Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.Zobacz Komentarze Newsów
Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznieZobacz Komentarze Newsów
To jest tak: przemieszenie wewnątrz odkształcalnego elementu skończonego (lub zmianę innego parametru w problemach nie mechanicznych) przybliżamy funkcją kształtu (to główny sens MES). Funkcja kształtu musi jednoznacznie określać przemieszczenie dowolnego punktu w elemencie tzn na podstawie wiedzy jakie są przemieszczenia w węzłach i znajomości funkcji kształtu jesteśmy w stanie odtworzyć odkształcenia całego elementu. Teraz mamy dwie drogi postępowania aby przybliżenie naszą funkcją kształtu było dobre: a) mamy prostą funkcję kształtu - musimy mieć dużo elementów (podział musi być drobny)
b) mamy złożoną funkcję kształtu- możemy mieć mniej elementów.
Przy tym drugim podejściu problemem staje się jednoznaczność funkcji kształtu, tzn musimy mieć odpowiednią liczbę parametrów węzłowych aby funkcja była jednoznaczna. Weźmy np funkcję kwadratową:
y= ax^2 +bx+c
musimy mieć trzy punkty aby krzywa była jednoznacznie określona prawda? No to wyobraź sobie że bierzesz wielomian 15 stopnia. Ilość punktów trochę wzrośnie (16)!!!
Wniosek jest więc następujący bardziej złożona funkcja = więcej węzłów. No dobrze a dlaczego nie na brzegu?
Oczywiście można i na brzegu ale zauważ, że wtedy taki węzeł wchodzi w macierzy sztywności do kilku równań podczas gdy wewnętrzny tylko do jednego! Gdy węzeł wchodzi do kilku równań to rośnie ilość operacji matematycznych do przeprowadzenia, rośnie czas konieczny dla obliczeń. A przecież u podstaw podejścia: mniej elementów, bardziej złożona funkcja leży chęć zaoszczędzenia na obliczeniach. w praktyce węzły wewnętrzne są rzadko stosowane aczkolwiek są naturalną konsekwencją stosowania metody adaptacyjnej typu P w odróżnieniu od metody H, która preferuje podział na większą liczbę elementów (z ang.: variable size H and polynomial degree P)
piotr napisał/a: można i na brzegu ale zauważ, że wtedy taki węzeł wchodzi w macierzy sztywności do kilku równań podczas gdy wewnętrzny tylko do jednego! Gdy węzeł wchodzi do kilku równań to rośnie ilość operacji matematycznych do przeprowadzenia, rośnie czas konieczny dla obliczeń.
Odgrzewam kotleta
Czy mógłbyś podać literaturę, gdzie można by podpatrzeć rozwiązany podobny problem?
Edytowane przez lukasz85 dnia 05/04/2012 15:21
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Bulix 26.01.2022 Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.
damian14100 25.01.2022 Witam,
Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?
BE-FEA 31.03.2021 Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.
daniel8894 31.03.2021 Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d
BE-FEA 09.03.2021 Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.
kinia22 09.03.2021 witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!
BE-FEA 02.04.2020 Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread
BE-FEA 02.04.2020 Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.
KrzywaOHIO 30.03.2020 Jak dodać nowy wątek na forum?
Konrad96 02.12.2019 Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc