Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
Od jakiegoś czasu borykam się z symulacją podnoszenia zbiornika o poniższej geometrii:
gdzie:
L = 2000 [mm]
D = 2500 [mm]
S = 6 [mm]
Niestety, wszelkie próby kończą się nierzeczywistym spiętrzeniem naprężeń w miejscu zaznaczonym strzałką:
Po wykryciu i usunięciu punktów aktywnych oraz osobliwych, wartości naprężeń w tym miejscu wciąż przekraczają trzykrotnie granicę plastyczności materiału. Z doświadczenia wiem, że tego typu rozwiązania stosowane są z pełnym powodzeniem. Brakuje mi jednak potwierdzenia rzeczywistości w analizie numerycznej.
Jeśli chodzi o warunki brzegowe to próbowałem już wielu:
Sposób 1:
Obciążenie zewnętrzne: grawitacja,
Umocowania: w części walcowej otworu uchwytu nieruchomy zawias lub w części walcowej otworu uchwytu geometria odniesienia względem osi otworu z możliwością obrotu.
Sposób 2:
Obciążenie zewnętrzne: w części walcowej otworu uchwytu siła skierowana w kierunku działania cięgien równoważąca ciężar konstrukcji,
Umocowania: Zbiornik związany z płaszczyzną, na której "leży".
Jeśli chodzi o połączenie zbiornik - uchwyt to stosowałem lokalną interakcję "wiązanie" oraz spoinę grzbietową.
Odnośnie założeń to zbiornik traktowałem zawsze jako skorupę, natomiast uchwyty jako skorupę lub bryłę.
Siatka była zagęszczana lokalnie w okolicach uchwytu, co skutkowało znaczącym wzrostem naprężeń.
Każdą z wersji badałem za pomocą analizy statycznej oraz analizy nieliniowej.
Czy jest ktoś wstanie przeanalizować moje podejście do analizy, wskazać błędy i zaproponować poprawne warunki brzegowe?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Mateusz
Edytowane przez melanz123 dnia 11/24/2020 11:57
Możesz wstawić screen siatki (zbliżenie na to miejsce z koncentracją naprężeń) ? Może trzeba będzie ją mocno zagęścić. Co do warunków brzegowych, tutaj sprawa jest dosyć prosta - musisz chwycić ucha zaczepów i obciążyć układ grawitacją. Próbowałeś to policzyć ręcznie żeby mieć odniesienie ?
BE-FEA napisał/a:
Możesz wstawić screen siatki (zbliżenie na to miejsce z koncentracją naprężeń) ? Może trzeba będzie ją mocno zagęścić. Co do warunków brzegowych, tutaj sprawa jest dosyć prosta - musisz chwycić ucha zaczepów i obciążyć układ grawitacją. Próbowałeś to policzyć ręcznie żeby mieć odniesienie ?
Warunki brzegowe zadałem takie jak napisałeś. Poniżej screen'y z siatką:
Wielkość elementu w miejscu zagęszczenia to 1mm.
Jeśli chodzi o obliczenia analityczne - mam wykonane według jednej z norm obliczeniowych na zbiorniki stalowe i maksymalne naprężenia wychodzą w zakresie sprężystym dla danego materiału.
Myślę, że to lokalne zagęszczenie sięga za daleko. Lepiej skupić się tylko na obszarze bezpośrednio przy połączeniu ucha ze zbiornikiem i wtedy tam jeszcze mocniej zagęścić siatkę. Dobrze by było też zadbać o ciągłość siatki w tej lokalizacji, bo teraz jest tam kontakt wiązany, który sztucznie spaja powierzchnie i może generować fałszywe wyniki naprężeń w jego bezpośredniej okolicy. Może spróbuj to zamodelować jako jeden part. Dałbym tam też jakieś zaokrąglenie żeby nie było takich karbów.
Z ciekawości - która to norma ?
Edytowane przez BE-FEA dnia 11/24/2020 22:19
Skocz do Forum:
Reklama
Szukaj
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc