Salome
Dodane przez piotr dnia 22.10.2014 22:24
Salome, o której już raz pisałem, przeszła generalną metamorfozę. Można powiedzieć, że z wieku dziecięcego przeszła do pełnoletności. Jest obecnie sensownym oprogramowaniem typu pre i post procesora z elementami CAD'o podobnymi. A to wszystko dzięki zastosowaniu biblioteki Opencascade, o której już tu również pisałem. Cóż więc potrafi Salome? Przede wszystkim sensowny graficzny interfejs umożliwia wprowadzenie modelu wraz z własnościami materiałowymi i podzielenie go na elementy -powłokowe i bryłowe. Następnie poprzez szereg interfejsów można policzyć w zewnętrznym solwerze i wrócić do przeglądania wyników znowu do Salome. (Więcej w rozwinięciu)
Rozszerzona zawartość newsa
To co poniżej wcześniej prawie w 100% już opisywałem, ale powtórzmy:
Co to jest SALOME?
SALOME Jest open source'owym oprogramowaniem będącym platformą dla operacji pre i postprocesowych obliczeń numerycznych szczególnie metody elementów skończonych. Jest ono oparteIt o otwartą elastyczną architekturę złożona w wielu komponemtówSALOME jest rozwiązanie wieloplatformowym. Jest dystrybuowana jako oprogramowanie otwarte na licencji GNU LGPL, więc mozna uzyskać dostęp zarówno do plików wykonywalnych jak i do źródeł
Jak można używać SALOME?
SALOME można używać jak oprogramowanie stacjonarne do tworzenia modeli CAD, następnie przygotowywania ich do obliczeń numerycznych oraz analizy poobliczeniowej (psotprocessing) wyników.
SALOME może być również używana jako platforma integrująca zewnętrznego oprogramowania obliczeniowego tworząc wraz z nim pełnokrwistą aplikację obliczeniową pozwalającą wykonać pełny cykl obliczeń: model -> obliczenia-> wyniki.
Kluczowe własności SALOME - Wspiera interoperacyjność pomiędzy systemami CAD i oprogramowaniem obliczeniowym (CAD-CAE link).
- Czyni łatwiejszą integrację między nowymi składnikami oprogramowania
- Ustawia sprzężenia w analizach typu multi-physics pomiędzy oprogramowaniem obliczeniowym.
- Zapewnia przyjazny dla użytkownika i wydajny interfejs, który pozwala na zmniejszenie kosztów i opóźnień w wykonywaniu badań
- Zmniejsza czas szkolenia niezbędny do nauki oprogramowanie opartego na tej platformie
- Zapewnia dostęp do wszystkich funkcji za pośrednictwem zintegrowanej konsoli Pythona.
Co można zrobić z SALOME?- Tworzyć / modyfikować, importować /eksportować (STEP, IGES, BREP), naprawiać/ czyścić modele CAD.
- Edytować siatki modeli, sprawdzić jakość siatki, siatki importować /eksportować (MED, UNV, DAT, STL)
- Manipulować właściwościami fizycznymi i ilościowymi dołączonymi do elementó geometrycznych.
- Wykonywać obliczenia przy użyciu jednej lub większej ilości zewnętrznych solwerów
- Przeglądać wyniki obliczeń (skalarne, wektorowe).
- Zarządzać wariantami analiz (tworzenie, zapisywanie, przeładowanie)
|
Co więc można dodać? Po pierwsze znaczny postęp w zwykłym bieżącym działaniu i kontakcie z użytkownikiem. Znaczące rozszerzenie funkcjonalności- teraz Salome potrafi po prostu więcej. Być może ktoś powie, że to nie jest PATRAN - zgoda, ale już nie jest tak daleko, jak było jeszcze kilka lat temu, a pamiętajmy o cenie jaką trzeba zapłacić za PATRANA czy FEMAP'a.
Dlatego uważam, że niewątpliwie można polecić SALOME jako sensowną i tańszą alternatywę do wszelkiego rodzaju nawet profesjonalnych solwerów o działalności uczelnianej nie wspominając.
Dziękuję Steleri za zwrócenie uwagi!