Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
Witam,
Tym razem wrzuciłem screen'y na Imageschack, także nie powinno być problemu.
Widok całego zderzaka, śruby zostały "zafixowane" nie jestem do końca pewien czy powinienem odbierać im wszystkie stopnie swobody, ale wydaje mi się że jest w porządku. Wymiary zderzaka mogę podesłać jeśli będą potrzebne, siatką proszę się nie przejmować bo opiekun powiedział, że jest ona mało istotna i póki co mam się nią nie martwić, dlatego jest wygenerowana automatycznie
Na zdjęciu jest zaznaczona analiza nieliniowa MES, nie znalazłem niczego innego co pozwalało by liczyć obciążenia zmienne w czasie, także myślę, że to poprawna opcja
Tu zrobiłem screen siły przyłożonej do końca zderzaka, siła powinna w bardzo krótkim czasie (0,01) osiągnąć wartość maksymalną 40 kN. I tak wynika ze zdjęcia powyżej, przynajmniej tak mi się wydaje.
Tu widok opcji Analysis Parameter, chcę otrzymać wyniki dla 10 kolejnych zmian obciążenia, dlatego ustawiłem Capture rate na 1000 razy na sekundę bo przy założonym czasie 0,01 dostanę właśnie 10 kroków
Tu opcja Gravity/Acceleration w menu Analysis Parameter, zastanawiam, się czy tu właśnie nie tkwi błąd gdyż siła uderzenia czyli 40 kN wynika z uderzenia masy 80 kg z przyspieszeniem 50m/s^2, dlatego nie wiem czy zamiast siły nie powinienem wpisać tego przyspieszenia, tyle że nie udało mi się znaleźć okna w którym można wprowadzić masę ciała.
Tutaj screen z własnościami Fibroflexu, niestety w Algorze nie udało mi się znaleźć wyszukiwarki materiałów także znalazłem w internecie materiał i cechy nadałem ręcznie, wielokrotnie sprawdzałem jednostki także to też nie powinno być kwestią błędu
Tu Element definition dla Fibroflexu, jako że jego zadaniem jest tłumienie uderzenia, dałem mu Large Displacement
Dla reszty elementów, z których wszystkie wykonane zostały ze stali wprowadziłem Small displacement.
Dodam jeszcze raz że cały problem tkwi w tym, że zamiast uzyskać stosunkowo duże przemieszczenia przy uderzeniu, dostaję małe wartości (1,2 mm) na elastomerze, natomiast naprężenia na śrubach wynoszą 500-600 N/mm^2. Od opiekuna dostałem informację, że powinienem to sprawdzić, własności Fibroflexu na pewno są dobre, nie wiem jak z resztą.
Dodam jeszcze, że nie do końca rozumiem działanie opisane nazwą "Create Contacts Between Parts", czy powinienem tworzyć takie "kontakty" pomiędzy poszczególnymi stykającymi się częściami, czy może Algor rozpoznaje z zaimportowanego z Solid Edge'a modelu, że części są połączone i nie trzeba tego wprowadzać. Z tego co widziałem w samouczku jest to raczej stosowane w miejscach gdzie części obracają się lub przemieszczają względem siebie np. samouczek z tłokiem.
Sprawdziłem właśnie przedstawione dane i w wyniku otrzymałem przemieszczenie 0,63 mm, jest to wynik wprowadzenia Large Displacement tylko dla Elastomeru, a nie dla wszystkich elementów. Czy w analizie nieliniowej wszystkie elementy powinny być oznaczone opcją Large Displacement czy tylko te, które rzeczywiście mogą ulegać wysokim odkształceniom?
Edytowane przez piotr dnia 11/17/2011 21:13
PO przejrzeniu wyników mam uwagi:
1) Nie wiem czy algor "pilnuje jednostek" , ale jeżeli nie, to widzę pewien problem w danych materiałowych.Gdy liczymy statykę to wygodny układ jednostek to N i mm jednak w dynamice wprowadza on kłopoty (siła bezwładności w niutonach to [kg x m/s^2] a mamy wymiary w mm - trzeba dodawać współczynniki!). Najprościej unikać błędów stosując N i m.
2)obliczanie uderzenia nie może się kończyć w momencie osiągnięcia maks. siły bo odpowiedź układu jest zawsze trochę spóźniona (chociażby bezwładność!)
3) zagadnienia kontaktowe, choć istotne w dopracowaniu wyników, na etapie wstępnym można pominąć, chyba, że algor "z automatu" udrażnia model dodając więzy na niezwiązanych niczym elementach. W modelu wstępnym wszystkie części powinny być jedną bryłą
4) opcja Gravity/acceleration nie ma wpływu na obliczenia gdyż jak wynika z obrazka masz ustawione zerowe przyspieszenie (czyli obiekt nie znajduje się w polu grawitacyjnym ani nie przyspiesza (lub np wiruje)
5)I taka moja uwaga z własnego doświadczenia: dość częsty błąd to przeglądanie wyników dla niewłaściwego kroku obliczeń
6) large displacement komplikuje obliczenia a używamy tam gdzie one występują. "Na razie" w stosunku do skali modelu to nigdzie doprawdy nie masz tych "large displacement". Więc obliczenia typu small powinny byc również podobne
7) sprawdź w animacji z dużym "przeskalowaniem" jak zachowuje się model, czy przypadkiem nie ma gdzieś zapomnianego odebrania stopnia swobody
8) przelicz model statycznie, zobacz jaką uzyskasz wartość ugięć - rząd wielkości przemieszczeń powinien być w zakresie liniowym podobny.
Dziękuję za odpowiedź, dopiero teraz ponieważ mamy skrócony semestr i trwa sesja.
Zastosowałem się do uwag, tzn:
a) sprawdziłem model statycznie, przemieszczenie przy sile 40kN wyniosło 0,695 mm.
b) dokonałem analizy dynamicznej 16 kroków z wykresem który osiąga apogeum po 0,002 sekundy, a potem po 0,004 siła maleje do zera, i tak:
-jeśli chodzi o przemieszczenia to wyszło podobnie 0,689 mm (najwięcej) w 8 kroku, z tym że myślę, że gdyby krok został zmniejszony to mogłoby minimalnie skoczyć do góry
-przemieszczenie w ostatnim kroku wyniosło 0,51. Także w tym wypadku ma to sens, czas bardzo krótki siła uderza po chwili już na ciało nie działa, a ono "powoli" wraca sobie do postaci pierwotnej.
-inaczej jest z naprężeniami tzn. w 8 kroku mamy 553 N/mm^2 w 9 już 573 a w 10 568 czyli zaczyna spadać i myślę że to też ma sens
-martwi mnie natomiast jeśli chodzi o naprężenia ich rozmieszczenie, dlatego zamieszczam rysunek niżej, nie wiem czego to jest wina bo układ jest symetryczny ale jest to dość podejrzane.
http://imageshack.us/f/854/beztytuuyec.png/
No i zniekształcenia dla współczynników 5 i 10, ale to raczej też jest w porządku:
http://imageshack.us/f/210/5znieksztalcenie.png/
http://imageshack.us/f/338/10znieksztalcenie.png/
Edytowane przez piotr dnia 11/25/2011 20:06
Symetria musi być! Coś jest nie tak! Przyjrzałem się jeszcze raz modelowi i mam pytanie. W jaki sposób łączysz ze sobą poszczególne bryły? Pytam bo siatka ewidentnie nie jest "zgrana". No i jak w rzeczywistej konstrukcji te bryły są ze sobą powiązane (jeden kawałek materiału lub kilka kawałków...)?
Kilka kawałków materiałów połączonych śrubami i tu właśnie zastanawiam się od samego początku, czy Algor rozpoznaje te połączenia śrubami w jakiś sposób. W sumie skoro analiza się przeprowadziła to wynikało z tego że jest ok, ale po tych plamkach to już nie wiem co myśleć.
Tak wygląda zarys części użytych w konstrukcji wszystkie zostały zamodelowane oddzielnie a następnie zostały złożone:
http://imageshack.us/f/31/beztytuujwk.png/
Edytowane przez piotr dnia 11/25/2011 20:07
Wszystkie informacje masz w FEA Editor, zobacz ostatnią zakładkę Contact pewnie standardowo masz ustawią na Bonded musisz to zmienić. Jak chcesz to prześlij plik z algora to zobaczę co jest nie tak.
Jest przełom, po pierwsze utworzyłem automatic contact (czy jakoś tak) między powierzchniami po drugie i najważniejsze usunąłem powyżej na rysunku nakręcony na gwint krążek, który przenosił obciążenia zamiast fibroflexu, to prowadziło do tego, że sam fibroflex praktycznie się nie odkształcał, naprężenia były ogromne a przemieszczenia niezauważalne, teraz w czwartym kroku mam już 30 mm :) dzięki za pomoc, jeżli będzie to w jakiś sposób użyteczne to chętnie podzielę się wynikami na forum
Edytowane przez piotr dnia 12/01/2011 08:34
Super! Jasne, że tak (z tym podzieleniem się..) Albo napisz krótki artykuł (długi też może być), albo przygotuj i wrzuć do galerii obrazki z komentarzami (będzie widać jak założę odpowiednią galerię, co uczynię bezzwłocznie po nadesłaniu materiałów)
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc