Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
Witam.
Od jakiegoś czasu symuluje w programie Comsol 4.3a. Lecz jeszcze jestem zielony w tej dziedzinie.
Obecnie pracuje nad modelem 3D, w którym magnes stały jest przyłączony do dwóch rdzeni, między którymi jest bardzo niewielka szczelina powietrzna ok 0.05 [mm].
Do rdzeni jest dołączony element magnetycznie miękki (Soft Iron (without losses)). Dołączyłem do niego charakterystykę magnesowania, którą mam z katalogu.
Symulacja oblicza się poprawnie gdy ustawiam większą szczelinę powietrzną i zamiast podawać nieliniową charakterystykę magnesowania, podaje wartość stałą przenikalność. Do tego momentu jest wszystko ok.
Jednak moim zadaniem jest za symulować układ z małą szczeliną i przez to muszę poprawić jakość siatki, zmniejszyć rozmiar minimalnych elementów. Zwiększa to sporo ilość obliczeń. Jednak gdy dodam całą charakterystykę magnesowania, to obliczenia po jakimś czasie przestają się wykonywać. Pojawia się komunikat, że nie można znaleźć rozwiązania.
Ograniczając ilość punktów w cha-ce magnesowania, udaję się wykonać obliczenia, lecz zajmują one dużo czasu.
Jak mogę zmniejszyć czas obliczeń jeśli nie mogę już zwiększyć siatki i nie mogę dać mniej punktów w cha-ce magnesowania? Może da się jakoś zmienić sposób wykonywania obliczeń, wybrać jakieś inne metody symulacji gdy się pojawiają elementy z nieliniową charakterystyką magnesowania?
Niestety nie znam się na comsolu, więc nie powiem Ci jak to zrobić w tym systemie, ale mam pewne podejrzenia co do tego "dlaczego". Otóż każde obliczenia nieliniowe muszą mieć "nadzór" nad zbieżnością rozwiązania i są (co najmniej) trzy techniki. Nie wchodząc w szczegóły, (to trochę dużo wyjaśniania) wybranie niewłaściwej techniki kontroli zbieżności może prowadzić do opisywanej sytuacji. Gdzie tego szukać? W szczegółach nie wiem gdzie to ma Comsol ale powinno być to tam, gdzie jest ustawianie parametrów kolejnych kroków przyrostu...
Dzięki za podpowiedź. Skonsultowałem się jeszcze ze znajomym i też mi doradził, aby manipulować parametrami obliczeń nieliniowych. Jeszcze nie udało mi się z tego wyjść, lecz nadal nad tym pracuje.
Jednak jest jeszcze jeden problem, w moim modelu jest, bardzo wąska szczelina powietrzna rzędu 0,05 [mm]. Nie potrafię jeszcze odpowiednio zamodelować siatki w tej szczelinie, tak aby obliczenia były wykonalne i żeby nie były obarczone dużym błędem.
Jak sobie radzić z takimi problemami, gdy ciężko wygenerować mesh z powodu małych odległości między elementami? Czy użyć innych rodzajów mesh niż trójkątne?
Na razie zgłębiam dokumentacje Comsola i próbuje odpowiednio ustawić parametry obliczeń i siatkę, lecz na razie bezowocnie.
Edytowane przez lindal dnia 04/26/2013 10:53
Obiektywnie brak jednoznacznych wskazań który element lepszy - to zależy od konkretnego elementu. Ważniejsze jednak od rodzaju elementu (oczywiście pod warunkiem właściwego dobrania typu elementu) jest regularność siatki. I głównie z tego powodu preferowana jest siatka prostokątna. Niestety preferencja ta trwa tak długo, jak długo daje się dany kształt pomeshować prostokątami. Większość bowiem typów systemowych elementów skończonych bardzo nie lubi elementów zdegenerowanych do trójkąta lub quasi trójkąta część nawet sypie to jako błąd (zawsze jednak generuje to spory błąd numeryczny). Reasumując, odpowiedzią na twoje pytanie jest inne pytanie, czy można tę szczelinę pomeshować prostokątami?
I jeszcze jedno co do zasady można łączyć w modelu różne typy elementów, ale z doświadczenia wiem, że należy też tego, o ile to oczywiście możliwe, unikać.
Po kolejnym powrocie do modelu, zmieniłem następujące parametry:
- zmodyfikowałem sposób obliczeń algorytmu na: Automatic highly nonlinear (Newton),
- zwiększyłem wartość w: Memory allocation factor,
- zwiększyłem ilość iteracji z 25 do 50 (Number of iteration),
- zmeszowałem szczelinę powietrzną siatką prostokątną, która miał kilka warstw, a resztę modelu pozostawiłem trójkątną.
Obliczenia trwały kilkanaście minut lecz udało się wyznaczyć rozkład indukcji magnetycznej. Czyli ogólnie problem z niezbieżnością obliczeń udało się wyeliminować.
Jednak natrafiłem na kolejny problem z którym walczę już trochę. A mianowicie, muszę obliczyć z jaką siłą przyciągana jest zworka przez mój rdzeń. Czyli siłę przyciągania zworki gdy zworka przylega do rdzenia. Okazało się, że Comsol nie może obliczyć siły gdy nie ma szczeliny powietrznej. Gdy dodam bardzo małą szczelinę powietrzną to strumień nie przepływa przez zworkę i siły praktycznie nie ma.
Czy ktoś ma jakiś pomysł jak to obliczyć, lub jak się oblicza taką siłę w innych programach ?
A parasolid jest w chwili obecnej najczęstszym formatem natywnym programów z grafiką 3D i tak też jest w przypadku ADIN'y ... Czyli tak naprawdę nie dochodzi do eksportu tylko do bezpośredniego otwarcia pliku parasolidowego.
Zakończyłem prace nad pierwsza częścią modelu kilka miesięcy temu. Chciałbym przybliżyć w jaki sposób uporałem się z moimi problemami.
1. Problem z nieliniowością charakterystyki magnesowania.
Aby walczyć z tego typu problemami należy odpowiednio dostosować nieliniowy algorytm obliczeniowy. Ja skorzystałem z Fully Coupled, Automatic hihly nonlinear (Newton). Zmniejszając współczynnik zbieżności i tolerancje, zwiększając ilość kroków algorytmu, otrzymałem odpowiednią zbieżność obliczeń.
2. Problem z cienkimi warstwami powietrza.
Wykorzystując warunek brzegowy: Thin Low Permeability Gap, możemy definiować płaszczyzną łączącą dwa elementy. Podać jej przenikalność magnetyczną ( powietrze 1) i szerokość. W ten sposób możemy zwyczajnie zmeshować model.
3. Obliczanie siły
Gdy szczelina powietrzna wynosi 0[mm] Comsol ma problemy z obliczenie siły (Force Calculation). Należy więc użyć ponownie Thin Low Permeability Gap i ustawić bardzo cienką warstwę powietrza np. rzędu [um]. Przylirzy, to w miarę dokładnie wartość siły przyciągania przy braku szczeliny.
ad 1. W wersji 4.3b jest dodany do modułu AD/DC w geometrii 3D jest narzędzie Gauge Fixing for A-Field 1. W moim modelu dodanie tego narzędzia z zaznaczoną opcją Constrain variable in at leastone point, poprawiło znacznie zbieżność obliczeń.
Mam nadzieję, że te informację będą dla Was pomocne.
Skocz do Forum:
Reklama
Szukaj
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc