MES,CAD,CAE,FEA
News Search:
StartGaleriaForumDownloadArtykułyNewsyLinkiZasoby wiedzyKontaktZasady Stosujemy pliki cookies więcej...03/28/2024 15:13:47
Reklama
Nawigacja
Galeria
Forum
Download
Artykuły
FAQ
Linki
Zasoby wiedzy
Kontakt
Szukaj
Losowa Fotka
Obciążenia
Obciążenia
Obliczenia trawersy
Użytkownicy Online
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne
WITAMY:
adrian24024
jako nowego użytkownika.

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1400

Super Administratorzy: 1
Administratorzy: 1
Użytkownicy: 1398

Użytkownicy Online:

piotr12 tygodni
ndv33 tygodni
damian1410045 tygodni
BE-FEA47 tygodni
adrian2402451 tygodni

Gości Online: 16

Twoje IP to: 3.236.219.157

Kategorie Forum 53
Wątki na Forum 1268
Posty na Forum 5665
Komentarzy 83
Newsy 142
Artykuły 10
Ściągniętych plików 62
Kategorie Downloads 4
Ciekawe Strony 13
Postów w Shoutbox 413
Przykłady
Konstrukcja w czasie prób

Konstrukcja w czasie prób

Kompostownik
Skan tomograficzny zęba poprzeczny

Skan tomograficzny zęba poprzeczny

Ząb
Wyniki – model przed wzmocnieniem

Wyniki – model przed wzmocnieniem

Awaria łyżki koparki
Tradycyjny zawias

Tradycyjny zawias

Fajne gify
Model prętowy - naprężenia

Model prętowy - naprężenia

Połączenie sworzniowe
Partnerzy

Strony wspierającej nas firmy:
Leasing,faktoring, kredyt gdy szukasz gotówki.
Opony to tanie opony letnie oraz katalog
zawierający firmy transportowe
Strony naszych przyjaciół:

Darmowe arkusz Excela
Strony sponsorów:
Zawsze się znajdzie forum transportowe na giełdzie ładunków/ na stronie giełdy ładunków
ciekawe i miłe sercu rzeczy to: fajne fotki dzieci na stronie mojebaby.pl lub też warte obejrzenia zwierzęta domowe ze strony mojzwierz.pl
-->../lll
Ostatnie Komentarze
marek_ac dnia 11.01.2017 08:14

Demo download (nowy link): (poprawiono patrz: Linki-> Przyjaciele -> Vanadis)

Zobacz Komentarze Artykułów
marek_ac dnia 21.04.2015 05:53

... mała poprawka: double wprowadzono w wersji 1.3
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 20.04.2015 18:59

Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 14.04.2015 00:51

Witam,

Na dysku:

TUTAJ

zamieściłem demo (wersję windowsową) modelu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

W pliku vanadis.txt zawarty jest krótki opis modelu.

Marek
Zobacz Komentarze Artykułów
steleri dnia 17.03.2015 21:54

Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznie
Zobacz Komentarze Newsów

Ostatnie aktywne Tematy rss1 rss2
Forum Wątek Odpowiedzi Ostatni Post
POMOCNA DŁOń - pomagamy studentom rozwiązywać zadania Analiza statyczna wózka wagonowego 3 BE-FEA 02/28/2022 18:26
Jestem kompletnie zielony ABAQUS PROBLEM 2 Euklides_PL 01/25/2022 20:24
Ogłoszenia i newsy (branża CAE) OBLICZENIA WYTRZYMAŁOŚCIOWE MES I RYSUNEK TECHNICZNY 0 1pkm 09/24/2021 01:50
Jestem kompletnie zielony ABAQUS BŁĄD 1 BE-FEA 09/15/2021 19:44
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Pomoc projektowa - Ansys fluent 3 BE-FEA 09/15/2021 19:32
Jestem kompletnie zielony ABAQUS - ANALYTICAL RIGID 2 Euklides_PL 08/30/2021 21:20
Jestem kompletnie zielony WSTĘPNE NAPRĘZENIA ŚCISKAJĄCE/SHRINK FIT ABAQUS 1 BE-FEA 06/03/2021 14:14
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Szkolenia komercyjne 3 Adrian28 05/30/2021 11:57
Sprawy studenckie OPTYMALIZACJA POWIERZCHNI ABAQUS 5 BE-FEA 03/23/2021 23:17
Sprawy studenckie comsol heat transfer in porous media 1 BE-FEA 03/09/2021 17:55
Sprawy studenckie ABAQUS-WARUNKI BRZEGOWE 1 BE-FEA 02/15/2021 00:01
Sprawy studenckie Potrzebna pomoc - Femap 2 jasiu 01/27/2021 18:25
Sprawy studenckie SolidWorks Simulation - podnoszenie zbiornika 3 BE-FEA 11/24/2020 14:33
Teoria MES Kwantowy MES 1 BE-FEA 11/13/2020 14:32
Jestem kompletnie zielony DEFORM 0 CwaniakzPKSU 11/05/2020 08:46
Zobacz Temat
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne | SANDBOX | Jestem kompletnie zielony
Autor CFD początki
Gorthin
Użytkownik

Postów: 22
Data rejestracji: 28.11.13
Dodane dnia 10/05/2016 21:23
Witam.
W ramach rozwoju zawodowego chciałbym opanować analizę CFD, stąd mój temat.

Moje zainteresowania to ogólnie mechanika płynów, a ściślej zagadnienia związane ze sprężarkami, głównie osiowymi. Po ukończonych studiach, napisaniu prac dyplomowych, ukończeniu studiów podyplomowych, przyszedł czas na następny krok. Niestety nie uruchomiono studiów podyplomowych, na które chciałem uczęszczać, więc będę miał spokojny rok aby wgryźć się w temat CFD, żeby nie zmarnować roku.

Głównie zaczynam od powiększenia wiedzy z mechaniki płynów. Książki, zbiory zakupione już dawno i już zabrałem się do 'odrabiania lekcji', w sensie trzeba sobie co jakiś czas wiedzę odświeżać. Póki co głównie nad tym siedzę, jednak myślę nad kolejnym krokiem.

Zanim pójdę na kursy zarówno MES jak i obsługi programu, chciałbym się wgryźć w temat MES i CFD. Może macie jakieś spostrzeżenia i uwagi. Oraz oczywiście liczę, że pomożecie w wyborze literatury, z którą można by było zacząć przygodę. Po prostu nie chcę na kurs iść zupełnie zielony, bo to trochę mija się z celem.

Głównie miałem styczność z Ansysem, i raczej to oprogramowanie preferuję.
Autor RE: CFD początki
czacza
Użytkownik

Postów: 57
Data rejestracji: 31.05.14
Dodane dnia 10/06/2016 11:20
Hej!

Ja przyznam się, że to co jest napisane w książkach rozumiem dopiero po długim czasie od momentu kiedy klikam już to w programie. Jednak potrzebne było mi spore obycie w matematyce, zapisie, metodach czy modelach by umieć się odnaleźć i korzystać z suchej, przeczytanej wiedzy.

Mi w rozeznaniu z CFD zdecydowanie pomógł OpenFOAM i porady z forum jak i strony cfd-online. OpenFOAM pozwala ciekawie wgryźć się w metodę objętości skończonych, w metody i schematy dyskretyzacji czy rozwiązywania, w solwery i ich wymagania, w dane techniczne, które trzeba do programu wprowadzać. Dodatkowo jest w nim sporo gotowych już problemów do rozwiązywania.

Co do samej metodyki działania w CFD polecam Best practice guidelines for CFD (chyba od ERCOFTAC). Można w nich doszukać się całych schematów postępowania, informacji jak dbać o poprawność wyników i ich walidację. Wiele informacji i odnośników do publikacji naukowych o samym CFD można znaleźć na cfd-online wiki, które również podpowie co do wyboru modelu turbulencji, określenia warunków brzegowych i własności płynu czy parametrów.

Jeśli chodzi o naukę metod numerycznych to dostępne w Internecie są świetne lekcje pani Loreny Barby: 12 steps to Navier-Stokes i AeroPython. Użytkownicy reddit/r/cfd również są niezwykle pomocni jeśli chodzi o same metody numeryczne jak i klikanie w programach. Ostatnio simscale wypuścił serię szkoleń CFD Master Class, w której wczoraj omawiane były przypadki przepływów wielofazowych. Zawsze jest również to forum, na którym być może odnajdziemy się z innymi zapaleńcami by porozmawiać i pozastanawiać się wspólnie. Również przebywam tę drogę: studia, podyplomowe, nauka na własną rękę.

Pozdrawiam serdecznie i czy mogę spytać Drogiego Użytkownika jakie studia podyplomowe ukończyłeś i na jakie teraz chciałeś uczęszczać?

Robert
Autor RE: CFD początki
Gorthin
Użytkownik

Postów: 22
Data rejestracji: 28.11.13
Dodane dnia 10/06/2016 17:19
Ja przyznam się, że to co jest napisane w książkach rozumiem dopiero po długim czasie od momentu kiedy klikam już to w programie. Jednak potrzebne było mi spore obycie w matematyce, zapisie, metodach czy modelach by umieć się odnaleźć i korzystać z suchej, przeczytanej wiedzy.


Z wieloma rzeczami tak jest, więc jestem nastawiony, że z MES będzie podobnie. Czasami nijak teoria i suche wzory nie wchodzą do głowy, bez wytłumaczenia bądź bez jakiś praktycznych przykładów.
Dlatego też szukam póki co jakiejś literatury z 'łopatologicznym' wyłożeniem teorii bądź z dobrymi praktycznymi przykładami. Czasami są ciekawe książki z dołączoną płytą CD, która zawiera wiele ciekawych przykładów do przerobienia.

Mi w rozeznaniu z CFD zdecydowanie pomógł OpenFOAM i porady z forum jak i strony cfd-online. OpenFOAM pozwala ciekawie wgryźć się w metodę objętości skończonych, w metody i schematy dyskretyzacji czy rozwiązywania, w solwery i ich wymagania, w dane techniczne, które trzeba do programu wprowadzać. Dodatkowo jest w nim sporo gotowych już problemów do rozwiązywania.


Słyszałem o tym programie bo często go wymieniają. W dodatku chyba jest darmowy? Więc chyba go zainstaluję i spojrzę jak wygląda praca na nim. Póki co pracowałem na Ansys wersja 15+, i tam głównie CFD bądź Fluent. Zobaczymy jak pójdzie w OpenFOAM.

Co do samej metodyki działania w CFD polecam Best practice guidelines for CFD (chyba od ERCOFTAC). Można w nich doszukać się całych schematów postępowania, informacji jak dbać o poprawność wyników i ich walidację. Wiele informacji i odnośników do publikacji naukowych o samym CFD można znaleźć na cfd-online wiki, które również podpowie co do wyboru modelu turbulencji, określenia warunków brzegowych i własności płynu czy parametrów.


Dzięki za trop, na pewno mu się w wolnej chwili dokładniej przyjrzę.

Jeśli chodzi o naukę metod numerycznych to dostępne w Internecie są świetne lekcje pani Loreny Barby: 12 steps to Navier-Stokes i AeroPython. Użytkownicy reddit/r/cfd również są niezwykle pomocni jeśli chodzi o same metody numeryczne jak i klikanie w programach. Ostatnio simscale wypuścił serię szkoleń CFD Master Class, w której wczoraj omawiane były przypadki przepływów wielofazowych.


To fakt, na YouTube sporo filmików. Nie mogę powiedzieć, ale są bardzo pomocne. Sporo z nich się nauczyłem, nawet głupiej obsługi programu.

Pozdrawiam serdecznie i czy mogę spytać Drogiego Użytkownika jakie studia podyplomowe ukończyłeś i na jakie teraz chciałeś uczęszczać?


Poza kursami odnośnie sprężarek i wentylatorów i przepływowych maszyn wirujących, skończyłem również Nowoczesne metody projektowania z użyciem technik CAD/CAM/CAE.
Szukałem również studiów związanych z mechaniką płynów, ale nic nie znalazłem. A wielka szkoda. Znalazłem tylko dość obszerny kurs z termodynamiki.

A teraz chciałem iść na studia podyplomowe: Silniki lotnicze na Politechnice Rzeszowskiej. Ale brakło kilku osób do utworzenia grupy. A wielka szkoda.

Więc staram się wykorzystać dany mi czas.
Autor RE: CFD początki
Gorthin
Użytkownik

Postów: 22
Data rejestracji: 28.11.13
Dodane dnia 10/06/2016 20:26
A jeszcze się podpytam.
Zainstalowałem tego OpenFOAM do tego Docker Toolbox (nie wiem do końca co to jest i czy jest to niezbędne?) oraz VirtualBox.

Klikam w ikonkę na pulpicie OF_Env_Create, pojawia się okno, szybko coś się przewija i znika.
Potem klikam w OpenFOAM_Start, również pojawia się okno i szybko znika, nie wiem do końca co tam w ogóle jest przetwarzane.

I nic się nie uruchamia? Jak się uruchamia tego OpenFOAM? Przez VirtualBoxa jakoś czy co?
Mam WIN 7 x64.

Edit.
Darmowa wersja jest ze strony
OpenFoam.com czy
OpenFoam.org?
Edytowane przez Gorthin dnia 10/06/2016 22:31
Autor RE: CFD początki
czacza
Użytkownik

Postów: 57
Data rejestracji: 31.05.14
Dodane dnia 10/07/2016 07:51
Tak później myślałem czy nie zbyt ogólnie napisałem odpowiedź. Więc czas dopowiedzieć resztę. Najwygodniej z OpenFOAMa korzysta się pod Linuxem i rozpocząć można od oficjalnych tutoriali do OF. Pod VirtualBoxem też nieźle śmiga, choć mój komputer ma niewiele RAMu i nigdy takie działanie nie było dla mnie w pełni sprzyjające. Rzecz której nie powiedziałem to jest to, że OF nie ma GUI i wszystkie polecenia wprowadza się w postaci tekstowych plików wejściowych lub bezpośrednich komend w terminalu. Domyślam się, że może być to odstraszające, ale są alternatywy. Jedną z nich jest simFlow, polski produkt, który jest graficznym międzymordziem i odrobinę ułatwieniem i rozszerzeniem OF. Również wprowadzić w nim trzeba wszystkie parametry, które wprowadzić również trzeba w plikach tekstowych - przesiadka stamtąd na OF powinna być wtedy łatwiejsza. Openfoam.org to oficjalna strona programu, tamta druga to jedno z rozszerzeń OF, których jest co najmniej kilka.
Edytowane przez czacza dnia 10/07/2016 07:51
Autor RE: CFD początki
CC-pl
Użytkownik

Postów: 2
Data rejestracji: 31.01.17
Dodane dnia 01/31/2017 05:08
OpenFOAM to bardzo dobry kierunek !!! Polecam !!! :)

Na forum CFD-online.com oraz na YouTube jest sporo niezłych materiałów wprowadzających. Można szybko "łyknąć" podstawy.

Program jest dość trudny do nauczenia, szczególnie początki są trudne, ale później można korzystać z praktycznie nieograniczonych możliwości i bardzo przyjemnej licencji :) (nie tylko darmowej, ale też możliwości wykorzystania maszyn wielordzeniowych czy klastrów).

Dziś jest kilka wersji OF (dotychczas były dwie: "klasyczna" i rozszerzona extend - http://www.extend-project.de/) co wprowadza niemały zamęt i wielu osobom trudno jest się odnaleźć w ekosystemie OF. Przejęcie projektu przez ESI przyniosło sporo zmian i właśnie wprowadzenie kolejnej "gąłęzi" OF.

Ja polecam - szczególnie na początek - "klasyczną" wersję OF, oraz dobre poznanie takich narzędzi jak SWAK4FOAM czy porządnych darmowych GUI do preprocessingu (szczególnie SALOME czy Helyx OS). Reszta przyjdzie z czasem :)

Jest kilka innych ciekawych darmowych GUI komercyjnych (płatnych, wersje darmowe z ograniczoną funkcjonalnością, czy limitowaną obsługą wielu rdzeni), w tym jedno polskie. Ja jednak na początek poleciłbym SALOME i HELYX OS. Niektórzy też wykorzystują w tym celu Blendera (a także Sketchup). Niedługo przeprowadzanie analiz CFD będzie możliwe bezpośrednio z FreeCAD-a (już jest moduł MES oparty na Calculix, a trwają pracę nad dołączeniem do FC możliwości wykorzystania OpenFOAM).
Edytowane przez CC-pl dnia 01/31/2017 05:11
Skocz do Forum:
Reklama
Najtańszy sklep z dobrymi oponami

Szukaj
Google
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta dla Użytkowników
Jakiego używasz programu MES

Nastran (wszelkiej maści)

Ansys

Abaqus

Cosmos/M

Comsol

Algor

MARC

Inny

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Reklama
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Bulix
26.01.2022
Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.

damian14100
25.01.2022
Witam, Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?

BE-FEA
31.03.2021
Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.

daniel8894
31.03.2021
Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d

BE-FEA
09.03.2021
Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.

kinia22
09.03.2021
witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!

BE-FEA
02.04.2020
Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread

BE-FEA
02.04.2020
Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.

KrzywaOHIO
30.03.2020
Jak dodać nowy wątek na forum?

Konrad96
02.12.2019
Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc

Archiwum
Wydarzenia
PonWtrCzwPiSoNie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Copyright Piotr© 2007- - 2024
Powered by Peter-Fusion © 2009 - Modified Aztec Theme