierwszy indeks przy współczynniku Poissona informuje o tym, jakie naprężenie normalne powoduje
odkształcenie liniowe natomiast drugi indeks opisuje kierunek odkształcenia liniowego) to niespełnienie symetrii macierzy podatności sprężystej. Twojego warunku nie mogę sobie przypomnieć - jeśli możesz podpowiedz, bo coś mnie zaćmiło.


Nie jestem pewny, lecz wydaje mi się że Nu = moduł Kirchhoffa.
http://imageshack.com/f/ippRkmT5j
Jeżeli chodziłoby o Poissone to warunek byłby spełniony, a nie jest.

Muszę przestudiować tego HELPA z Autodesk Robot, dzięki za informacje Leonardo.
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 09/17/2014 22:22
Nu w PATRANIE to współczynnik Poissona. Cytat z dokumentacji:


Description
Elastic Modulus

Elastic modulus, E, (Youngr17;s modulus). Can be temperature dependent.
Poisson Ratio

Poissonr17;s ratio (NU). Can be temperature dependent. Should be between -1.0 and 0.5.
Shear Modulus

Shear modulus (G). Can be temperature dependent.
Density

Density (RHO). Can be temperature dependent.
Thermal Expansion Coefficient

Thermal coefficient of expansion (A). Can be temperature dependent.
Structural Damping Coefficient

Structural damping coefficient (GE). Can be temperature dependent.
Reference Temperature

Reference temperature (TREF).
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
PaBlo1920
Użytkownik

Postów: 11
Data rejestracji: 16.09.14
Dodane dnia 09/17/2014 23:50
Dzięki Piotrze za informacje, mój błąd :|
Jeżeli warunek jest spełniony, to i tak nie otrzymuje wyników, ponieważ brakuje dwóch pozostałych Shear modulus (G).
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
PaBlo1920
Użytkownik

Postów: 11
Data rejestracji: 16.09.14
Dodane dnia 09/18/2014 16:49
Przejrzałem tego HELPa z Autodesk Robot i raczej to mi się nie przyda, albo nie umiem z tego skorzystać. Autodesk Robot http://help.autodesk.com/view/RSAPRO/2015/PLK/?guid=GUID-A27B3B93-40F0-4D88-91CC-0AA50F6F52B5 wylicza sztywności tarczowe, ścinania i zginania.

Po rozszyfrowaniu Nu przez Piotra, zacząłem szukać błędu w współczynniku Poissone. Przyjmując 0.3 popełniałem błąd i warunek o którym wcześniej pisałem nie był spełniony.
W programie miałem podać ν12, a nie v.
Wyliczając: v12 = D11/D22*v problem został rozwiązany, lecz nie otrzymywałem wyników, powód? Brak zadeklarowanego Gxz, Gyz. Te moduły Kirchhoffa przyjąłem =1, w celu otrzymania jakichkolwiek wyników.
To co otrzymałem:
https://imageshack.com/i/ipju73mYj
Okazało się, że rozkłady pól są praktycznie identyczne w obu modelach. Niestety przemieszczenia różnią się 5tym rzędem wielkości.
Zmieniając Gxz, Gyz na dowolne wartości liczbowe, wyniki nie ulegają zmianie przy takich warunkach brzegowych jak na scrn (modele nie były inaczej obciążane).
Przejście z izotropowego materiału na ortotropowy metodą z IJSS jest dokładniejsze niż PLAXIS.
Pozostaje pytanie, ile mają wynosić moduły Kirchhoffa oraz jak uzyskać zbliżone przemieszczenia?
Edytowane przez PaBlo1920 dnia 09/18/2014 16:50
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 09/19/2014 16:53
Czy dobrze widzę (niestety wzrok nie ten, a obrazek mały), że mamy do czynienia ze ściskaniem? jeżeli tak to w miejsce naprężeń redukowanych daj tarczowe.
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
Staszkinson
Użytkownik

Postów: 35
Data rejestracji: 16.02.12
Dodane dnia 09/19/2014 18:07
[b]piotr napisał/a/b]
Czy dobrze widzę (niestety wzrok nie ten, a obrazek mały), że mamy do czynienia ze ściskaniem? jeżeli tak to w miejsce naprężeń redukowanych daj tarczowe.


Pozwolę sobie odejść delikatnie od głównego tematu i zapytam - dlaczego w analizowanym przypadku polecił Pan sprawdzić naprężenia tarczowe? Rozumiem, że mamy do czynienia ze ściskaniem i tarczową pracą układu, ale czy w tym momencie naprężenia zredukowane nie są miarodajne?

