Nowa odsłona FreeCAD'a
Dodane przez piotr dnia 21.04.2013 22:35
Od dawna nie pisaliśmy o tym co słychać we FreeCAD'zie. A tymczasem pojawiły się już kolejne trzy stabilne wersje. Ciągle jeszcze w wersji beta, ale już widać, że program nie zamarł, a wręcz przeciwnie nabrał trochę wigoru. Obecna wersja ma numer 0.13 (oby nie zapeszyć) ale zmiany związane są nie tylko z aktualizacją jądra graficznego (patrz news o Open Cascade), ale i nowymi funkcjonalnościami. Temat jest ciekawy i zachęcam do zapoznania się z kluczowymi własnościami FreeCAD'a zamieszczonymi w rozwinięciu newsa.
Rozszerzona zawartość newsa
Kluczowe własności - Bazując na jądrze Open CASCADE pozwala na kompletne operacje 3D na złożonych kształtach w tym m.in na NURBS'ach (linie i powierzchnie) oraz szerokiej gamie innych elementów. Wśród tych operacji mamy i operację boolowskie i zaokrąglenia brzegów i wiele innych.
- Program jest w pełni parametryczny. Wszystkie obiekty FreeCAD'a są natywnie parametryczne, A ich kształty mogą być określane zarówno przez ich własne parametry jak i poprzez powiązania z innymi obiektami. Wszystkie zmiany są przeliczane na żądanie i zachowywane na stosie cofania poleceń. Istnieje duża łątwść tworzenia nowych obiektów dzięki interfejsowi API dedykowanemu programom w napisanym w Pythonie
- System posiada budowę modułową co pozwala na dodawanie nowych możliwości poprzez system pluginów (modułów). Jest to możliwe zarówno na poziomie pisania procedur w C++ lub prościej w postaci skryptów Pythonowych. Istnieje również możliwość tworzenia makropoleceń dzięki opcji "nagrywania" ciągu poleceń..
- Bardzo rozbudowane opcje importu/eksportu ze standardowych formatów jak STEP, IGES, OBJ, STL, DXF, SVG, STL, DAE, IFC lub OFF, NASTRAN, VRML i Natywnego formatu FreeCAD'a -Fcstd.
- Sketcher (szkicownik) posiada możliwość rysowania elementów wyposażonych w więzy. Aktualnie sketcher pozwala na budowanie wielu typów geometrii z więzami i wykorzystywania jej do budowy innych obiektów FreeCAD'a
- Moduł symulacji ruchów Robotów pozwala na studiowanie ruchliwości robotów. W chwili obecnej moduł pozwala na w pełni graficzne operowanie obiektami.
- Moduł rysunków 2D generowanych i związanych z modelem 3D.