Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
...W chwili obecnej często stosowanym podejściem jest metoda analizy z wykorzystaniem podejścia hybrydowego. W metodzie tej wykorzystuje się obliczone pole sił wewnętrznych z analizy naprężeniowej dla modyfikacji pola przemieszczeń. Technika hybrydowa analizy zagadnień kontaktowych oparta jest na prostym pomyśle. Dany model można opisać równaniem przemieszczeniowym (wyprowadzonym w oparciu o funkcjonał Lagranger17;a) postaci:
[K] {u}= {R} (53)
gdzie :
[K] - macierz sztywności,
{u} - wektor przemieszczeń węzłowych,
{R}- wektor sił węzłowych ,
bądź równaniem naprężeniowym (wyprowadzonym w oparciu o funkcjonał Castigliano):
[F] {R}={u} (54)
gdzie :
[F] - macierz podatności,
a pozostałe oznaczenia jak poprzednio.
(W równaniu (53) występują warunki brzegowe siłowe zaś w równaniu (54) zadane są w przemieszczeniach.) Dalej należy zdefiniować pewien typ elementu skończonego - szczelinę (ang. GAP). Będzie to element o dwu węzłach, w którym definiuje się kierunek przemieszczenia możliwego bez oporów, z jednoczesnym określeniem wstępnego dystansu. Pojęcie to wyjaśnia rysunek .
Warto zauważyć, że definicja, dzięki swej uniwersalności pozwala zdefiniować pełną postać szczeliny, a więc ograniczenie z luzem dwustronnym.
Przyjmując określenie
ugi = u2i - u1i , (55)
gdzie :
ugi - przemieszczenie wywołane obciążeniem zewnętrznym {R},
u2i , u1i - przemieszczenia węzłów definiujących szczelinę,
można przedstawić nierówność definiującą stan szczeliny (zamknięta - otwarta):
ugi > gi , (56)
Warto zauważyć, że dzięki temu, że równania (53), (54) posiadają dopełniające się warunki brzegowe podany układ równań jest kompletny. W tym miejscu istnieją dwie drogi postępowania. Po pierwsze, jeżeli równanie (54) zostanie określone dla całego ciała. Po drugie, można przepisać równanie (54) tylko dla elementów typu GAP:
[FG] {Rg} = {uG}
( 57)
w równaniu tym {Rg} to wektor sił przenoszonej przez elementy typu GAP, zaś {uG} wektor odpowiadających im przemieszczeń. Macierz [FG] możemy określić przykładając jednostkowe obciążenia w kierunku działania elementów GAP. Wtedy przemieszczenie względne wywołane tym obciążeniem we wszystkich takich elementach będzie zdeterminowane. Aby otrzymać całą macierz [FG] proces należy powtórzyć dla wszystkich elementów typu GAP.
W obu proponowanych metodach stosując metodę hybrydową można określić, na podstawie równania (53), stan odkształcenia ciała wywołany obciążeniami zewnętrznymi. Przy zdefiniowanych warunkach kinematycznych (55), (56) równanie (54) pozwala obliczyć reakcje działające w węzłach definiujących elementy typu GAP. Jeżeli w miejsce równania (54) zastosuje się równanie ( 57), wtedy niezbędny staje się proces iteracyjny. Jest to rozwiązanie efektywniejsze numerycznie od zastosowania równania pełnego, zwłaszcza jeżeli elementów typu GAP jest w modelu niewiele. Dodatkową zaletą omawianej metody jest możliwość prostej implementacji zjawiska tarcia. Podstawową informacją o miejscu styku, którą uzyskuje się w trakcie analizy jest siła wzajemnego oddziaływania stykających się elementów. Łatwo również określić zwrot wektora wzajemnej prędkości. Jeżeli zdefiniuje się współczynnik tarcia dla miejsca styku, określony będzie komplet informacji niezbędnych do obliczenia siły tarcia panującej w danym momencie: siła docisku, współczynnik tarcia, względna różnica prędkości stykających się ciał...
Edytowane przez piotr dnia 01/01/2012 18:41
1. Sprawa jest znacznie trudniejsza. Elementy typu GAP stanowią jeden z możliwych, raczej wstępnych ujęć zagadnień kontaktowych. Zasadniczo tylko do problemów node2node. Procedury obliczeń kontaktowych dla dwu i trójwymiarowych elementów muszą uwzględniać również problemy penetracji, czego GAP nie ujmuje. Zagadnienia kontaktowe node2surface, surface2surface wymagają bardziej skomplikowanych procedur i tam ujęcie hybrydowe nie wystarcza. Szczegóły niestety nie są podawane w helpach programow.
2. Polskiej literatury,co oczywiste chyba, w zasadzie nie ma. Można polecić pracę Litewki na temat zagadnień kontakowych elementów belkowych. Facet pracował w PPoz, teraz chyba poza krajem ale praca powinna być dostępna w pdf w sieci. Na temat kontaktu więc tylko prace po angielsku Bathe i Crisfield. Poza tym można polecić materiały publikowane przez NAFEMS. Można bez członkowska też pewne prace kupić ale bardziej opłaca się wykupić members choćby nawet na 1 rok.
Jak ktoś chce trochę bardziej zaawansowanej teorii to polecam na początek pracę, którą już gdzieś na tym forum polecałem:
http://prace.ippt.gov.pl/IFTR_Reports_4_2007.pdf
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc