Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
Aby uzyskać niezbędną dokładność obliczeń w celu zblizenia sie do rozwiązania dokładnego funkcje kształtu muszą spełniać pewne kryteria i proszę o ich wyjaśnienie na język praktyczny:
-warunek zupełności - ciągłość przemieszczeń wewnątrz elementu. Co to oznacza? ¯e jeśli byśmy jakimś sposobem wstawili tam węzeł to on również poddał by się przemieszczeniu?
-kryterium zgodności - zgodność przemieszczeń na granicach. czyli przemieszczenia w spólnych węzłach takie same?
-kryterium stałych przemieszczeń - możliwość opisania stałych przemieszczeń elementu podczas jego ruchu jako ciała sztywnego - zrozumiałe,
-kryterium stałych odkształceń - możliwość opisania stałych odkształceń a tym samym naprężeń wewnątrz elementu, występujących przy odpowiednich przemieszczeniach węzłów,
Proszę jeśli to możliwe o przełożenie na język praktyczny
Ciągłość przemieszczeń wewnątrz elementu- to warunek sprawiający, że element zachowuje sie jak wykonany z jednego kawałka materiału, czyli w żadnym punkcie elementu nie następuje nagły skok wartości przemieszczenia (uogólnionego) nie mógłbyś więc zastosować jako funkcji kształtu np. f(x)=1/x ze względu na nieciągłość w zerze
Zgodność przemieszczeń na krawędzi gwarantuje nam, że jeżeli spojrzysz na punkt styku z punktu widzenie jednego elementu to wartości przemieszczeń na jego krawędzi będą takie same jak wartości przemieszczeń elementu sąsiedniego innymi słowy przemieszczenia te powinny zależeć jedynie od wartości przemieszczeń węzłów sąsiadujących ze sobą (tu jednak nie dotyczy to wszystkich typów elementu a jedynie tzw dostosowanych dla których mamy gwarantowaną zbieżność do rozwiązania dokładnego "od dołu".
Witam,
Ponieważ zaczynam swoją przygodę z MES i zabrałem się najpierw od przeczytania książki Zienkiewiczą, stąd mam pewien problem z interpretacją pewnych definicji i założeń dotyczących funkcji kształtu - dlatego chciałbym się podpiąć pod ten post i zapytać jak należy rozumieć kryterium:
- stałych odkształceń - możliwość opisania stałych odkształceń a tym samym naprężeń wewnątrz elementu, występujących przy odpowiednich przemieszczeniach węzłów.
Mając za przykład element trójkątny CST rozumie, że dla płaskich stanów naprężeń jest spełniony ten warunek, ponieważ macierz [B] nie zależy od punktu wewnątrz elementu. Czyli należy rozumieć to w ten sposób, że funkcja aproksymacyjna musi być maksymalnie tego samego rzędu co pochodna która reprezentuje odkształcenia w elemencie?
Pewnie odpowiedź jest trywialnie prosta, ale jak dla kogoś kto zaczyna zabawę z teorią jest to pewien problem, zwłaszcza że przez złą interpretację tego kryterium, nie potrafię zrozumieć celu stosowania funkcji wyższego rzędy, która dla płaskich stanów naprężeń zawsze wykazuje, że macierz [B] wyrażona jest w funkcji zmiennych "x" lub "y".
Edytowane przez lukasz85 dnia 05/01/2012 21:30
Tak nie do końca Cię rozumiem. Punkt wewnątrz elementu bowiem nie ma nic do rzeczy. Chodzi o to by z funkcji kształtu po przekształceniach dało się wyliczyć stałe przemieszczenia . Czyli np. jeżeli wzięlibyśmy za funkcje kształtu funkcję kwadratową (nieważne ile by to wymagało węzłów) to musiałaby mieć w sobie człon liniowy. bo tylko wtedy da się uzyskać stałe odkształcenie wewnątrz elementu. Zwróć również uwagę, że przeczy to Twojej tezie o pochodnych.
Warunek ten jest bardzo podobny w swej treści do warunku na możliwość odwzorowania ruchu elementu jako ciała sztywnego. W obu przypadkach nie dochowanie warunku skutkuje pojawianiem się fałszywych odkształceń (naprężeń) w elemencie, a tego przecież nie chcemy!
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc