MES,CAD,CAE,FEA
News Search:
StartGaleriaForumDownloadArtykułyNewsyLinkiZasoby wiedzyKontaktZasady Stosujemy pliki cookies więcej...04/25/2024 09:47:56
Reklama
Nawigacja
Galeria
Forum
Download
Artykuły
FAQ
Linki
Zasoby wiedzy
Kontakt
Szukaj
Losowa Fotka
Awaria
Awaria
Awaria łyżki koparki
Użytkownicy Online
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne
WITAMY:
adrian24024
jako nowego użytkownika.

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1400

Super Administratorzy: 1
Administratorzy: 1
Użytkownicy: 1398

Użytkownicy Online:

ndv 3 dni
piotr16 tygodni
damian1410049 tygodni
BE-FEA51 tygodni
adrian2402455 tygodni

Gości Online: 17

Twoje IP to: 18.219.86.155

Kategorie Forum 53
Wątki na Forum 1268
Posty na Forum 5665
Komentarzy 83
Newsy 142
Artykuły 10
Ściągniętych plików 62
Kategorie Downloads 4
Ciekawe Strony 13
Postów w Shoutbox 413
Przykłady
Wyniki badań

Wyniki badań

Ząb
model1

model1

Model Felgi
Skan tomograficzny zęba

Skan tomograficzny zęba

Ząb
Konstrukcja zastępcza

Konstrukcja zastępcza

Ślizgowy element konstrukcji
Wyniki naprężenia 2

Wyniki naprężenia 2

Ślizgowy element konstrukcji
Partnerzy

Strony wspierającej nas firmy:
Leasing,faktoring, kredyt gdy szukasz gotówki.
Opony to tanie opony letnie oraz katalog
zawierający firmy transportowe
Strony naszych przyjaciół:

Darmowe arkusz Excela
Strony sponsorów:
Zawsze się znajdzie forum transportowe na giełdzie ładunków/ na stronie giełdy ładunków
ciekawe i miłe sercu rzeczy to: fajne fotki dzieci na stronie mojebaby.pl lub też warte obejrzenia zwierzęta domowe ze strony mojzwierz.pl
-->../lll
Ostatnie Komentarze
marek_ac dnia 11.01.2017 08:14

Demo download (nowy link): (poprawiono patrz: Linki-> Przyjaciele -> Vanadis)

Zobacz Komentarze Artykułów
marek_ac dnia 21.04.2015 05:53

... mała poprawka: double wprowadzono w wersji 1.3
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 20.04.2015 18:59

Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 14.04.2015 00:51

Witam,

Na dysku:

TUTAJ

zamieściłem demo (wersję windowsową) modelu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

W pliku vanadis.txt zawarty jest krótki opis modelu.

Marek
Zobacz Komentarze Artykułów
steleri dnia 17.03.2015 21:54

Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznie
Zobacz Komentarze Newsów

Ostatnie aktywne Tematy rss1 rss2
Forum Wątek Odpowiedzi Ostatni Post
POMOCNA DŁOń - pomagamy studentom rozwiązywać zadania Analiza statyczna wózka wagonowego 3 BE-FEA 02/28/2022 18:26
Jestem kompletnie zielony ABAQUS PROBLEM 2 Euklides_PL 01/25/2022 20:24
Ogłoszenia i newsy (branża CAE) OBLICZENIA WYTRZYMAŁOŚCIOWE MES I RYSUNEK TECHNICZNY 0 1pkm 09/24/2021 01:50
Jestem kompletnie zielony ABAQUS BŁĄD 1 BE-FEA 09/15/2021 19:44
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Pomoc projektowa - Ansys fluent 3 BE-FEA 09/15/2021 19:32
Jestem kompletnie zielony ABAQUS - ANALYTICAL RIGID 2 Euklides_PL 08/30/2021 21:20
Jestem kompletnie zielony WSTĘPNE NAPRĘZENIA ŚCISKAJĄCE/SHRINK FIT ABAQUS 1 BE-FEA 06/03/2021 14:14
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Szkolenia komercyjne 3 Adrian28 05/30/2021 11:57
Sprawy studenckie OPTYMALIZACJA POWIERZCHNI ABAQUS 5 BE-FEA 03/23/2021 23:17
Sprawy studenckie comsol heat transfer in porous media 1 BE-FEA 03/09/2021 17:55
Sprawy studenckie ABAQUS-WARUNKI BRZEGOWE 1 BE-FEA 02/15/2021 00:01
Sprawy studenckie Potrzebna pomoc - Femap 2 jasiu 01/27/2021 18:25
Sprawy studenckie SolidWorks Simulation - podnoszenie zbiornika 3 BE-FEA 11/24/2020 14:33
Teoria MES Kwantowy MES 1 BE-FEA 11/13/2020 14:32
Jestem kompletnie zielony DEFORM 0 CwaniakzPKSU 11/05/2020 08:46
Zobacz Temat
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne | Oprogramowanie CAE | Sprawy i problemy związane z oprogramowaniem CAE
Autor Export z Hypermesh 10 do Fluenta
DeDalus4
Użytkownik

Postów: 28
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 04.05.09
Dodane dnia 10/20/2009 20:29
Witam!
Czy ktoś z forum miał jakieś problemy z exportem wymienionym w temacie?mój polega na tym ze po wyeksportowaniu fluent zle przypisuje nazwy komponentom.poprawianie ręczne nie wchodzi w grę.Co ciekawe jezeli wyeksportowany plik zaimportuje do HM to wszystko jest ok.model ma około 8 mln elementów i składa się tylko z elementów 3D(hexa)
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 10/28/2009 22:20
Niestety nie znam HM, ale zaciekawiło mnie coś innego. Na jakiej maszynie liczysz te 8 mln elementów (32 czy 64 bity) i czy nie boisz się o błąd numeryczny?
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
ADMIN
Administrator

Postów: 651
Miejscowość: Warszawa, PL
Data rejestracji: 18.10.07
Dodane dnia 10/29/2009 19:56
W CFD siatki są bardzo gęste więc 8 mln. to jeszcze nie jest jakiś rekord.


Pozdrawiam,
Admin

We live in an age when pizza gets to your home faster than police or an ambulance
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
DeDalus4
Użytkownik

Postów: 28
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 04.05.09
Dodane dnia 10/29/2009 20:03
Moja maszyna obliczeniowa to Xp 64-bit 4 procesory po 2,5 GHz i 8 GB RAM.Gdybym potrzebował sa jeszcze maszyny 8 i 16 procesorowe.Obliczenia sa rzeczywiscie czasochłonne.3 tygodnie liczenia raczej nikogo nie dziwi
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 10/30/2009 11:24
Maszynki niezłe
Ale czy naprawdę 8 milionów elementów nie sprawia kłopotów numerycznych w CFD? W problemach strukturalnych naprawdę ciężko przekroczyć 1 mln elementów - trzeba się pilnować jak diabli, a nad siatką spędzic więce czasu niz nad całą resztą modelu, a tu 8 razy tyle...
Przy czym nie mówie, że nie liczyłem i kilku milionów elementów, tylko że wyniki były... hmm takie sobie
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
DeDalus4
Użytkownik

Postów: 28
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 04.05.09
Dodane dnia 11/03/2009 18:52
Duza ilość elementów rzeczywiście sprawia problemy.Oczywiscie im mniej elementów tym lepiej ale niestety duze ilości zdarzają sie dość czesto.Aby zminimalizować błedy numeryczne można zmniejszyc krok czasowy(jest to sposób najbardziej efektywny),stosuje sie tez zageszczenie siatki tam gdzie gradienty sa najwieksze a tam gdzie sa mniejsze stosuje sie wieksze elementy.Dowiedziałem sie tego od starszych kolegów-inzynierów CFD
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 11/04/2009 08:05
Zmniejszenie kroku czasowego zmniejsza, ale błąd metody. Na błąd numeryczny raczej ma skutek wręcz odwrotny...(zwiększa ilość obliczeń, operacji). W moim pytaniu chodziło raczej czy system, którym liczycie ma wbudowane mechanizmy korekcji błędu numerycznego no i czy np posługuje się specjalną reprezentacją liczb rzeczywistych (o zwiększonej liczbie miejsc znaczących). Chyba większość systemów strukturalnych przeznacza na zapisanie liczby 20 miejsc, niektóre 24 miejsca a fluent?
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
DeDalus4
Użytkownik

Postów: 28
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 04.05.09
Dodane dnia 11/06/2009 21:51
Dopytałem kolegównadal twierdzę ze zmniejszenie kroku czasowego zmniejsza błąd numeryczny ale w obliczeniach CFD i tak jest on duży, w skrajnych przypadkach dochodzący do 1000 %(to nie pomyłka).Wyniki otrzymane z takich symulacji nijak maja się do rzeczywistości ale pozwalają zaobserwować jak przebiega proces i jakie ma trendy. Prowadzący zajęcia z CFD na uczelni powiedział mi z kolei że projektowanie czegokolwiek w oparciu o CFD jest wręcz niemożliwe.Przy interpretacji wyników trzeba podeprzeć się eksperymentem lub rozwiązaniem analitycznym o ile da się takie otrzymać.dziękuje Piotrowi za zmobilizowanie mnie do poszerzenia wiedzyA co do tematu głównego tej dyskusji znalazłem rozwiązanie problemu.Ograniczyłem liczbę komponentów np.przez włączenie wszystkich izolacji do jednego.W ten sposób z 35 komponentów otrzrymałem 16 i po eksporcie Fluent poprawnie je rozpoznał.
Edytowane przez DeDalus4 dnia 11/06/2009 21:56
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
Luk_Fiz
Użytkownik

Postów: 23
Data rejestracji: 20.08.08
Dodane dnia 11/11/2009 13:49
Kurde, nie zagladalem od dawna a tu sie takie ciekawe rzeczy dzieja...

"...
błąd numeryczny ale w obliczeniach CFD i tak jest on duży, w skrajnych przypadkach dochodzący do 1000 %(to nie pomyłka).
..".

Hmm.. to pomyslmy.. mamy sobie w jakims obliczeniu blad numeryczny rowny 1000% (czyli 10 "razy")... 10x co? No, pewnie wartosci rzeczywistej danej wielkosci podlegajacej obliczeniu. Do tego dochodzi blad dyskretyzacji, zwykle wiekszy od bledow numerycznych, do tego blad powiedzmy od nieodpowiadajacych danych materialowych i nastepny, troche juz mniejszy od uproszczen geometrii i warunkow brzegowych. Poza tym niezapominamy o bledzie (czy jak to sie teraz mowi niepewnosci) wzietego modelu fizycznego.

W sumie wiec, jezeli samego bledu numerycznego mamy 10x to w calosci te wszystkie bledy, oraz inne ktorych nie wymienilem to pewnie bedzie ze 100x optymistycznie patrzac - czyli 10000% wartosci mierzonej wielkosci. Takie "obliczenia" moga nam posluzyc do:
"
...
pozwalają zaobserwować jak przebiega proces i jakie ma trendy
...
"

Nie wiem jakim dzialem CFD sie zajmujesz ale mam takie ogolne pytanie-quiz: czy potrafisz wskazac urzadzenie przeplywowe, ktore potrafi generowac jakis parametr w przedziale +/- 100x. Np pompa, ktora by miala ma nominalny przeplyw 1 a moze miec +/- 100 razy czyli od 0.01 do 100... Ja rozumiem ze mozna pompe ogrodowa podlaczyc do silnika odrzutowego, a i samochod moze generowac drag w zakresie >2 rzedow wielksci (ale to juz nie zachowujac absolutnie jedngo rezimu przeplywu) ale z calym szacunkiem w 99,999% przypadkow obliczenia CFD, ktore mialyby byc prowadzone z bledem tylko numerycznym 1000% sa przykladem malarstwa ekspresjonistycznego.

"
...
Prowadzący zajęcia z CFD na uczelni powiedział mi z kolei że projektowanie czegokolwiek w oparciu o CFD jest wręcz niemożliwe.
...
"

To jak juz jestesmy w temacie samochod, to zapytaj moze prowadzacego o procidingsy np. z EACC z 2007. Tam jest w jednym miejscu zebrana cala kupa artykolow w ktorych goscie z najwiekszych firm chwala sie na ile sposobow projektuja w oparciu o CFD. Albo np. proponuje zaprzestac produkcji i rozwoju wysokocisnieniowych zaworow bo w promieniu 1500km od Warszawy cos dziwnie ciezko jest znalezc pompe dajaca 60MPa i jednoczesnie pareset litrow na minute...

Sory,ale w tej chwili w bardzo juz wielu ukladach o znaczeniu przemyslowym, wiekszych od kilku centymetrow jest latwiej i szybciej wykonywac "zwroty projektowe" czyli podejmowac decyzje "nie robimy tak, tylko tak" na podstawie wlasnie CFD. Potem jeszcze pare razy dmuchnac dla spokoju sumienia i co... to ma byc niby "niemozliwe do zrobienia"?
Tak jakby Ci fetyszysci lubiacy przesiadywac w podluznych pokojach w ktorych wieje nie mieli swoich problemow z odwzorowaniami.
Edytowane przez piotr dnia 11/11/2009 21:49
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
DeDalus4
Użytkownik

Postów: 28
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 04.05.09
Dodane dnia 11/11/2009 18:55
Kłócił się nie będę, tym bardziej że początkuję dopiero w tej branży i to co wiem opiera sie na opiniach innych. Jeśli jeszcze troche popracuję moze bede miał swoje zdanie na ten temat. Jak na razie zajmuje sie meshowaniem w Hypermesh z lepszymi lub gorszymi wynikami.pozdrawiam
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 11/11/2009 21:49
Znaczy się tak. Na CFD naprawdę się nie znam, ale o numeryce coś tam poczytałem... No i trochę się nie zgadzam z tym wyliczeniem Luk_Fiz. Błąd przy tej ilości elementów, od której żeśmy zaczęli, naprawdę może sięgać 1000 i więcej procent chociażby ze względu na stabilność rozwiązania, która pogarsza się wraz ze wzrostem błędu numerycznego, ale nie tylko o to chodzi. Przy tej ilość obliczeń błąd numeryczny jest po prostu dominujący i pozostałe jak chociażby błąd metody jest przy nim wręcz nieistotny.
Co do projektowania w oparciu o obliczenia...hmmm. Moje doświadczenie wskazuje, że można to robić, ale... zazwyczaj dopiero gdy mamy już wyskalowane rozwiązania. Tzn potrafimy odrzucić na podstawie doświadczenia zebranego innymi metodami (badania!!!) wyniki ewidentnie błędne.
No i zapytaj tych Panów z wielkich firm, publikujących swoje artykuły dlaczego nie rezygnują w swoich firmach z testów rzeczywistych.... Ja Ci odpowiem, bo sam tak robiłem. Oni po prostu cieszą się, że wreszcie jakieś obliczenia są zgodne z doświadczeniem i dają temu wyraz w artykułach.
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
Luk_Fiz
Użytkownik

Postów: 23
Data rejestracji: 20.08.08
Dodane dnia 11/11/2009 23:37
No sory, ale czy czytelnik tego jakze analitycznego watku ma rozumiec, ze wszelkie metody MES na siatce >1 mln elementow daja bledy rzedu 100x??? To nie tak.
Przecietne obliczenie CFD, na dowolnie duzej siatce bez napinania sie daje aktualnie blad rzedu np. 10% - oczywiscie jest to stwierdzenie absolutnie niedowodliwe:) Zeby sprawdzic udzial bledow od roznych zrodel proponuje prosty test: biezemy np. obliczenie oporu kulki, dla jakiegos rozsadnego Re. Robimy tak,zeby nam CD wyszlo dobrze ~ 1.3. Potem zageszczamy iles razy siatke, skracamy-wydluzamy czasy i sprawdzamy roznice. A jeszcze pozniej zmieniamy model turbulencji i znowu patrzymy ile wychodzi. To fajnie pokaze co sie w CFD na prawde liczy:)
A'propos, zdaje sie, ze jeszcze niedawno, rekord wynosil ~1.5 mld elementow (obliczenie jachtu, grupa wloska). No jezeli przy ~8mln elementow jest 1000% bledu to tamci goscie robili to tylko z braku czasu. O ile wiem obliczenie sie ladnie zeszlo:))

Luk
Oczywiscie ze obliczenia CFD trzeba kalibrowac bo to jest metoda jak kazda inna. Ja co prawda nie odpowiadam za uczciwosc gosci, ktorzy publikuja swoje prace dopiero jak sie zgodzi, ale mniej wiecej wiem co CFD uczciwie umie a czego nie.
Edytowane przez piotr dnia 11/12/2009 13:25
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 11/12/2009 13:23
No sory, ale czy czytelnik tego jakze analitycznego wątku ma rozumiec, ze wszelkie metody MES na siatce >1 mln elementów dają błędy rzędu 100x???

Nie muszą, ale mogą!!! Jeżeli nie zdaje sobie sprawy, że zwiększanie ilości elementów sprawia, że obliczenia zamiast się zbiegać (jak mówi teoria metody) zaczynają się rozbiegać (błąd numeryczny)...
No można i 1.5 miliarda ale po pierwsze chyba nie da się tego na PC-tach czy nawet 64 bitowych linuxowych wieloprocesówkach tylko na odpowiednim ciut lepszym sprzęcie. Po drugie od tego zaczęła się dyskusja: można tylko co się robi, żeby wyeliminować, zminimalizować, spetryfikować.... błąd numeryczny, który jeżeli nie podejmie się odpowiednich środków MUSI być ogromny. Np jaką reprezentację liczbową używano w tych obliczeniach, 1.5 miliarda elementów to na tyle dużo że wiele systemów nawet nie potrafiłoby (ze względu na reprezentację liczbową właśnie)nawet zapisać wszystkich tych elementów. Np MATLAB w zmiennej int32(tzw. long integer) ma reprezentację liczb całkowitych do 2,2 miliarda (a ile węzłów liczył sobie ten problem, że przez ciekawość zapytam?).
No i jakie uproszenia do obliczeń wprowadzono (płyn nieściśliwy jacht=woda?).
Edytowane przez piotr dnia 11/12/2009 13:29
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
czaszka18
Użytkownik

Postów: 15
Data rejestracji: 23.07.09
Dodane dnia 03/03/2010 16:07
Panowie RATUNKU !
Uzywam Hypermesha 10.0 niestety nie jest to wersja ktora dobrze sobie radzi z siatka tetrahedralna. ma straszne niedorobki !!!
Czy jest ktos kto wie jak zapisac plik HM 10.0 w taki sposob zeby byl odczytywany przez wersje 9.0?
Z gory wielkie dzieki za pomoc,
Łukasz
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
DeDalus4
Użytkownik

Postów: 28
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 04.05.09
Dodane dnia 03/04/2010 10:28
Co konkretnie jest nie tak z Twoją siatką pod HM 10??czy masz zainstalowany najnowszy upgrade SA-120??Z tego co wiem nie ma możliwości zapisu plików z 10 tak żeby czytała je 9.
Autor RE: Export z Hypermesh 10 do Fluenta
ADMIN
Administrator

Postów: 651
Miejscowość: Warszawa, PL
Data rejestracji: 18.10.07
Dodane dnia 09/05/2010 01:47
czaszka - załóż oddzielny wątek, nie potrzebnie robisz bałagan!


Pozdrawiam,
Admin

We live in an age when pizza gets to your home faster than police or an ambulance
Skocz do Forum:
Reklama
Najtańszy sklep z dobrymi oponami

Szukaj
Google
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta dla Użytkowników
Jakiego używasz programu MES

Nastran (wszelkiej maści)

Ansys

Abaqus

Cosmos/M

Comsol

Algor

MARC

Inny

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Reklama
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Bulix
26.01.2022
Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.

damian14100
25.01.2022
Witam, Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?

BE-FEA
31.03.2021
Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.

daniel8894
31.03.2021
Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d

BE-FEA
09.03.2021
Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.

kinia22
09.03.2021
witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!

BE-FEA
02.04.2020
Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread

BE-FEA
02.04.2020
Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.

KrzywaOHIO
30.03.2020
Jak dodać nowy wątek na forum?

Konrad96
02.12.2019
Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc

Archiwum
Wydarzenia
PonWtrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Copyright Piotr© 2007- - 2024
Powered by Peter-Fusion © 2009 - Modified Aztec Theme