Mechanika pęknięć
Dodane przez piotr dnia 12.01.2012 20:19
  FRANC3D/Classic w wersji 3.2 to oprogramowanie do analizy i symulacji pęknięć struktur przestrzennych jego nazwa to akronim: FRacture ANalysis Code . Oprogramowanie służy do symulacji dowolnych pęknięć 3D. Jest ono ciągle rozwijane (od 1987 roku).
Drugim niezbędnym składnikiem jest OSM (Object Solid Modeler) czyli pre-procesor do FRANC3D umożliwiający budowę początkowego modelu geometrycznego. FRANC3D/Classic zapewnia mechanizm prezentujący geometrię i topologię struktur 3D z dowolnym pęknięciem niepłaskim posiadający ponadto następujące funkcjonalności
1) dyskretyzacja lub generacja siatki struktury,
2) dołączanie warunków brzegowych na poziomie geometrii i pozwalające generować siatki dziedziczące wartości
3) zmiany geometrii modelu w celu umożliwienia wzrostu pęknięcia, przy wykorzystaniu lokalnej zmiany podziału siatki wymaganej podczas pękania. Proces symulacji jest kontrolowany przez użytkownika poprzez graficzny interfejs użytkownika, który obejmuje okna do wyświetlania modelu 3D, struktury i menu i okien dialogowych.
Ponieważ FRANC3D/Classic nie jest związany z konkretnym systemem analizy numerycznej i jest w stanie stworzyć zarówno siatki powierzchniowe jak i objętościowe. W konsekwencji, jakiekolwiek oprogramowanie metody elementów brzegowych lub metody elementów skończonych, zdolne do przetwarzania dowolnej geometrii pęknięcia, może być wykorzystane do określenia reakcji konstrukcji na pęknięcie.
Warto również dodać, ze strona domowa tego oprogramowania zawiera, oprócz oprogramowania do obliczeń propagacji pęknięć także szereg programów pomocniczych oraz bardzo dużo dokumentacji i tutoriali.  Ciekawostką jest z pewnością, że wśród tych materiałów można znaleźć program do analizy metodą elementów brzegowych: BES, współpracujący z FRANC3D. Dla zainteresowanych - rozwinięcie newsa

Propagacja pęknięcia



Rozszerzona zawartość newsa
Dla zainteresowanych tematem:
adres strony to :
http://www.cfg.cornell.edu/

Przykłady:


propagacja pęknięcia


propagacja pęknięcia