Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
Witam serdecznie. W MESie jestem raczej samoukiem, ale natrafiłem na problem którego nie jestem w stanie sam rozwiązać.
Jest to część mojej pracy inżynierskiej dotyczącej narzędzi do wytwarzania mikroczęści metodami obróbki plastycznej. Chodzi o zamodelowanie procesu wtłaczania matrycy w pierścień wzmacniający z uwzględnieniem odkształceń warstwy wierzchniej (chropowatości). Doskonale zdaję sobie sprawę, że w normalnych zagadnieniach chropowatości się nie modeluje, bo jej wpływ na całe zjewisko jest pomijalnie znikomy. Tu jednak sprawa ma się inaczej.
Połączenie składa się z:
- Matrycy o średnicy zewnętrznej ok. 2,8 mm i wewnętrznej ok. 1 mm
- Pierścienia wzmacniającego o średnicy wewnętrznej ok. 2.8 mm i zewnętrznej ok. 8 mm
Połączenie wtłaczane wykonane jest w wciskiem około 10 mikrometrów. Zmierzony parametr chropowatości Rz matrycy ma około 4 mikrometrów. Jest to wielkość bardzo duża względem wcisku połączenia, więc można przypuszczać, że np. odkształcenia wierzchołków powierzni będą miały duży wpływ na naciski i naprężenia montażowe.
Całe zagadnienie jest osiowosymetryczne, więc całość modeluję w 2D. Problemem jest wprowadzenie do modelu danych dotyczących chropowatości. Promotor mi zaproponował, żeby przybliżyć ją jako sinusoidę, posiłkując się parametrami Rs i Rz. Mi ten pomysł niezbyt pasuje, bo:
- Boję się, że żeby to dobrze posiatkować, ilość elementów wzrośnie do olbrzymich wartości
- Traci się informację na temat nośności powierzchni, czyli udziału "wierzchołków" i "dołków" w profilu, co moim zdaniem może mieć bardzo duże znaczenie.
- Współczynnik tarcia jest mocno zależny od chropowatości. Jeżeli fizycznie zamodeluję warstwę wierzchnią, to nie wiem, jaki współczynnik tarcia przyjąć.
Poszukując pomocy w internecie, znalazłem taki artykuł:
http://www.not.pl/wydawnictwo/3_MACIOLKA.pdf
Dotyczy on wpływu chropowatości na mocowanie przedmiotu w uchwytach obróbkowych. Tam autor podszedł do problemu w inny sposób. Przedstawił powierchnię chropowatą za pomocą krzywej nośności uzyskanej przez pomiary i naciskał na nią nieodkształcalną powierzchnią. Ja chciałbym ten pomysł pociągnąć troche dalej i rozbić swoją symulację na 2 etapy:
- Zamodelowanie chropowatości jak w artykule i uzyskanie charakterystyk nacisk - odkształcenie, jak na rys. 6 w artykule (czerwona linia). Osobno dla powierzchni pierścienia wzmacniającego i matrycy.
- Przypisanie uzyskanych charakterystyk do elementów siatki przy powierzchni w modelu połączenia.
Chciałbym zapytać, czy takie podejście ma sens, czy lepiej jednak pójść za radą promotora. A może lepsze było by jeszcze inne podejście? Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, bo pierwszy raz spotykam się z takim złożonym problemem w MESie, ale chciałbym, żeby wyniki tej symulacji miały jakiś sens merytoryczny.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc