MES,CAD,CAE,FEA
News Search:
StartGaleriaForumDownloadArtykułyNewsyLinkiZasoby wiedzyKontaktZasady Stosujemy pliki cookies więcej...04/30/2024 13:14:36
Reklama
Nawigacja
Galeria
Forum
Download
Artykuły
FAQ
Linki
Zasoby wiedzy
Kontakt
Szukaj
Losowa Fotka
Ząb - co jest czym
Ząb - co jest czym
Ząb
Użytkownicy Online
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne
WITAMY:
adrian24024
jako nowego użytkownika.

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1400

Super Administratorzy: 1
Administratorzy: 1
Użytkownicy: 1398

Użytkownicy Online:

ndv 1 tydzień
piotr16 tygodni
damian1410049 tygodni
BE-FEA51 tygodni
adrian2402456 tygodni

Gości Online: 14

Twoje IP to: 3.145.38.117

Kategorie Forum 53
Wątki na Forum 1268
Posty na Forum 5665
Komentarzy 83
Newsy 142
Artykuły 10
Ściągniętych plików 62
Kategorie Downloads 4
Ciekawe Strony 13
Postów w Shoutbox 413
Przykłady
Dyskretyzacja modelu

Dyskretyzacja modelu

Obliczenia trawersy
Słoneczko czy trybik

Słoneczko czy trybik

FEM-art, ukryte piękno obliczeń
Wyniki naprężenia 3

Wyniki naprężenia 3

Ślizgowy element konstrukcji
 Informacje o uproszczeniach - Dane materiałowe - Warunki brzegowe

Informacje o uproszczeniach - Dane materiałowe - Warunki brzegowe

Awaria łyżki koparki
Więzy

Więzy

Obliczenia adaptera
Partnerzy

Strony wspierającej nas firmy:
Leasing,faktoring, kredyt gdy szukasz gotówki.
Opony to tanie opony letnie oraz katalog
zawierający firmy transportowe
Strony naszych przyjaciół:

Darmowe arkusz Excela
Strony sponsorów:
Zawsze się znajdzie forum transportowe na giełdzie ładunków/ na stronie giełdy ładunków
ciekawe i miłe sercu rzeczy to: fajne fotki dzieci na stronie mojebaby.pl lub też warte obejrzenia zwierzęta domowe ze strony mojzwierz.pl
-->../lll
Ostatnie Komentarze
marek_ac dnia 11.01.2017 08:14

Demo download (nowy link): (poprawiono patrz: Linki-> Przyjaciele -> Vanadis)

Zobacz Komentarze Artykułów
marek_ac dnia 21.04.2015 05:53

... mała poprawka: double wprowadzono w wersji 1.3
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 20.04.2015 18:59

Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 14.04.2015 00:51

Witam,

Na dysku:

TUTAJ

zamieściłem demo (wersję windowsową) modelu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

W pliku vanadis.txt zawarty jest krótki opis modelu.

Marek
Zobacz Komentarze Artykułów
steleri dnia 17.03.2015 21:54

Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznie
Zobacz Komentarze Newsów

Ostatnie aktywne Tematy rss1 rss2
Forum Wątek Odpowiedzi Ostatni Post
POMOCNA DŁOń - pomagamy studentom rozwiązywać zadania Analiza statyczna wózka wagonowego 3 BE-FEA 02/28/2022 18:26
Jestem kompletnie zielony ABAQUS PROBLEM 2 Euklides_PL 01/25/2022 20:24
Ogłoszenia i newsy (branża CAE) OBLICZENIA WYTRZYMAŁOŚCIOWE MES I RYSUNEK TECHNICZNY 0 1pkm 09/24/2021 01:50
Jestem kompletnie zielony ABAQUS BŁĄD 1 BE-FEA 09/15/2021 19:44
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Pomoc projektowa - Ansys fluent 3 BE-FEA 09/15/2021 19:32
Jestem kompletnie zielony ABAQUS - ANALYTICAL RIGID 2 Euklides_PL 08/30/2021 21:20
Jestem kompletnie zielony WSTĘPNE NAPRĘZENIA ŚCISKAJĄCE/SHRINK FIT ABAQUS 1 BE-FEA 06/03/2021 14:14
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Szkolenia komercyjne 3 Adrian28 05/30/2021 11:57
Sprawy studenckie OPTYMALIZACJA POWIERZCHNI ABAQUS 5 BE-FEA 03/23/2021 23:17
Sprawy studenckie comsol heat transfer in porous media 1 BE-FEA 03/09/2021 17:55
Sprawy studenckie ABAQUS-WARUNKI BRZEGOWE 1 BE-FEA 02/15/2021 00:01
Sprawy studenckie Potrzebna pomoc - Femap 2 jasiu 01/27/2021 18:25
Sprawy studenckie SolidWorks Simulation - podnoszenie zbiornika 3 BE-FEA 11/24/2020 14:33
Teoria MES Kwantowy MES 1 BE-FEA 11/13/2020 14:32
Jestem kompletnie zielony DEFORM 0 CwaniakzPKSU 11/05/2020 08:46
Zobacz Temat
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne | TEORIA | Teoria MES
Autor Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
ADMIN
Administrator

Postów: 651
Miejscowość: Warszawa, PL
Data rejestracji: 18.10.07
Dodane dnia 10/18/2007 21:43
To mój pierwszy post na forum (troche dziwne to forum, takiego nie widziałem ). Jestem Darek, a kumple na mnie mówią Darco.

Chciałem zapytać odnośnie teorii MES i jej przydatności w pracy, w zawodzie CAE-obliczeniowca... To że podstawy teorii warto znać to nie ulega wątpliwości.

Pytanie tylko jak głęboko trzeba wejść w teorie MES ? Na jakim poziomie trzeba znać tą teorie ? Co jest (szczególnie) istotne ?

Zapraszam do dyskusji !

Darek D.

PS.
Strona nie działa najlepiej - to chyba wina partackiego hostingu yoyo.

Jak myślicie poważnie o tym serwisie to warto kupić poważną domene i hosting, np. www.fea.pl coś w tym stylu yoyo.pl mocno odstrasza !
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 10/18/2007 23:28
No cóż. Na Twoja wątpliwość to powiem tak, że teoria metody jest bardzo ważna:zaczyna się przy poznawaniu opcji systemu liczącego, potem jest dobór modelu(naukowo zwany dyskretyzacją) wcale a wcele niełatwy, choć młodym "pistolero" wydaje się, że automaty zrobią wszystko za nich. Potem jest uruchamianie modelu- bardzo podobne do debugowania programu, A na końcu analiza wyników. Na każdym etapie odgrywa rolę znajomość i teorii metody i teorii Twojego zagadnienia.
Jako banalny przykład podam pytanie zadane mi kiedyś przez studenta:
" Jak mały może być element skończony typu "płyta" żeby jeszcze był płytą?"
Edytowane przez piotr dnia 10/18/2007 23:29
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
ADMIN
Administrator

Postów: 651
Miejscowość: Warszawa, PL
Data rejestracji: 18.10.07
Dodane dnia 10/19/2007 00:49
Piotr podstawy, trochę więcej niż podstawy już posiadam. Interesuje się MES-em od 3-4 lat.

Natomiast jak widzę książkę na 500, 600, 800 i 1200 stron (bo i tak cegły mam) to zastanawiam się jak to przeczytać , a dokładnie co z tego mi sie przyda ? Na co zwrócić głównie uwage ?

Co jest najważniejsze ? Czy muszę przerobić ręcznie przykład belki, którego rozwiązanie w MES jest opisane na 50-60 stronach z użyciem setki wzorów i liczeniem macierzy 8x8 czy 10x10 ?

A co mi po belce ? Jak się ta belka ma do rzeczywistych problemów (np. skrzydła samolotu z kilkudziesięcioma żebrami, rożnymi strefami i z różnymi materiałami wliczając w to kompozyty). ?

Druga sprawa - np. Problemu nieliniowego już sobie nie policzę z pomoca kartki i ołówka.

Pozdr.
Darek


Pozdrawiam,
Admin

We live in an age when pizza gets to your home faster than police or an ambulance
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 10/19/2007 17:34
No to wchodzimy w konkrety! Ale to myślę, że dokładnie po to powstało to forum. Bo przecież teoria w MES'ie to tak naprawdę dwie dziedziny: po pierwsze metody numeryczne i tu wydaje mi się, że wystarczy znać podstawy i mieć dobry system liczący, który dzięki różnego rodzaju automatom i checker'om potrafi przeprowadzić przez manowce w 90% przypadków. (w pozostałych 10 zapraszam na forum). No ale teorię dziedziny, w której stosujesz metodę to, przykro mi ale " w jednym paluszku". Bo inaczej naprawdę wpakujesz się w kłopoty. Zauważ zresztą, że dobra znajomość teorii ( i duuuuużo praktyki) pozwala zauważyć kłopoty z modelem i zidentyfikować ich źródło. Z mojego doświadczenia wynika, że 99% niezauważonych (to ważne) błędów popełnia się z powodu luk w wiedzy teoretycznej. Podsumowując Zienkiewicza - na półce, Timoshenko w głowie!
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
ADMIN
Administrator

Postów: 651
Miejscowość: Warszawa, PL
Data rejestracji: 18.10.07
Dodane dnia 10/19/2007 18:33
Czyli Timoshenko lepszy od Zienkiewicza ? O OC Zienkiewicz mówi się że to tekst referencyjny.

Sądziłem że teoria MES jest niezbyt potrzebna . Bo jak się ma prosta belka do skomplikowanej konstrukcji, której nijak się nie da obliczyć ręcznie (przy użyciu MES)?.

Sądziłem że wystarczy obliczenia w MES sprawdzić tylko licząc zadanie wytrzymałościowe (ręcznie, na uproszczonym modelu).



Pozdrawiam,
Admin

We live in an age when pizza gets to your home faster than police or an ambulance
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 10/19/2007 18:59
"Na półce" tzn w zasięgu ręki, gdy czegoś nie wiem,
" W głowie" muszę wiedzieć ZANIM zacznę dzieło.
Timoshenko to tekst referencyjny w wytrzymałości materiałów
Zienkiewicz - w teorii MES. U Timoshenki znajdziesz wyprowadzenie wzorów "na belkę" w Zienkiewiczu przekształcenie tej teorii do wzorów postaci [K]{x}={F}
A co do przekonania, że belka to prosty obiekt polecam mój artykuł zamieszczony na tej stronie.
Edytowane przez piotr dnia 10/19/2007 19:00
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
ADMIN
Administrator

Postów: 651
Miejscowość: Warszawa, PL
Data rejestracji: 18.10.07
Dodane dnia 10/19/2007 19:14
Timoshenko - widziałem jego książki ale strasznie stare (1934 i 1961). I ma nie tylko WM, ale też elastyczność i "vibration engineering".

Jest jakieś polskie tłumaczenie Timoshenko ?

Ja nie mówię że belka to peace of cake, ale w porównaniu do rzeczywistych konstrukcji (o skomplikowanym kształcie) to jest bardzo uproszczona rzecz.


Pozdrawiam,
Admin

We live in an age when pizza gets to your home faster than police or an ambulance
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 10/19/2007 20:10
Nie traktuj tego tak dosłownie Timoshenko jest SYMBOLEM literatury teoretycznej. Ale tak między nami mówiąc to faktycznie jest doskonała pozycja. Po polsku wyszły, o ile wiem co najmniej trzy pozycje: Teoria sprężystości, Teoria płyt i powłok,Teoria stateczności sprężystej. (były to Arkady i lata sześcdziesiąte) W chwili obecnej pozostaje tylko Allegro.
W zasadzie jest to taki autorytet dla świata jak dla polskich inżynierów prof.Huber. I powiem szczerze w pełni zasłużenie!
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 10/19/2007 20:29
I jeszcze co do belki. I tak i nie. Tzn jeżeli nie wyrobisz sobie intuicji na belce to nigdy dobrze nie policzysz skomplikowanej konstrukcji. W belce występują wszystkie te problemy co w skomplikowanej konstrukcji. Np czy zastanawiałeś sie choć raz licząc belkę (czy może ramę), że praktycznie nie istnieją techniczne realizacje klasycznej belki podpartej na dwu podporach? Bo przecież zakłada się że punkt podparcia leży w osi obojętnej przekroju. Czy zastanawiałeś się jak przyłożyć obciążenie skoro tego obciążenia w technicznej realizacji nie przykładasz do osi obojętnej? Itd itp. Przecież to nic innego jak DOBÓR MODELU - co jest istotne a co nie w tej konkretnej realizacji. I to są dokładnie te same dylematy co w skomplikowanych modelach. Popatrz na konstrukcje blachownicowe. Modelować elementami 3D czy 2D (i tu majaczy na horyzoncie Zienkiewicz)? Gdy będziesz na 90% pewien jak zamodelować konkretną realizację techniczną belki, nie będziesz miał problemu z 80% skomplikowanych modeli - to jest właśnie POTęGA MES'a, że traktuje tak samo model prosty jak i skomplikowany - z matematycznego punktu widzenia nie ma różnicy! Do tego jest INTUICYJNY. Czego nie można powiedzieć np o MEB.
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
ADMIN
Administrator

Postów: 651
Miejscowość: Warszawa, PL
Data rejestracji: 18.10.07
Dodane dnia 10/19/2007 22:39
Ciekawe jest to co piszesz, zawsze się człowiek czegoś nauczy

Nie do końca się zrozumieliśmy. Chodzi mi o weryfikacje danych obliczonych w programie MES, jak ANSYS (czy teoria MES się do tego przyda ?)
Jak będę liczył skrzydło samolotu (5000 elementów; miliony DOF; rózne materiały w tym kompozyty), to nie sprawdzę sobie tego na kartce papieru, bo nie oblicze nawet samej macierzy sztywności dla takiego modelu.
Mogę jedynie ręcznie obliczyć belkę o rozmiarze skrzydła i oszacować niektóre wielkości (tylko za pomocą Wytrzymałości; zero teorii MES).


Pozdrawiam,
Admin

We live in an age when pizza gets to your home faster than police or an ambulance
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 10/20/2007 13:05
No niestety nie do końca. Skrzydło samolotu to przecież głównie sprawy LOKALNE. Jasne wskażnik przekroju da ci odpowiedź na oszacowanie poziomu średnich naprężeń. Ale w takich konstrukcja to pierwsze skrzypce grają karby, stateczność i wibracje. Powiem więcej. Zauważ, że MES'em liczymy już , w zasadzie gotową konstrukcję. Prawdopodobieństwo, że konstruktor nie policzył wskaźnika jest zerowe. Dlatego jaką informację uzyskasz z przeliczenia wskaźnika? A blachownice (zwłaszcza cienkościenne) w 99% przypadków łamią się na skutek utraty stateczności lokalnej. Tu radziłbym jednak zajrzeć do normy na stateczność płyt (najlepiej starej, jest szybsza). Powiem jeszcze, że kompozyty tylko pogarszają sprawę zwłaszcza, że praktycznie nie da się uniknąć ich pracy w charakterze tarczy.
Co do weryfikacji numerycznej to stara zasada Σreakcji=Σobciązeń jest, wbrew pozorom, bardzo skuteczna. Można stosować również przeliczenia modelu dwoma różnymi typami elementów ( że nie wspomnę o zagęszczaniu siatki)- ale wiem szef zawsze obliczenia potrzebuje na wczoraj!
Edytowane przez piotr dnia 10/20/2007 13:10
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
ADMIN
Administrator

Postów: 651
Miejscowość: Warszawa, PL
Data rejestracji: 18.10.07
Dodane dnia 10/27/2007 20:19
Warunek Σreakcji=Σobciązeń to w zasadzie program CAE sprawdza. Jak dostaje wyniki to Σreakcji - Σobciązeń jest bliskie zera, ale chyba nigdy równe 0. Zwykle jest to bardzo mała wartośc.


Pozdrawiam,
Admin

We live in an age when pizza gets to your home faster than police or an ambulance
Autor RE: Teoria MES - na ile potrzebna ? i co ?
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 10/28/2007 10:40
Czyli nie popełniłem WIELKIEJ gafy - mogę lecieć dalej. Rzeczywiście nie zdarza się by różnica była równa zero. Ale model jest poprawny numerycznie TYM BARDZIEJ im ta różnica jest mniejsza. A "bardzo małą wielkość" zawsze należy rozpatrywać względnie!!!
Edytowane przez piotr dnia 10/28/2007 10:41
Skocz do Forum:
Reklama
Najtańszy sklep z dobrymi oponami

Szukaj
Google
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta dla Użytkowników
Jakiego używasz programu MES

Nastran (wszelkiej maści)

Ansys

Abaqus

Cosmos/M

Comsol

Algor

MARC

Inny

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Reklama
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Bulix
26.01.2022
Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.

damian14100
25.01.2022
Witam, Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?

BE-FEA
31.03.2021
Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.

daniel8894
31.03.2021
Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d

BE-FEA
09.03.2021
Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.

kinia22
09.03.2021
witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!

BE-FEA
02.04.2020
Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread

BE-FEA
02.04.2020
Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.

KrzywaOHIO
30.03.2020
Jak dodać nowy wątek na forum?

Konrad96
02.12.2019
Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc

Archiwum
Wydarzenia
PonWtrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Copyright Piotr© 2007- - 2024
Powered by Peter-Fusion © 2009 - Modified Aztec Theme