Otwarte podręczniki do mechaniki płynów
Dodane przez piotr dnia 18.11.2014 19:47
Oddajemy dzisiaj do Waszej dyspozycji trzy podręczniki do mechaniki płynów . Jest to pozycja szczególna, gdyż od pierwszej litery do ostatniej zostały napisana jako podręczniki otwarte. W dzisiejszym skomercjalizowanym świecie jest to okazja nie lada, zwłaszcza, że zdaniem autorów, są to pozycje o wyjątkowej, wręcz unikalnej, wartości merytorycznej. Mnie wystarczy fakt, że jest to pozycja bardzo obszerna zachowująca najlepsze tradycje wydawnictw naukowych i legalnie całkowicie za darmo.
Oprócz podręczników projekt Potto, bo o nim mowa, to również spora dawka oprogramowania artykułów i materiałów pomocniczych. W liście referencyjnej znalazłem uniwersytet Poznański, mam więc nadzieję, na kilka słów komentarza, od tych, którzy już w tej chwili korzystają z projektu.

Rozszerzona zawartość newsa
Projekt Potto  to wspólnota ludzi, którzy podjęli trud napisania wysokiej jakości podręczników dla szkół i każdego kto chce zdobyć nową wiedzę. Projekt działa w duchu ruchu wolnej dokumentacji (open content).  Zainspirowani  jej  duchem autorzy wolontariusze postanowili dołożyć swój mały kamyczek tworząc podręczniki w dziedzinie, w której ich lider Genick Bar-Meir jest znaną osobistością nauki - mechanice płynów.
Projekt Potto stał się niezwykle popularny, jak oceniają autorzy, aż 73 procent pobrań  literatury dotyczącej mechaniki płynów w całej światowej sieci, dotyczy trzech podręczników wydanych w ramach projektu.

Te trzy podręczniki zawierają kilka (wg autorów) najlepszych rozdziałów w świecie i są dostępne do pobrania na zasadach lekko zmienionej licencji GNU (modyfikacja dotyczy obowiązku przesłania dwu egzemplarzy w przypadku druku książki w więcej niż 200 egzemplarzach).
 Jako dowód wyjątkowości tej publikacji autorzy przytaczają, że
wszystkie książki na temat mechaniki płynów podają definicję
współczynnika sprężystości objętościowej (moduł Helmholtza, moduł odkształcalności objętościowej), lecz tylko książki projektu Pottot podają wyjaśnienie, w jaki sposób używać go w przypadkach hydrostatycznych. Ponadto w ramach projektu Potto dostępnych jest szeregma materiałów pomocniczych, takich jak tabele dynamiki gazów (największy zbiór tabel w świecie!), Gazowy Kalkulator Dynamiczny (Potto-GDC), itp

Strona projektu:  www.potto.org

Poniżej podajemy listę uczelni  (niepełną), w których wykorzystuje się podręczniki  projektu Potto jako bazowe lub referencyjne: