Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
Piszę tutaj, ponieważ w piątek przyjdzie mi zdawać kolokwium z teoretycznej części FEM na PŁ. Ucząc się, posiłkuję się książką Marii Kotełko - Advanced Mechanical Engineering. Wiem, że jednym z zadań będzie zaproponowanie modelu FEM zadanego przedmiotu - narysowanie go, zaproponowanie ewentualnych symetrii, oraz napisanie, jakich elementów powinienem użyć.
Niestety, książką, z której korzystam bardzo po macoszemu traktuje ten temat. Potrzebuję pomocy:
1. Czy jest gdzieś literatura, która zajmuje się poważniej sposobem dyskretyzacji modelu i doboru odpowiednich elementów?
2. Jakie panują ogólne zasady dotyczące doboru rodzaju elementów (kiedy używamy elementów jedno-wymiarowych, kiedy powłok a kiedy bryłek). Jak mniemam zależy to zarówno od geometrii modelu jak i wielkości, którą chcemy zmierzyć?
3. http://zapodaj.net/bb1dd1e7e348.jpg.html Czy na lewej stronie skanu widnieją zdyskretyzowane modele, czy jest to już obrazek pokazujący przemieszczenia na węzłach?
Będę zadawał pewnie więcej głupich pytań, ale proszę o jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam
odp.1 Niby wszystkie pozycje dotyczące MES, ale... dokładnie tak jak to masz w swojej książce (patrz twój obrazek) tylko takie"ogólne" wytyczne.
i teoretyczne dywagację jak tu:
http://www.iue.tuwien.ac.at/phd/hollauer/node27.html
odp.2 Ogólne zasady? Ma pasować do zagadnienia... nie da się na forum odpowiedzieć kilkoma zdaniami bo to tak jak zauważyłeś w pkt.1 temat na książkę. Tu tylko konkretny problem...
Odp. 3 to zgodnie z opisem modele zdyskretyzowane...
Dziękuje za spojrzenie na mój temat. Przyznam szczerze, ze miałem małą przerwę w studiach, pomiędzy poprzednimi przedmiotami (jak Advanced Mechanical Engineering) a tym dotyczacym metody elementów skończonych. Nie mniej jednak nie rozumiem, dlaczego wiedza ta do tego aż stopnia wydaje mi się tajemna - książka zbytnio nie rozwija tematu, próbując się dowiedzieć od znajomego z grupy, ten zna odpowiedzi na pytania - a ja muszę umieć zaproponować dyskretyzację podanego w zadaniu modelu, ewentualnie podać parę wersji, opisując jaki element (2D, 3D czy pręt) i w jaki sposób wykorzystam.
Mimo wszystko
1. Dyskretyzując element taki jak butelka, poddawana od wewnątrz ciśnieniu, powinienem zastosować, elementy 2d, najlepiej w kształcie wycinków walca? Mając na uwadzę, że model ma środek symetrii, by efektywnie obliczyć naprężenia na ściankach, potrzebuję np. 1/16 albo 1/32 ?
2. Kiedy możemy wykorzystać analizę przekroju, upraszczając z obliczeń 2d? wszędzie tam, gdzie zakładamy jednolity przekrój? Proszę o jakiś przykład
3. Proszę o wyjaśnienie dokładnie dlaczego ten przekrój zbudowany jest tak a nie inaczej - z tego co ja rozumiem, im większe i bardziej prostokątne elementy, tym mniej nas interesuje rozkład naprężeń w danym elemencie. Im gęściej i bliżej do brzegów otworu (gdzie naprężenia są największe) tym więcej mniejszych prostokątnych elementów należy użyć. Koniec końców, elementy te muszą się jakoś łączyć węzłami, stąd więc tyle zagięć i wykrzywień na całej płycie?
1) Jeżeli zakładamy pełną symetrię to raczej elementy 1D, bez symetrii elementy powłokowe- 2D
2) wszędzie tam gdzie potrafimy opisać równaniami zależnymi od dwu parametrów położenia- długości i szerokości. Np:
belka ma jeden parametr - długość dlatego zastępujemy ja elementem 1D
płyta ma długość i szerokość dlatego zstępujemy ją elementem 2D
oba te elementy mają oczywiście i wysokość/szerokość (belka) i grubość, (płyta) ale zauważ, że w równaniach te wymiary wchodzą do stałych(w sensie zmiennej wchodzącej w skład wyrażenia na przemieszczenie), które opisujemy jako sztywność elementu w postaci pola przekroju i jego momentu bezwładności - belka i w postaci sztywności - płyta.
3.Nie bardzo rozumiem pytanie cytuję:
stąd więc tyle zagięć i wykrzywień na całej płycie?
heh, moje pytanie dotyczy tego skanu, który wrzuciłem - w okół dziur siatka wygląda tak, jakby występowało tam 'zagięcie czasoprzestrzeni' ;] - im bliżej dziur, tym poszczególne kawałki mniej przypominają prostokąty
Te zniekształcenia to wynik dwu procesów- automatycznego tworzenia siatki i skali rysunku.
A myśląc o wielkości elementów myśl o tym jak o całce oznaczonej: możesz uzyskać jej przybliżenie poprzez obliczenie pola pod wykresem, jeżeli użyjesz do tych obliczeń prostokątów to wynik będzie tym dokładniejszy im na więcej prostokątów podzielisz obszar pod wykresem. Więc tam gdzie wykres jest gładki, mało stromy lub wygięty - potrzebujesz mniej prostokątów, a tam gdzie wykres wyczynia różne "hopsy" dzielisz gęściej. Wokół otworów pole przemieszczeń wyczynia różne dziwne "hopsy" więc dzielisz gęsto. Zwróć uwagę,że mówię o polu przemieszczeń! Pole naprężeń w klasycznej MES jest polem wynikowym obliczonego pola przemieszczeń i naprężenie znamy jedynie średnie dla całego elementu - jeszcze jeden istotny powód, żeby dość gęsto dzielić tam gdzie potencjalnie naprężenia będą duże
Skocz do Forum:
Reklama
Szukaj
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc