Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
Mam dwa pytania dotyczące kontaktów, chciałbym weryfikacji i/lub podpowiedzi.
1. Jak ustawić kontakty przy skręcaniu śrubą 2 elementów (powiedzmy płyt o grubości 2cm) pomiędzy którymi jest inny element, a one skręcane są na zewnątrz tego elementu? Chodzi mi o kontakt między płytą a śrubą (nie łbem a gwintem; czyli na tej cienkiej ściance w otworze). Czy kontakt 'frictioless' jest słuszny? Najczęściej stosuje się bonded, ale nie wiem czy to właściwe, bo jak skręcam, to jednak wywieram naprężenia na śrubę i może się ona przemieścić względem ścianki (np. rozciągnąć sprężyście). Myślicie że frictionless jest ok, czy raczej bardziej właściwe jest bonded?
2. Jak ustawić kontakt między płytami a słupem pomiędzy nimi? Chodzi mi o to, że jak się skręca tą płytę, to na środku ona może 'odchodzić'. Jak daje bonded to ona jest przyklejona na całości, i największe naprężenia robią się w złych miejscach (w moim odczuciu). Jak zrobić kontakt, na zasadzie że elementy się widzą, ale nie są sklejone, jedynie się blokują?
Postów: 242 Miejscowość: Norge Data rejestracji: 01.10.09
Dodane dnia 07/28/2014 18:55
Bonded, to jest zło konieczne, czasami można tego używać jak masz połączenia nierozłączne, w każdym innym frictionless będzie (na 99%) bardziej konserwatywnym rozwiązaniem.
Przykład, śruba, masz ją luzem włożoną w otwór czy zaspawana kompletnie?
Przykład, łożysko ślizgowe, zaspawane kompletnie czy może się swobodnie obracać?
(oba powyższe pomijają dywagacje na temat tarcia i jego wartości)
Idiom,
pomyśl, będziesz inżynierem, używanie FEA nie zwalnia od myślenia, najpierw usiądź i pomyśl jak dany mechanizm, czy zestaw części ze sobą oddziaływują, co się tam dzieje, co można pominąć aby uprościć zagadnienie, a czego nie można bo ma duży wpływ na rozwiązanie zagadnienia. Jak już wiesz, co się dzieje w złożeniu które analizujesz, to wtedy zajmujesz się detalami.
Wracając do Twojego pytania, połączenie śrubowe... czy tarcie ma tam znaczenie i pomiędzy którymi powierzchniami?
Ja w teorii wiem co chce, ale nie wiem jak to wklikać w programie i jakie są 'zwyczaje' w tej dziedzinie. Oczywiście że praktycznie tarcie mnie nie interesuje między śrubą a tworem, ale chce jednocześnie zrobić tak, żeby elementy się widziały. Główką śruby dałbym połączenie bonded do elementu (oraz nakrętką) a długością śruby dałbym frictionless między elementem na śrubą, i dodatkowo dałbym między śrubą a długością śruby bonded, żeby to "skręcić".
Natomiast moje drugie pytanie jest czysto praktyczne jeśli chodzi o użytkowanie programu. Chodzi mi o to, jak zrobić, żeby elementy się widziały i nie mogły przechodzić przez siebie, a jednocześnie można je rozdzielać (wspomniane mocne skręcenie śrubami - na tyle mocne że środek się odgina). Chcę uniknąć 'sklejenia' tych powierzchni i sztucznych naprężeń i nie wiem po prostu jak to w programie nałożyć. Czy frictionless tam jest ok?
Postów: 242 Miejscowość: Norge Data rejestracji: 01.10.09
Dodane dnia 07/28/2014 20:11
- zwyczje, zwyczjami, fizyka, fizyką, używasz tego co potrzebujesz, zależnie od modelu
- tak, Frictionless jest jak najbardziej na miejscu. Jeżeli elementy mają się "widzieć".-
pozdr
Tomek
-----------------------------
człowiekiem jestem ...
Edytowane przez Tomekk dnia 07/28/2014 20:15
Skorzystam więc z tego co napisałem wcześniej i zapytam tu jeszcze o jedną rzecz.
Na początek napiszę, że chodzi o to, że w wyniku zmiany kontaktów (wcześniej miałem prymitywne bonded), trochę posypał mi się model, a dokładniej śruby. Wcześniej przy kontaktach bonded element nie opierał się na śrubach tylko no jakby powierzchnią.
Opiszę element:
Jest dość banalny, bo jest element w środku, a na zewnątrz przykręcone są do siebie dwa elementy, na zasadzie słupa ze skręconymi na zewnątrz niego dwiema płytkami.
Chciałbym żebyście ocenili kontakty jakie dałem, czy są słuszne:
1 - pomiędzy otworami a śrubami kontakty są frictionless
2 - pomiędzy główką śruby a elementem przykręcanym jest bonded
3 - pomiędzy nakrętką a elementem przykręcanym jest bonded
4 - pomiędzy nakrętką a śrubą jest bonded
5 - pomiędzy elementem przykręcanym a słupem jest rough (nie chce żeby element spadł (nieskończone tarcie) ale żeby mógł się odgiąć na środku, bo skręcany jest z zewnętrznych stron)
Kontakty wyglądają na słuszne?
Problem jaki się pojawia, to śruby 'wyciągają się' bardzo mocno, znaczy na odległość 3000 mm (no oczywiście to jest bzdura jakaś). Ale nie wiem gdzie szukać błędu. Dane materiałowe wyglądają ok. To jest stal, więc przykładowo Moduł Younga jest 2*1-^5 MPa a wsp. Poissona = 0.3.
Program na koniec wyrzuca błąd (robi tam 99999 iteracji), mimo to wyniki można zobaczyć, a naprężenia są dość małe, rzędu 30MPa.
Siły jakie nadaję to:
1 - ciągnę jeden element z siłą 5kN
2 - nadaje skręcenie śruby (bolt pretension) o wartości 1500N. Co ważne, narzucam to na powierzchnię śruby a nie na 'body'. Ale podobno tak się robi.
3 - oczywiście umocowany jest środkowy element.
Co mogę dodać, to że Ansys ewidentnie się zapętla albo jakoś męczy, bo przy rozwiązywaniu problemu ciągle jest:
1 - preparating model (czy coś takiego)
2 - solving mathematical model
1 - preparating...
2 - solving
.
.
.
I nie dochodzi do końcowego wyniku.
Analizę robię w 'static structural'
Oczywiście sam nad tym siedzę i teraz stworzyłem sobie bardzo uproszczony model, żeby 'poczuć' te kontakty. Jednak sama analiza na tym właściwym modelu trwa mi 6h, albo i więcej, dlatego piszę tutaj, bo każda zmiana jaką chcę wprowadzić powoduje 6h czekania na wynik (i póki cą ciągle zły).
Nie chcę gotowca, ale jakby ktoś z Was powiedział na co mam zwrócić uwagę, czemu ta śruba wyciąga się na długość 3 metrów, czy np. czemu solver się zapętla to mogłoby mi ułatwić pracę.
Nie chcę nikomu czasu zabierać, chcę tylko poznać Wasze pierwsze myśli, co Wy byście sprawdzali na początku i gdzie szukali błędów.
Zapytam jeszcze, czy w Analysis settings powinienem mieć:
Nonlinear solution: Yes
Tak?
Wydawało mi się, że analiza może być liniowa, bo wszystkie odkształcenia itd. zakładam że są sprężyste. Bo jakby przekroczyło to granicę sprężystości, to i tak materiał jest do wyrzucenia.
Tylko zastanawia mnie też czemu śruba wyciąga się na długość 3 metrów, a naprężenia przy tym są tylko 30MPa, skoro to jest stal, więc pewnie powinno być z 200MPa...
Dziękuję za wszelkie wskazówki i przepraszam za rozwlekły styl pisania. Chciałem dobrze zobrazować problem. Gdyby coś jeszcze było niedopowiedziane, to chętnie dopowiem jeśli mogłoby pomóc rozwiązać mój problem.
Pozdrawiam :)
Edytowane przez Idiom_1 dnia 08/07/2014 12:56
A no tak tak, źle mi się zapisało, chodziło o 2*10^5, czyli właśnie jakieś 200000 MPa. Wiem że dla stali jest te 210000, ale myślę że tu to jest bez znaczenia.
Siła w N, model w mm.
Generalnie będę działał dalej. Robie modele uproszczone, dla jednego mi przeliczył, ale dla kompletnie banalnego. Dla każdego innego przelicza, ale wywala błąd na koniec symulacji...
Dzięki za odzew :)
Pozdrawiam
___________
Edit
A to może do opisu dodam jeszcze tylko, że analiza z wszystkimi kontaktami "bonded" przechodzi do końca bez błędów. Dodam jeden kontakt "rough" czy jakikolwiek inny "frictionless" itp... i już analiza się zaczyna "zapętlać" no i nie dochodzi do rozwiązania. Wyniki daje, niby max. naprężenia są w dobrych miejscach, z tym że zamiast 130MPa to jest 10MPa. No i czerwone znaczki przy wynikach analizy. Może chodzić o liczbę iteracji, czy tam te "substepy"? Chociaż jeśli tak, to aż tak czas trwania analizy wydłużałby się po dodaniu 2 kontaktów rough? Normalnie model jest na tyle prosty że policzy go w 2-5 min dla kontaktów bonded. Dla innych robi ja z pół godziny i się posypuje.
Pozdrawiam :)
Edytowane przez Idiom_1 dnia 08/08/2014 19:09
Dzięki za wskazówki Mistrzu!!
Pogrzebałem, poczytałem i poklikałem (z naciskiem na poklikałem) co nieco i poszła mi ta analiza, i dochodzi do końca bez błędów. A odnośnie tego że śruba mi się wyciąga, to zdaje się miałeś rację (tak mi się wydaje), bo chyba śruba stalowa o średnicy ok. 17mm nie przeniesie siły 6500N, i stąd było chyba to wyciągnięcie.
Póki co przebrnąłem przez te kontakty, ale zapewne... jeszcze powrócę!
Pozdrawiam
Edytowane przez Idiom_1 dnia 08/12/2014 15:06
Postów: 242 Miejscowość: Norge Data rejestracji: 01.10.09
Dodane dnia 08/12/2014 17:46
Stalowa śruba M18, pod przy rozciąganiu siłą 6500N będzie miała naprężenia na poziomie 30*10^6 N/m^2, i odkształcenia gdzieś kolo 1.5e-4, więc... szukaj dalej.
A tak z drugiego końca, jak ansys pokazuje Ci wyniki? Jak bardzo skaluje przemieszczenia aby "pokazać" deformacje konstrukcji? Może tu się kryje "problem"?
pozdr
Tomek
-----------------------------
człowiekiem jestem ...
Edytowane przez Tomekk dnia 08/12/2014 17:47
Cholera jasna, masz rację... tak to w excelu liczyć, wziąłem zły przekrój... Więc kicha.
Skalowanie wyników to nie to, przemieszczenia są rzędu 3 metrów dla tego elementu.
Ale mnie męczą już te kontakty. Coś z frictionless u mnie musi być nie tak. Patrz, kładę deska na desce (normalnie w poziomie) przebijam je śrubą, kontakt jaki daje między deskami to bonded (tak w celu testowania), a między śrubą a obiema deskami frictionless. Teraz mocuje deskę na dole do podłoża, na całej długości, ciągnę górną deskę do siebie i mi powstają gigantyczne naprężenia na śrubie (w poziomie). Ja się pytam, jakim cudem skoro powierzchnia jest bonded?
Deski wyglądają mniej więcej tak:
.___________..._______________
[___________||_______________]
[___________||_______________]
A mi brutalnie dzień popsułeś, już myślałem że rozwiązałem problem :D
______________
EDIT:
A jaki jest zwyczaj w takim modelowaniu, czy np. otwory i śruby muszą mieć różne średnice? Bo w moim modelu zdaje się, otwór i śruba są dokładnie takie same. Mogą stąd wynikać problemy, czy raczej takie postępowanie jest normalne?
Bo w sumie może właśnie to jest problem, że takie naprężenia biorą się olbrzymie nie wiadomo skąd...
Pozdrawiam :)
Edytowane przez Idiom_1 dnia 08/13/2014 13:23
Postów: 242 Miejscowość: Norge Data rejestracji: 01.10.09
Dodane dnia 08/13/2014 15:12
Podejrzewam, że w ansysie jest jakaś opcja, która wyświetla jaka postać kontaktu jest danym węźle.
To że zadałeś kontakt, ok, pytanie czy reszta warunków dociska te powierzchnie do siebie. Dodaj z którejś strony malutkie ciśnionko tak aby docisnąć powierzchnie do siebie, albo jakiś mały preloadzik na śrubę...
No w sumie z tym ciśnieniem to nie bardzo wiem co i jak zrobić żeby docisnąć, no bo w sumie to śruba przelotowa.
Ale doszedłem do tego, że u mnie problem tkwi w opcji "bolt pretension". Bo generalnie mam dwa elementy skręcone i słup między nimi, i ciągnę jeden z tych dwóch elementów do siebie. I jak dam siłę ciągnięcia 5kN i bolt pretension na obie śruby po 1,5kN to mi się to wyciąga, co w sumie daje siłę 4kN na śrubę. A jak usunę bolt pretension, a dam ciągnięcie 10kN to nic się nie wyciąga.
Muszę wymyślić jak nadać ten skręt śruby żeby to działało, jakby(ś) ktoś miał jakieś pomysły to śmiało pisać. Ja to nadaje zwyczajnie na powierzchnię, i chyba tak powinno się to robić.
patrzyłem w manualu i są dwa sposoby, ja korzystałem z jednego (bo też taki widziałem na tutorialu na necie), ale faktycznie będę musiał popróbować tym drugim sposobem, może to zadziała.
Dzięki wielkie za pomoc, doceniam że chce Ci się wypowiadać w tasiemcowatym temacie :D
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc