MES,CAD,CAE,FEA
News Search:
StartGaleriaForumDownloadArtykułyNewsyLinkiZasoby wiedzyKontaktZasady Stosujemy pliki cookies więcej...04/19/2024 01:09:37
Reklama
Nawigacja
Galeria
Forum
Download
Artykuły
FAQ
Linki
Zasoby wiedzy
Kontakt
Szukaj
Losowa Fotka
Uplastycznienia - model przed wzmocnieniem
Uplastycznienia - model przed wzmocnieniem
Awaria łyżki koparki
Użytkownicy Online
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne
WITAMY:
adrian24024
jako nowego użytkownika.

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1400

Super Administratorzy: 1
Administratorzy: 1
Użytkownicy: 1398

Użytkownicy Online:

piotr15 tygodni
ndv36 tygodni
damian1410048 tygodni
BE-FEA50 tygodni
adrian2402454 tygodni

Gości Online: 20

Twoje IP to: 18.190.156.80

Kategorie Forum 53
Wątki na Forum 1268
Posty na Forum 5665
Komentarzy 83
Newsy 142
Artykuły 10
Ściągniętych plików 62
Kategorie Downloads 4
Ciekawe Strony 13
Postów w Shoutbox 413
Przykłady
 Propagacja zanieczyszczeń 2

Propagacja zanieczyszczeń 2

Propagacja zanieczyszczeń
Model pełny -strefa kontaktu

Model pełny -strefa kontaktu

Połączenie sworzniowe
Podział na elementy skończone

Podział na elementy skończone

Ślizgowy element konstrukcji
Wyniki obliczeń - naprężenia redukowane -konstrukcja odkształcona

Wyniki obliczeń - naprężenia redukowane -konstrukcja odkształcona

Kompostownik
Wazon

Wazon

FEM-art, ukryte piękno obliczeń
Partnerzy

Strony wspierającej nas firmy:
Leasing,faktoring, kredyt gdy szukasz gotówki.
Opony to tanie opony letnie oraz katalog
zawierający firmy transportowe
Strony naszych przyjaciół:

Darmowe arkusz Excela
Strony sponsorów:
Zawsze się znajdzie forum transportowe na giełdzie ładunków/ na stronie giełdy ładunków
ciekawe i miłe sercu rzeczy to: fajne fotki dzieci na stronie mojebaby.pl lub też warte obejrzenia zwierzęta domowe ze strony mojzwierz.pl
-->../lll
Ostatnie Komentarze
marek_ac dnia 11.01.2017 08:14

Demo download (nowy link): (poprawiono patrz: Linki-> Przyjaciele -> Vanadis)

Zobacz Komentarze Artykułów
marek_ac dnia 21.04.2015 05:53

... mała poprawka: double wprowadzono w wersji 1.3
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 20.04.2015 18:59

Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 14.04.2015 00:51

Witam,

Na dysku:

TUTAJ

zamieściłem demo (wersję windowsową) modelu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

W pliku vanadis.txt zawarty jest krótki opis modelu.

Marek
Zobacz Komentarze Artykułów
steleri dnia 17.03.2015 21:54

Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznie
Zobacz Komentarze Newsów

Ostatnie aktywne Tematy rss1 rss2
Forum Wątek Odpowiedzi Ostatni Post
POMOCNA DŁOń - pomagamy studentom rozwiązywać zadania Analiza statyczna wózka wagonowego 3 BE-FEA 02/28/2022 18:26
Jestem kompletnie zielony ABAQUS PROBLEM 2 Euklides_PL 01/25/2022 20:24
Ogłoszenia i newsy (branża CAE) OBLICZENIA WYTRZYMAŁOŚCIOWE MES I RYSUNEK TECHNICZNY 0 1pkm 09/24/2021 01:50
Jestem kompletnie zielony ABAQUS BŁĄD 1 BE-FEA 09/15/2021 19:44
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Pomoc projektowa - Ansys fluent 3 BE-FEA 09/15/2021 19:32
Jestem kompletnie zielony ABAQUS - ANALYTICAL RIGID 2 Euklides_PL 08/30/2021 21:20
Jestem kompletnie zielony WSTĘPNE NAPRĘZENIA ŚCISKAJĄCE/SHRINK FIT ABAQUS 1 BE-FEA 06/03/2021 14:14
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Szkolenia komercyjne 3 Adrian28 05/30/2021 11:57
Sprawy studenckie OPTYMALIZACJA POWIERZCHNI ABAQUS 5 BE-FEA 03/23/2021 23:17
Sprawy studenckie comsol heat transfer in porous media 1 BE-FEA 03/09/2021 17:55
Sprawy studenckie ABAQUS-WARUNKI BRZEGOWE 1 BE-FEA 02/15/2021 00:01
Sprawy studenckie Potrzebna pomoc - Femap 2 jasiu 01/27/2021 18:25
Sprawy studenckie SolidWorks Simulation - podnoszenie zbiornika 3 BE-FEA 11/24/2020 14:33
Teoria MES Kwantowy MES 1 BE-FEA 11/13/2020 14:32
Jestem kompletnie zielony DEFORM 0 CwaniakzPKSU 11/05/2020 08:46
Zobacz Temat
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne | SANDBOX | Jestem kompletnie zielony
Autor Model powłokowy a brylowy
plastikman
Użytkownik

Postów: 29
Data rejestracji: 15.07.11
Dodane dnia 05/06/2012 16:47
Czy może mi ktoś wytłumaczyć dokładnie czym sie owe modele różnią między sobą. Kiedy stosować bryłowy a powłokowy. Analizując ugięcie blach dla modelu bryowego i powłokowego zauwazłem, że uplastycznienie zaczyna się dla różnych wartości siły.
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
lukasz85
Użytkownik

Postów: 7
Data rejestracji: 01.05.12
Dodane dnia 05/06/2012 18:16
Ponieważ jestem "zielony" więc proszę wziąć odchyłkę na moją odpowiedź :) ale... Model bryłowy od powłokowego do obliczeń płyt zginanych ma duże znaczenie ze względu na pewne uproszczenia dla konstrukcji cienkościennych. Wydaje mi się, że jest to związane z odkształceniami dla płyt, które wyrażają się w postaci drugich pochodnych ugięć, a tym samym koniecznością spełnienia ciągłości pierwszej pochodnej funkcji kształtu. Jeśli chodzi o szersze informacje to odwołuje do Zienkiewicza.

Co do samego podejścia jak ocenić, czy dana konstrukcja jest jeszcze płytą, to pewnie decydują o tym parametry geometryczne płyty, ale o tym pewnie więcej w Timoshence.
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 05/06/2012 20:16
Myślę, że wytłumaczenie jest prostsze. MES w wariancie przemieszczeniowym daje odpowiedź na pytanie o naprężenia (odkształcenia) w elemencie w postaci WARTOŚCI ŚREDNIEJ W CAŁYM ELEMENCIE skończonym. Co to powoduje? Wyobraźmy sobie, że płyta jest podzielona na swojej grubości na dwie warstwy elementów bryłowych. Uzyskamy więc w przypadku zginania odpowiedź jakie panuje naprężenie nie na powierzchni dolnej/górnej płyty ale w odległości 1/4 całej grubości płyty od tych dwu powierzchni - czyli sporo mniejsze. Dlatego, jak widać na wykresie powyżej, uplastycznienie zaczyna się później dla modelu bryłowego.
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
plastikman
Użytkownik

Postów: 29
Data rejestracji: 15.07.11
Dodane dnia 05/09/2012 10:08
Przedstawiona blacha została podzielona tylko na 1 warstwę grubości (czyli niekorzystnie). Więc jak dobrze rozumiem model bryłowy jest bardziej dokładny niż powłokowy ? ale z poprawnie podzieloną siatką. Pytałem też w jakich przypadkach stosować dany model?
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 05/09/2012 10:32
Nie! W opisywanym przypadku, zwłaszcza dla jednowarstwowego układu elementów bryłowych, model płytowo-powłokowy jest zdecydowanie dokładniejszy.
Nie ma jednak prostej odpowiedzi na zadane pytanie! Krótko powiem tak: jak wygląda jak płyta, to zazwyczaj JEST płytą. I wtedy absolutnie korzystniej jest liczyć model płytowy.
Z praktyki zaś powiem, że zdecydowana większość konstrukcji, które liczyłem, a które nie zawierają w sobie elementów odlewanych bądź frezowanych, toczonych,... itp to tak naprawdę były powłokowo-płytowe ustrojstwa.
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
lukasz85
Użytkownik

Postów: 7
Data rejestracji: 01.05.12
Dodane dnia 05/09/2012 15:32
Piotr a czy nie można w takich sytuacjach podeprzeć się odpowiednią literaturą? Mam tu na myśli Timoshenke. Nie pamiętam, czy warunek dla których płyty liczy się jeszcze jako płyty - zakładając stały rozkład naprężeń na grubości - jest tam podany, ale dla zbiorników już jest coś takiego (grubość / średnica).
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 05/09/2012 23:28
W szkolnych przykładach zapewne tak (Timoshenko: "Teoria płyt i powłok" to b.dobry wybór). Ale w rzeczywistych konstrukcjach nie jest tak różowo, dochodzi tu jeszcze konieczność podejmowania wielu decyzji dodatkowych. Bo "czystych" konstrukcji powłokowo-płytowych to jest tyle co kot napłakał. Zawsze znajdzie się jakiś element niezgodny z teorią i wtedy trzeba się decydować co przyniesie modelowi większą szkodę: to odstępstwo czy połączenie w modelu różnych typów elementów- co prawie zawsze jest dyskusyjne (znowu z wielu powodów)
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 05/10/2012 16:14
1. Jeśli samemu przyznaje się, że jest się "zielonym", to należy pytać, a nie udzielać odpowiedzi, zwłaszcza błędnych, jak np. stały rozkład naprężeń na grubości płyty. Jak ktoś ma blade pojęcie o teorii sprężystości to zajrzenie wyrywkowe do Timoshenki nie zawsze uratuje sprawę.
2. Piotr, nie demonizuj problemu. Sprawa jest prosta. W literaturze podawane są warunki (umowne zresztą) podziału na membrany, płyty cienkie, płyty grube i bryły. Należy się do tego stosować i będzie dobrze. Ja rozumiem, że mając gotowy model sat lub parasolid najwygodnień zmeshowac go solidami, ale poza pewnymi przypadkami to z punktu widzenia mechaniki bzdura. Analiza modeli cienkościennych (zginanych powłok) bryłami to nieporozumienie. Wpływ naprężeń stycznych skutkujący koniecznością odejścia od założeń upraszczających może być istotny tylko w bardzo krepych konstrukcjach
3. Krótko mówiąc, modele bryłowe stosuje się poprawnie tylko wtedy gdy mamy konstrukcje krępe, gdzie stosunki wymiarów podzespołów mają się w proporcji ok. 1:1 do 1:5, reszta to elementy cienkościenne. Mogą być czasem modelowane solidami gdy ich zasadniczym obciążeniem będą naprężenia "stanu tarczowego". W rozważanym przypadku (jak rozumiem spreżysto-plastycznego zginania płyty o stosunku grubości do szerokości boku ok. 1:10) powinny być zalecane elementy powłokowe.
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
lukasz85
Użytkownik

Postów: 7
Data rejestracji: 01.05.12
Dodane dnia 05/10/2012 17:27
1. Jeśli samemu przyznaje się, że jest się "ielonym", to należy pytać, a nie udzielać odpowiedzi, zwłaszcza błędnych, jak np. stały rozkład naprężeń na grubości płyty. Jak ktoś ma blade pojęcie o teorii sprężystości to zajrzenie wyrywkowe do Timoshenki nie zawsze uratuje sprawę.


Nie Tobie jest oceniać moją wiedzę z zakresu teorii wytrzymałości, ale masz rację pomyliłem się i nie poprawiłem błędu.
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 05/10/2012 21:17
Jak słyszę zdanie: "... to jest proste..."to ciarki zaczynają mi chodzić po plecach. Niestety - TO NIE JEST PROSTE. Chociaż na takie wygląda.
W literaturze podawane są warunki (umowne zresztą) podziału na membrany, płyty cienkie, płyty grube i bryły

Proszę, podaj kilka technicznych przykładów: czystych membran, płyt i powłok ale takich bezdyskusyjnych, żebym tylko siadł i płakał nad czym to ja się męczę od 20 lat.
Ale żarty na bok, zgodzę się z Leonardo, że ogólnie wytyczne literaturowe są pomocne, co więcej rzeczywiście drobne odstępstwa od tych wytycznych nie stanowią problemu, ale... zawsze jest jakieś ale... przestrzegam jak we wszystkich swoich postach, przed podejściem sztampowym. Zawsze trzeba się zastanowić chociażby nad szczegółami.
I jeszcze ze swojego własnego doświadczenia: liczyłem kiedyś membranę (prawie klasyczna membrana: grubość kilkaset razy mniejsza od rozpiętości, pięknie ściśnięta na kołowym obwodzie pierścieniem o o wiele rzędów większej sztywności (pękała przedwcześnie w eksploatacji) i o dziwo zastosowanie elementów dwuwymiarowych nie doprowadziło do sukcesu. Dopiero modelowanie elementami bryłowym (sic!) dało odpowiedź na pytanie dlaczego pęka. Tak więc z uporem maniaka będę dalej marudził... niestety!
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 05/10/2012 22:25
1. Piotr, przeczytaj jeszcze raz mój post i swój poprzedni "że jak wygląda jak płyta to jest płytą" to zrozumiesz że teraz sobie sam zaprzeczasz. Mówimy o typowych rozwiązaniach inżynierskich a nie o ekspertyzach szczególnych przypadków. Inżynier ma bezpiecznie zaprojektować konstrukcję (załóżmy że z użyciem mesu) a nie robić doktorat na każdym zadaniu. Nadmierne komplikowanie modeli jest znacznie większym błędem i to trzeba ludziom uświadamiać. Więc nie zawracaj głowy z jakimś tam ale. Chyba nie chcesz powiedzieć że zalecasz liczyć zbiornik stalowy o ściankach grubości 12mm i średnicy 10m lub zbiornik żelbetowy o ściankach 250mm i średnicy 30m elementami objętościowymi? Chcesz powiedzieć że to jest dyskusyjne? Bez żartów.
2. A teraz membrana z ekspertyzy. Membrana nie posiada sztywności giętnej, z jaką sztywnością pierścienia porównujesz - osiową jak rozumiem, bądźmy precyzyjni. A jak rozumieć "pięknie ściśnięta" chyba pięknie naciągnieta na pierścieniu, membrana nie posiada chyba sztywności na ściskanie? Proszę wyjaśnij mi dlaczegóż to elementy bryłowe wykazały coś w membranie czego nie wykazały elementy powłokowe. Rozumiem że była prowadzona analiza nieliniowa. Nie znajduję argumentów aby elementy solid zachowywały się lepiej w niej od powłokowych (samo całkowanie wewnętrz elementów jest chyba mniej dokładne?). Jakie było kryterium zniszczenia i w jakiej analizie to "opanowałeś"? Chętnie posłucham bo to bardzo ciekawe, bez żadnych podtekstów.
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 05/11/2012 20:08
Niestety to było dość dawno i niewiele już pamiętam po za tym że kluczem do wszystkiego było to "ściśnięcie" , które Ci nie pasuje. Membrana była mocowana poprzez skręcenie ze sobą dwu pierścieni co jak się okazało powodowało powstanie niewielkiego karbu na brzegu, który to karb powodował, że membrana pękała po znacznie mniejszej ilości cykli niż powinna. Wyjściem okazało się odpowiednie ukształtowanie brzegów pierścieni (wystarczyło, jeżeli dobrze pamiętam, zwiększyć promień zaokrąglenia).

ps. Broń Boże nie namawiam do modeli bryłowych. Ale zawsze do Myślenia!
Autor RE: Model powłokowy a brylowy
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 05/11/2012 23:39
Nie bardzo więc rozumiem Piotrze jak chcesz mnie przekonać do swojego stanowiska gdy używasz argumentu którego istoty sam nie pamiętasz. Co w tym modelu było zamodelowane bryłowo: membrana o grubości jednej kilkusetnej rozpiętości? pierścień dwuczęściowy? ile elementów było na grubości membrany? aby wyniki były sensowne to musiała by być wykorzystana gigantyczna liczba stopni swobody, a skoro było to dawno to nie było jeszcze systemów 64bit i wątpliwe by bez uproszczeń np analizy wycinka było to technicznie pratycznie do ugryzienia; a w jakim programie przeprowadzono analizę skoro chodziło o zmęczenie? Wybacz ale mam wrażenie że ten przykład jest tutaj nie na miejscu. Natomiast w pełni zgadzamy się w jednym, że należy wymagać MYŚLENIA. Pozdrawiam.
Skocz do Forum:
Reklama
Najtańszy sklep z dobrymi oponami

Szukaj
Google
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta dla Użytkowników
Jakiego używasz programu MES

Nastran (wszelkiej maści)

Ansys

Abaqus

Cosmos/M

Comsol

Algor

MARC

Inny

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Reklama
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Bulix
26.01.2022
Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.

damian14100
25.01.2022
Witam, Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?

BE-FEA
31.03.2021
Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.

daniel8894
31.03.2021
Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d

BE-FEA
09.03.2021
Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.

kinia22
09.03.2021
witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!

BE-FEA
02.04.2020
Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread

BE-FEA
02.04.2020
Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.

KrzywaOHIO
30.03.2020
Jak dodać nowy wątek na forum?

Konrad96
02.12.2019
Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc

Archiwum
Wydarzenia
PonWtrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Copyright Piotr© 2007- - 2024
Powered by Peter-Fusion © 2009 - Modified Aztec Theme