W jakim innym przypadku kryterium naprężeń zredukowanych nie powinno być stosowane?
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 09/21/2014 21:12
Jeżeli modele mają być adekwatne to akurat blacha trapezowa od zwykłej blachy nie powinna się niczym różnić w naprężeniach tarczowych Jeżeli więc różnica by była to znaczyłoby, że byc może różnica wyników naprężeń redukowanych wynika z innych błędów modelowania. Przy czystym ściskaniu błędy stałych materiałowych typu G nie powinny mieć istotnego znaczenia.
Pamiętajmy, że naprężenie redukowane jest obrazem jednowymiarowym złożonego (wielowymiarowego) stanu naprężenia w ciele. Naprężenia redukowane daje informację o stanie wytężenia konstrukcji nie daje jednak informacji co tego wytężenia jest powodem.
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
PaBlo1920
Użytkownik

Postów: 11
Data rejestracji: 16.09.14
Dodane dnia 09/22/2014 20:17
Zastosowałem materiał izotropowy dla obu modeli (trapezowego oraz prostego). Okazało się że przemieszczenia w trapezowej wyszły 25mm a w prostej 0.0003mm ==> co jest totalną bzdurą!!
Popełniłem błąd w materiale izotropowym dla blachy trapezowej, moduł Younga (E = 2.06), a powinno być 2.06e5. Stąd wynikł błąd w przemieszczeniach.
Poniżej przedstawiam to co otrzymałem po skorygowaniu błędu.
PRZEMIESZCZENIA:
prosty: 3.79e-4
trapez: 2.46e-4
błąd: 54%

NAPRę¯ENIA:
prosty: 5.90e-2
trapez: 4.87e-2
błąd: 19%

Różnice błędu są duże, lecz jeszcze sprawdzę przy innych stanach obciążenia jak zachowują się modele.
PS. Wyniki są otrzymane metodą Samanta & Mukhopadhyay przy dwóch modułach Kirchhoffa = 1,
metodą PLAXIS nadal nic nie wychodzi.
Edytowane przez PaBlo1920 dnia 09/25/2014 15:31
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 09/22/2014 20:35
W żadnym wypadku, poza stanem błonowym ze swobodą odkształceń poprzecznych, naprężenia tarczowe dla blachy trapezowej i płaskiej nie będą sobie równe przy ściskaniu. Rozpatrywany przypadek wygląda na nieprzesuwnie podparty na dole i uchwycony elementami sztywnymi na górze blokującymi jego odkształcenia. Na mapach widać inne deformacje w rejonie naroży i inne na ścianach i wyraźnie beczułkowaty kształt. W związku z tym poza szczególnym przypadkiem równość naprężeń ani tarczowych ani zredukowanych nie nastąpi. ¯adne parametry zastępcze modelujące blachę trapezową nie doprowadzą do wartości identycznych, choć mogą być zbliżone, w rejonach podparć lub brzegów.
Autor RE: Model zastępczy blachy trapezowej
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 09/24/2014 18:43
Jak rozumiem sens zastępowania jednego modelu innym leży w tym by nowy model przynosił te sam (lub lepsze) wyniki co model pierwotny. Tu model wieloelementowy blachy trapezowej zastępujemy niewieloelementowym blachy płaskiej ortotropowej. Oczywiście , że porównywanie naprężeń lokalnych, chociażby ze względu na efekty lokalne przy zagięciach blachy trapezowej nie ma sensu. Jednakże akurat czyste ściskanie powinno odsiać te efekty i zminimalizować je tak by uzyskać b. podobne wyniki. W końcu dla takiej konstrukcji jak na rysunku to nawet analogia prętowa powinna dać znacznie lepsze przybliżenie niż pokazane w przykładzie wyniki. Także ortotropowość nie powinna mieć w tym konkretnym przypadku istotnego znaczenia. Mamy w końcu do czynienia z modelem liniowym. Konkluzja dla mnie jest taka błąd jest raczej natury podstawowej i nie dotyczy modelu jako takiego tylko jego realizacji. Czytaj: wyliczenia sztywności zastępczych lub błędu modelowania.
Skocz do Forum:
Reklama
Najtańszy sklep z dobrymi oponami

Szukaj
Google
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta dla Użytkowników
Jakiego używasz programu MES

Nastran (wszelkiej maści)

Ansys

Abaqus

Cosmos/M

Comsol

Algor

MARC

Inny

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Reklama
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Bulix
26.01.2022
Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.

damian14100
25.01.2022
Witam, Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?

BE-FEA
31.03.2021
Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.

daniel8894
31.03.2021
Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d

BE-FEA
09.03.2021
Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.

kinia22
09.03.2021
witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!

BE-FEA
02.04.2020
Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread

BE-FEA
02.04.2020
Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.

KrzywaOHIO
30.03.2020
Jak dodać nowy wątek na forum?

Konrad96
02.12.2019
Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc

Archiwum
Wydarzenia
PonWtrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Urodziny:

Copyright Piotr© 2007- - 2024
Powered by Peter-Fusion © 2009 - Modified Aztec Theme