MES,CAD,CAE,FEA
News Search:
StartGaleriaForumDownloadArtykułyNewsyLinkiZasoby wiedzyKontaktZasady Stosujemy pliki cookies więcej...03/29/2024 11:43:01
Reklama
Nawigacja
Galeria
Forum
Download
Artykuły
FAQ
Linki
Zasoby wiedzy
Kontakt
Szukaj
Losowa Fotka
Uplastycznienia - model przed wzmocnieniem
Uplastycznienia - model przed wzmocnieniem
Awaria łyżki koparki
Użytkownicy Online
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne
WITAMY:
adrian24024
jako nowego użytkownika.

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1400

Super Administratorzy: 1
Administratorzy: 1
Użytkownicy: 1398

Użytkownicy Online:

piotr12 tygodni
ndv33 tygodni
damian1410045 tygodni
BE-FEA47 tygodni
adrian2402451 tygodni

Gości Online: 19

Twoje IP to: 34.235.150.151

Kategorie Forum 53
Wątki na Forum 1268
Posty na Forum 5665
Komentarzy 83
Newsy 142
Artykuły 10
Ściągniętych plików 62
Kategorie Downloads 4
Ciekawe Strony 13
Postów w Shoutbox 413
Przykłady
Słoneczko czy trybik

Słoneczko czy trybik

FEM-art, ukryte piękno obliczeń
Warunki brzegowe obciążenia

Warunki brzegowe obciążenia

Ślizgowy element konstrukcji
Klasyczne warunki brzegowe - kinematyczne

Klasyczne warunki brzegowe - kinematyczne

Ślizgowy element konstrukcji
felga - model 3 - chrom

felga - model 3 - chrom

Model Felgi
Ssanie sprężanie... kupa pracy

Ssanie sprężanie... kupa pracy

Fajne gify
Partnerzy

Strony wspierającej nas firmy:
Leasing,faktoring, kredyt gdy szukasz gotówki.
Opony to tanie opony letnie oraz katalog
zawierający firmy transportowe
Strony naszych przyjaciół:

Darmowe arkusz Excela
Strony sponsorów:
Zawsze się znajdzie forum transportowe na giełdzie ładunków/ na stronie giełdy ładunków
ciekawe i miłe sercu rzeczy to: fajne fotki dzieci na stronie mojebaby.pl lub też warte obejrzenia zwierzęta domowe ze strony mojzwierz.pl
-->../lll
Ostatnie Komentarze
marek_ac dnia 11.01.2017 08:14

Demo download (nowy link): (poprawiono patrz: Linki-> Przyjaciele -> Vanadis)

Zobacz Komentarze Artykułów
marek_ac dnia 21.04.2015 05:53

... mała poprawka: double wprowadzono w wersji 1.3
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 20.04.2015 18:59

Jeżeli do oprogramowania inżynierskiego można podpiąć własne procedury to NVIDIA udostępnia darmowy driver NVCC za pomocą którego można kompilować kod napisany w C. Można to robić z Visual Studio (od wersji 10) pod Windows lub używając gcc pod Linuxem.
Wówczas oprogramowanie optymalizuje się pod posiadaną kartę graficzną. Warto mieć kartę o CUDA capability większym niż 2.0 ze względu na obsługę typu double.
Zobacz Komentarze Newsów
marek_ac dnia 14.04.2015 00:51

Witam,

Na dysku:

TUTAJ

zamieściłem demo (wersję windowsową) modelu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

W pliku vanadis.txt zawarty jest krótki opis modelu.

Marek
Zobacz Komentarze Artykułów
steleri dnia 17.03.2015 21:54

Czy ktoś z forum korzysta może z Elmera? Bardzo ciekawi mnie jak to działa. Bo z tego tutka wynika, że jest OK, a tymczasem ja próbowałem... bezskutecznie
Zobacz Komentarze Newsów

Ostatnie aktywne Tematy rss1 rss2
Forum Wątek Odpowiedzi Ostatni Post
POMOCNA DŁOń - pomagamy studentom rozwiązywać zadania Analiza statyczna wózka wagonowego 3 BE-FEA 02/28/2022 18:26
Jestem kompletnie zielony ABAQUS PROBLEM 2 Euklides_PL 01/25/2022 20:24
Ogłoszenia i newsy (branża CAE) OBLICZENIA WYTRZYMAŁOŚCIOWE MES I RYSUNEK TECHNICZNY 0 1pkm 09/24/2021 01:50
Jestem kompletnie zielony ABAQUS BŁĄD 1 BE-FEA 09/15/2021 19:44
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Pomoc projektowa - Ansys fluent 3 BE-FEA 09/15/2021 19:32
Jestem kompletnie zielony ABAQUS - ANALYTICAL RIGID 2 Euklides_PL 08/30/2021 21:20
Jestem kompletnie zielony WSTĘPNE NAPRĘZENIA ŚCISKAJĄCE/SHRINK FIT ABAQUS 1 BE-FEA 06/03/2021 14:14
PRACA w CAE, oferty "biznesowe" Szkolenia komercyjne 3 Adrian28 05/30/2021 11:57
Sprawy studenckie OPTYMALIZACJA POWIERZCHNI ABAQUS 5 BE-FEA 03/23/2021 23:17
Sprawy studenckie comsol heat transfer in porous media 1 BE-FEA 03/09/2021 17:55
Sprawy studenckie ABAQUS-WARUNKI BRZEGOWE 1 BE-FEA 02/15/2021 00:01
Sprawy studenckie Potrzebna pomoc - Femap 2 jasiu 01/27/2021 18:25
Sprawy studenckie SolidWorks Simulation - podnoszenie zbiornika 3 BE-FEA 11/24/2020 14:33
Teoria MES Kwantowy MES 1 BE-FEA 11/13/2020 14:32
Jestem kompletnie zielony DEFORM 0 CwaniakzPKSU 11/05/2020 08:46
Out of range value for column 'thread_views' at row 1
Zobacz Temat
CAD, MES -metoda elementów skończonych,obliczenia inżynierskie i metody numeryczne | Oprogramowanie CAE | Sprawy ANSYSA
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
marek
Użytkownik

Postów: 6
Data rejestracji: 22.08.15
Dodane dnia 09/01/2015 13:22
Witam !

Pisze w sprawie analizy rakiety tenisowej. Otóż chciałbym przeprowadzić analizę drgań rakiety tenisowej w Ansys Workbench dla zakresu częstotliwości od 150 - 1500 Hz. Przyjąłem analizę modalną, jednak teraz rozważam czy przyjałem poprawny rodzaj analizy. Jeżeli chodzi o analizę modalną to również mam problem z interpretacją wyników, jak je analizować. Jestem w zasadzie dopiero "raczkujący" jeżeli chodzi o Ansysa, więc wszelkie odpowiedzi, wskazówki będą bardzo pomocne.

Pozdrawiam !
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
steleri
Użytkownik

Postów: 7
Miejscowość: Bydgoszcz
Data rejestracji: 28.08.14
Dodane dnia 09/01/2015 16:03
Piszesz
...chciałbym przeprowadzić analizę drgań rakiety ...

A co to znaczy?
Chcesz poznać częstości drgań własnych?
Analiza modalna wykorzystuje postaci drgań własnych do rozwiązania równania dynamiki :
Mx(t)''+Cx(t)'+Kx(t)=F(x,t)
za x(t) podstawia się postaci drgań własnych (bo z definicji są ortogonalne)
Więc się pytam:
a) czy na pewno przeprowadzasz analizę modalną czy raczej badasz częstości własne Twojej rakiety?
b) Co tak naprawdę chcesz zasymulować - czy nie przypadkiem odbicie piłeczki przez rakietę?
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
marek
Użytkownik

Postów: 6
Data rejestracji: 22.08.15
Dodane dnia 09/01/2015 17:48
Symulację drgań przy odbiciu piłki chce przeprowadzić w przyszłości, obecnie chcę zbadać częstotliwości własne rakiety. Przy okazji analizy dowiedzialem się że wyniki przemieszczeń, przy analizie modalnej są bezwymiarowe, ponieważ dostawałem wyniki rzędu 2, co jest nie możliwe. Jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi. A czy analiza modalna i badanie częstości własnych to nie to samo ? Jeżeli nie prosiłbym o przedstawienie różnicy.

Pozdrawiam
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
diadyn
Użytkownik

Postów: 34
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 09/02/2015 12:42
Cześć
1)
czy na pewno przeprowadzasz analizę modalną czy raczej badasz częstości własne Twojej rakiety?
dla mnie jest to jedno i to samo.
Z analizy modalnej otrzymasz częstości i postacie drgań własnych.
2)Zgadza się postacie drgań nie mają jednostki, są bezwymiarowe.

Pozdrawiam
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
steleri
Użytkownik

Postów: 7
Miejscowość: Bydgoszcz
Data rejestracji: 28.08.14
Dodane dnia 09/02/2015 15:57
Wydaje mi się, że słowo "Analiza" mówi, że chcemy przeanalizować częstości drgań własnych a nie je tylko obliczyć. Innymi słowy częścią analizy modalnej JEST wyznaczenie tych częstości, ale Analiza to to co następuje dalej.
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
diadyn
Użytkownik

Postów: 34
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 09/04/2015 09:43
Analiza modalna służy do wyznaczenia częstości, postaci drgań własnych i wsp. tłumienia. Co zrobisz z uzyskanymi wynikami to już inna bajka, możesz je przeanalizować lub zrobić ładne obrazki, wrzucić je do raportu i na tym poprzestać.
czy na pewno przeprowadzasz analizę modalną czy raczej badasz częstości własne Twojej rakiety?

Nadal nie wiem jaka jest różnica między analizą modalną a badaniem częstości własnych.
Analiza modalna wykorzystuje postaci drgań własnych do rozwiązania równania dynamiki :
Mx(t)''+Cx(t)'+Kx(t)=F(x,t)
za x(t) podstawia się postaci drgań własnych (bo z definicji są ortogonalne)

Mylą Ci się nazwy, nie analiza modalna tylko synteza(metoda) modalna. Tutaj też by wypadało wspomnieć że postacie własne służą do rozprzęgnięcia układu równań, poprzez diagonalizację macierzy M, C i K. Tylko postacie drgań muszą być znormalizowane względem macierzy mas M, a macierz tłumienia C musi być liniową kombinacją macierzy M i K.
Edytowane przez diadyn dnia 09/04/2015 09:44
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
jasiu
Użytkownik

Postów: 87
Data rejestracji: 23.07.07
Dodane dnia 09/05/2015 23:37
A tak se myślę, że obaj macie rację. Jak to możliwe? Bo jak zwykle miesza ten angielski:
Modal analysis is the study of the dynamic properties of structures under vibrational excitation.

Zaś po polsku pozostajemy na tych częstościach własnych
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 09/06/2015 12:17
1. Zostawcie angielski w spokoju. Dawno temu w Polsce...również używało się nomenklatury "mody" na nazwanie postaci własnych. Analiza modalna jest analizą związaną z rozwiązaniem problemu własnego tj. równania Mx(t)''+Kx(t)=0. W wyniku analizy modalnej otrzymuje się wartości własne układu tj. fizycznie częstości drgań własnych oraz postacie własne czyli kształty deformacji konstrukcji dla danej częstości. Postacie własne wyznacza się wyłącznie relatywnie w stosunku do mnożnika i faktycznie wtedy są bezwymiarowe. Wcale nie są ortogonalne z definicji - to się dopiero udowadnia. (Na marginesie pojawiły się już prace z nieliniową analizą modalną i wygląda to trochę inaczej ale to poza konkursem). Podsumowując: z analizy modalnej otrzymujemy częstości i postacie własne ew. udziały mas, a nie rozwiązujemy równania dynamiki.
2. Owszem znana jest metoda rozwiązywania pełnego równania dynamiki poprzez wykorzystanie modów czyli wyników z analizy modalnej i tutaj diadyn ma rację, z tym że nie podzielam opinii że można to nazwać na tym etapie syntezą. Dalej już jednak błędnie. Macierz C wcale nie "musi" być liniową kombinacją M i K, a to że taką sztuczkę stosujemy aby łatwiej rozwiązywał się układ to już inna sprawa (uwaga formalna). Nie jest prawdą że z analizy modalnej otrzymamy współczynnik tłumienia. A jaki przy okazji wewnętrznego, zewnętrznego, konstrukcyjnego? My sobie musimy coś założyć i w zależności od modelu tłumienia np. uda się do powiązać elementy C z logarytmicznym dekrementem tłumienia. Wobec czego nawet gdy chcemy zbudować C jako kombinację M i K i tak potrzebne są współczynniki fizycznie powiązane z modelem tłumienia. Tłumienia nie da się wyliczyć mechaniką continuum, podobnie jak żadna analiza statyczna nie wyznaczy nam modułu sprężystości. A tłumienie nie jest nawet stała materiałową.
Pzdr
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
diadyn
Użytkownik

Postów: 34
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 09/06/2015 19:12
Nie jest prawdą że z analizy modalnej otrzymamy współczynnik tłumienia.

Zacytuje fragment z książki Modal Analysis (Zhi-Fang Fu,Jimin He), strona 2:
Modal analysis is the process of determining the inherent dynamic characteristics of a system in forms of natural frequencies, damping factors and mode shapes, and using them to formulate a mathematical model for its dynamic behaviour.
.
Oczywiście, kiedy ograniczymy się wyłączenie do analizy modalnej w kontekście rozwiązywania problemu własnego, to wsp. tłumienia nie dostaniemy. Jednak zapominasz że analiza modalna posiada dość obszerny dział, w którym wymienione przeze mnie wielkości oblicza się z danych pomiarowych.
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 09/06/2015 23:14
1.Istotnie polska literatura techniczna ostatnich lat to z reguły makulatura i słuszną drogą jest posiłkowanie się podręcznikami światowymi. Niemniej nie należy do wszystkiego podchodzić bezkrytycznie. To że skośnoocy nazwali sobie całość zagadnień którymi się zajęli analizą modalną nie znaczy że jest to poprawne. Większość literatury pojęcie modalna odnosi jednak do zagadnienia własnego i wydaje się to słuszne bo wtedy jednoznacznie wiadomo o jakie równanie problemu chodzi. Metod rozwiązywania pełnego równania jest więcej i utożsamiania tej jednej metody w pojęciu modalnej nie wydaje się poprawne.
Fu-He chcieli po prostu odświeżyć temat w nowym, szerszym ujęciu aby podnieść wartość swojej pracy przed recenzentem.
2. Z danych pomiarowych niczego się nie oblicza one właśnie są potrzebne jako wsadowe do obliczeń. Czyli w analizie "modalnej" nie otrzymasz współczynnika tłumienia bo musisz go podać najpierw do obliczeń w tej czy innej formie :) :) owszem możesz dostać po obliczeniach pewną wielkość charakteryzującą tłumienie i jego efekty i nazwać to współczynnikiem tłumienia ale to inna bajka.
PS
Pewien wybitny polski naukowiec w swojej hab. wprowadził współczynnik ¯ aby bardziej to doniosłe odkrycie pasowało do jego nazwiska, mimo że na całym świecie stosowano od zawsze znany współczynnik C. Jeśli gość napisze książkę pt. statyka ale uzna że będzie również analizował siły bezwładności to po jej lekturze będziesz twierdził że statyka obejmuje również dział dynamiki?
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
diadyn
Użytkownik

Postów: 34
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 09/07/2015 10:14
Nie znam panów Fu-He, więc tym bardziej nie znam przyczyn dlaczego tak napisali, może faktycznie chcieli podnieść wartość pracy przed recenzentami, lub mieli inne, bardziej racjonalne, powody. Rozumiem że znasz dokładniej temat i przyczyny dlaczego tak napisali.

