Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
Ostatnio męczę się przy zagadnieniu analizy drgań wibroakustycznych obudowy wentylatora promieniowego wywołanych przez obroty wirnika. Sam wirnik powinien być ostatecznie zamodelowany przy pomocy samego momentu obrotowego (nie ma jego modelu). Jest on oczywiście napędzany poprzez silnik elektryczny.
Model obudowy jest już stworzony, siatka nałożona w środowisku ANSYS Workbench. Zakres analizy modalnej: 0Hz - 2500Hz.
Dobrze. To teraz z czym mam problem.
Zanim podejdę do problemu analizy hałasu muszę przeprowadzić jeszcze analizę harmoniczną. Jak zamodelować oddziaływanie wirnika na obudowę przy takiej analizie? Jako moment? Wiem, że wirnik ma 9 łopatek i obraca się z prędkością 2880 obr/min.
Ponadto, nawet jeżeli mi się to uda, to nie mam bladego pojęcia jak zrobić analizę hałasu (co jest celem zadania). W moich poszukiwaniach rozwiązania nie natknąłem się na żaden tutorial lub inne, przydatne materiały, które mogłyby naprowadzić mnie na rozwiązanie.
Mam nadzieję, że wystarczająco opisałem problem.
Czy ktoś wie jak mi pomóc? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
W zasadzie wibracje powstają gdy coś nie jest perfekcyjnie doskonałe. Wibracje samowzbudne teoretycznie wynikają z własności samego układu ale w układzie idealnym nie wystąpią, chyba , ze układ mechaniczny zostanie uzupełniony energią itd - nie będę tu przypominał teorii.W każdym razie układ drga zawsze (z wyjątkiem drgań wymuszonych) w zgodzie z częstościami własnymi.
Dlatego analiza drgań powinna być zaczęta od znalezienia częstości własnych układu. Teraz pojawia się energia w postaci obrotu od silnika, mamy wiec szereg pojawiających się wymuszeń:
= od samego obrotu i nierównomierności rozkładu mas
= od obrotu i sprężystości układu (wał w polu ciężkości zawsze będzie wibrował)
= od obrotu i niedoskonałości mocowań
= od aerodynamiki (ale to chyba za daleko)chociaż można (bez aerodynamiki) wyobrazić sobie zaburzenie np wywołane przechodzeniem łopatki wirnika przed/za elementem podtrzymującym np osłonę wirnika...
= od nierównomierności momentu obrotowego silnika elektrycznego
No i gdzie będzie hałasować? tam gdzie mamy zgodności wymuszeń i drgań własnych. Sama jednak analiza hałasu jest problemem bardzo złożonym i chyba powinniśmy poznać trochę założeń upraszczających jakie są do tego problemu, aby posunąć się dalej
Wybacz, ale nie było mnie przez trochę czasu i nie miałem jak odpisać.
Sam problem skupia się jedynie na drganiach obudowy wywołanych obrotami silnika (co również oznacza obrót wirnika), stąd modelowałem jedynie blachę wentylatora promieniowego WWOax r11; 22,4 - jego ściany boczne oraz połączenia z rurociągami czyli wlot i wylot. Wyliczyłem za pomocą Ansysa częstości własne w różnych kierunkach i na podstawie wyników ustawiałem czujniki na rzeczywistym obiekcie, tak aby znajdowały się w miejscu największych odkształceń. Innymi słowy, czujniki były tam gdzie obudowa najbardziej drgała przy danej częstotliwości.
Na chwilę obecną przeprowadziłem 'roboczą' analizę harmoniczną tejże obudowy z wymuszeniem jednostkowym i porównałem widma przebiegów analizy harmonicznej na modelu i obiekcie rzeczywistym. Kolejnym etapem jest dostrajanie modelu do rzeczywistości, aby zmniejszyć błędy analizy.
Tak jak wcześniej wspomniałem. Nie do końca wiem jak zamodelować wymuszenie przy analizie harmonicznej. Chcę uniknąć siły jednostkowej przyłożonej w punkcie, bo będzie ona generowała niepotrzebne naprężenia, a to wpłynie znacząco na wyniki. Zastanawiałem się również nad ciśnieniem rozłożonym na bardzo małej powierzchni lub wprost - moment skręcający, który jest generowany przez wał silnika działający z częstotliwością 48 Hz * 9 (łopatka wirnika). Zakładam sytuację idealną, czyli że wymuszenie jest efektem samego obrotu wału.
Kolejnym problemem jest już sama analiza rozkładu pola akustycznego. Hałasu. Celem całego projektu jest znalezienie wektorów kierunkowych fali akustycznej na powierzchni sferycznej w odległości ok. 1 metr od "centrum" obudowy, tak żeby w przyszłości móc wykorzystać jedynie punktowe źródło dźwięku i właśnie tą sferę wektorów.
Spotkałeś się może z takim problemem rozwiązanym za pomocą Ansysa? Inne programy też mnie zadowolą ;)
Skocz do Forum:
Reklama
Szukaj
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc