NASTRAN ma 42 lata - krótka historia
Dodane przez piotr dnia 04.10.2010 23:42
W 1964 w raporcie z corocznego przeglądu programów badawczych NASA zaproponowała by w miejsce oddzielnie rozwijanych, przez każde z kilku centrów badań, programów do analizy zagadnień strukturalnych (w szczególności dynamiki), które były definiowane wg ich własnych potrzeb, opracować pojedynczy ogólny program. W odpowiedzi na raport,  ad hoc  został powołany komitet, który określił, że żadne istniejące oprogramowanie nie mogłoby sprostać wszystkim wymaganiom. Dlatego zasugerowano utworzenie dodatkowego projektu, w ramach  którego rozwinięto by to oprogramowanie i jednocześnie stworzono specyfikację, która szkicowała zdolności tego software'u. Powstał on wreszcie w 1968 i od tego momentu rozpoczął zawrotną karierę trwającą do dziś. (rozszerzona historia Nastran'a w rozwinięciu newsa)



Rozszerzona zawartość newsa
W 1964 w raporcie z corocznego przeglądu programów badawczych NASA zaproponowała by w miejsce oddzielnie rozwijanych, przez każde z kilku centrów badań, programów do analizy zagadnień strukturalnych (w szczególności dynamiki), które były definiowane wg ich własnych potrzeb opracować pojedynczy ogólny program. W odpowiedzi na raport, bezzwłocznie  został powołany komitet, który ustalił, że żadne istniejące oprogramowanie nie mogłoby sprostać wszystkim koniecznym wymaganiom. Dlatego zasugerowano utworzenie dodatkowego projektu, w ramach  którego rozwinięto by  to oprogramowanie i jednocześnie  stworzono specyfikację, która szkicowała możliwości tego software'u.
Kontrakt w ramach tego nowego projektu został przyznany firmie Computer Sciences Corporation (CSC). Nazwa programu jest akronimem utworzonym od słów NASA Structural Analysis. System NASTRAN został dopuszczony do użytkowania w projektach NASA w 1968.
A już w ostatnim roku lat 60tych, MacNeal - Schwendler Corporation (MSC) rozpoczął sprzedaż swojej własnej wersję NASTRAN'a, nazwanego MSC/NASTRAN (dziś znanego jako MSC.Nastran). Oryginalna architektura oprogramowania została rozwinięta przez Joe Mule (NASA), Gerald Sandler (NASA), and Stephen J. Burns (University of Rochester).

Oprogramowanie NASTRAN zostało napisane, by pomóc w projektowaniu nowej generacji kosmicznych pojazdów takich jak wahadłowiec. ¬ródłowy kod NASTRAN'a, na mocy amerykańskiego prawa, został udostępniony publicznie w 1971 przez Biuro Wykorzystania Technologii NASA.
Komercyjne wykorzystanie kodu NASTRAN'a pomogło wielu dziedzinom gospodarki amerykańskiej. Na przykład, przemysł motoryzacyjny używa programu, by projektować systemy zawieszenia i kierowania pojazdem. Wykorzystuje się go też  w projektowaniu szlaków kolejowych i drogowych (głównie mostów), elektrowni, wysokich wieżowców i samolotów. Jak się szacuje pomiędzy 1971 a 1984 program przyniósł 701 milionów dolarów oszczędności kosztów (pamiętajmy dolar wtedy miał zupełnie inną wartość). W 1988 roku NASTRAN został wprowadzony do U.S. Space Foundation’s Space Technology Hall  jako, jedna z pierwszych technologii, która otrzymała ten prestiżowy honor.

Przez 42 lata NASTRAN rozwijał się w wielu wersjach. Każda jego nowa wersja powiększenia jego zdolności analizy i numeryczne osiągi. W dodatku, każda przynosi poprawki do wielu błędów z poprzednich wersji (zważywszy, że jego pierwsza wersja liczyła około miliona linii kodu nie jest to nic niezwykłego!). Dzisiaj, NASTRAN jest najszerzej używanym przez świat oprogramowaniem obliczeniowym typu MES. Jak się szacuje, NASTRAN jest normą przemysłową dla wielu podstawowych typów analiz statycznych i dynamicznych. Dominacja tego oprogramowania była tak silna, że na początku XXI wieku poddane było nawet procedurze antymonopolowej zakończonej ugodą w 2002, która podzieliła tort obliczeniowy na kilka kawałków.

Handlowe wersje NASTRAN to aktualnie dostępne  oprogramowanie MSC,  NEi (Nastran NEi) i Siemens PLM Software (Nastran NX). Ten ostatni AG Siemens nabył wraz z Korporacją UGS w 2006.