Jeżeli chodzi o bezkrytyczne podejście:
Większość literatury pojęcie modalna odnosi jednak do zagadnienia własnego
i pewnie masz rację, ale zawsze można powiedzieć że związane jest to z tym, że przepisanie wzorów (oczywiście z innej książki) i dodanie własnego komentarza jest dobrym przepisem, właśnie na książkę, ewentualnie na jakąś inną publikację. Następnie, osoba która szuka czegoś o analizie modalnej znajdzie 90% pozycji traktującej o rozwiązywaniu problemu własnego. Ciekawe jakie sobie zdanie wyrobi :)

Ja chyba jednak bazowałem na tych 10% literatury anglojęzycznej w której pojęcie analizy modalnej używano zarówno w kontekście zagadnienia własnego, jak i estymacji parametrów modalnych na podstawie danych pomiarowych. Te same wielkości otrzymujemy na podstawie różnych danych wejściowych, i przy użyciu innego algorytmu. Więc nie widzę powodu by całości, podobnie jak skośnoocy i nie tylko, nazywać analizą modalną, takie inżynierskie podejście. Jeżeli możesz to napisz (podaj odniesienie) do książki, gdzie znajdę przejrzysty podział co jest, a co nie jest analizą modalną. Możliwe że zmienię swoje podejście.

Czyli w analizie "modalnej" nie otrzymasz współczynnika tłumienia bo musisz go podać najpierw do obliczeń w tej czy innej formie :) :) owszem możesz dostać po obliczeniach pewną wielkość charakteryzującą tłumienie i jego efekty i nazwać to współczynnikiem tłumienia ale to inna bajka


A możesz opowiedzieć tą bajkę, chętnie posłucham, bo piszesz że nie otrzymamy, potem że jednak otrzymamy pewną wielkość charakteryzującą tłumienie, więc jak w końcu jest ?
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 09/07/2015 12:51
Diadyn dyskusja o wyższości świąt bożego narodzenia nad wielkanocnymi nie ma sensu a do tego sprowadza się dywagowanie dlaczego FuHe i 10% innych analizą modalną objęli nie tylko zagadnienie własne ale i drgania wymuszone.
Finalizując:
1. Uważam, za słuszne stanowisko autorów, którzy w ramach pojęcia analizy modalnej uznają rozwiązanie tylko zagadnienia własnego tj. wyznaczenie częstości drgań własnych i postaci własnych. Zauważ, iż nawet rozszerzając analizę o inne parametry i tak częstości drgań własnych (bez tłumienia) MUSZ¡ być wyznaczone z równania Mx''+Kx=0. Czy rozbudowując równania (uogólnianie jest dobre skądinąd) powinniśmy rozszerzyć to pojęcie? Moim zdaniem nie, ale nie musisz się zgadzać, mnie chodzi o jednoznaczność w pojęciach nauki i inżynierii. Na marginesie, nie wiem jak w ansysie ale w femapie np. masz jednoznacznie "modal analysis" która nie obejmuje w żadnym razie drgań wymuszonych - czyli klasycznie.
2. Tłumienie nie jest tak łatwo opisać jak sprężystość. W zasadzie wiarygodne wyniki można chyba otrzymać wyłącznie z badań np. określając logarytmiczny dekrement tłumienia LDT. Do obliczeń w macierzy C przyjmuje się współczynniki tłumienia zgodnie z założoną teorią w korelacji do LDT. Niczego nie obliczamy tylko wsadzamy w jakiejś postaci LDT. W efekcie obliczeń drgań tłumionych swobodnych lub wymuszonych otrzymujesz częstości drgań tłumionych i zmniejszone tłumieniem amplitudy drgań wymuszonych. Jednak poza układem o jednym stopniu swobody amplifikacja np. przemieszczeń będzie w każdym punkcie konstrukcji inna i nie ma sensu mowa o jakimś współczynniku tłumienia. Można taką definicję odnieść do wybranego akurat punktu i wyciągając wpływ efektu nazwać to współczynnikiem tłumienia.
Wobec powyższego dla mnie współczynnik tłumienia to wyłącznie to co wprowadzam do obliczeń. A to że jednoparametrowe teorie tłumienia są dyskusyjne to inna sprawa.
AMEN
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
diadyn
Użytkownik

Postów: 34
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 09/07/2015 13:39
Jednak pozostanę przy swoim stanowisku i pojęcie analizy modalnej będę używał zarówno w kontekście zagadnienia własnego, jak i estymacji parametrów modalnych na podstawie danych pomiarowych.

Faktycznie, lepiej będzie jak zakończymy dywagacje o wyższości świąt bożego narodzenia nad wielkanocnymi i powrócimy do pierwotnego pytania, które zadał Marek.
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 09/07/2015 15:58
I w kontekście początkowego pytania Marka analiza modalna w ujęciu Fu-He nie ma sensu - wystarczy spojrzeć na strony 265-266 z przykładem obliczeniowym - obliczenia generatora p.13.6. Analizuje się 11 punktów podając wyniki dla 1 i 10. Jak napisałem wyżej dla dwóch przykładowych punktów nie tylko otrzymane współczynniki tłumienia (tam modal damping) są różne ale nawet częstości własne. Najważniejsze to jednak że "all responses were measured using accelerometers"(str.265 w7d). Niczego nie obliczono tylko otrzymano na podstawie badań a że wykorzystuje się właściwości modów całość nazywa się analizą modalną /na marginesie nie całkiem bezzasadnie i oczywiście rezultaty poparte badaniami są najbardziej wiarygodne/.
A tymczasem Marek może sobie zrobić analizę modalną, którą najczęściej aplikuje się do programów MES i polega ona na rozwiązaniu zadania własnego /tj. znalezienie wartości własnych i wektorów własnych macierzy sztywności/ otrzymując częstości własne i postacie własne. Dalej to już "dynamic response".:)
Oczywiście masz prawo iść z nurtem światowym i trzymać się nowych trendów, tak jak ja emeryt swoich starych definicji :)
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
diadyn
Użytkownik

Postów: 34
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 09/08/2015 09:32
Książka Fu-He jest poświęcona estymacji parametrów modalnych z danych pomiarowych. Wątpię by Marek przeprowadzał badania rakiety tenisowej, ale kto wie, może w przyszłości. Z drugiej strony w książce można znaleźć podstawy teoretyczne analizy modalnej, np. w rozdziale 5 równanie 5.1 (zagadnienie własne), zilustrowane prostym przykładem (maski, sprężynki), zastosowano zapis macierzowy, prawie MES. Więc moim zdaniem każdy może znaleźć coś ciekawego w przytoczonej książce, ale twierdzisz że
I w kontekście początkowego pytania Marka analiza modalna w ujęciu Fu-He nie ma sensu

na podstawie przykładu, który nie jest przykładem obliczeniowym. Faktycznie było 11 punktów pomiarowych, pokazano wyniki tylko z dwóch, tutaj możemy prowadzić dywagacje dlaczego tak zostało to przedstawione a nie inaczej, może wyniki w pozostałych punktach były takie same jak w punkcie 1, a jedynie w punkcie 10 były inne, kto to wie. Autor podaje też stosowny komentarz dlaczego wyniki się różnią, oczywiście ten fakt przemilczałeś. Informacja jakie wielkości były mierzone jest moim zdaniem jak najbardziej istotna, przyspieszeniomierze są chyba najczęściej stosowane w pomiarach drgań, ale oczywiście można mierzyć też inne wielkości.
Niczego nie obliczono tylko otrzymano na podstawie badań a że wykorzystuje się właściwości modów całość ...

W tym przypadku to nie jest to takie proste, jak mierzenie np. przemieszczenia końca belki przy pomocy laserowego czujnika przemieszczeń. Wyników nie masz podanych bezpośrednio. Z przebiegów czasowych, w tym przypadku przyspieszenia, nie odczytasz parametrów modalnych, musisz je obliczyć korzystając z teorii która jest wyjaśniona ... no zgadnij gdzie.

Zgadam się, Marek w pierwszej kolejności powinien wykonać analizę modalną w programie MES, ale jak ma taką możliwość powinien wykonać badania, by zweryfikować wyniki uzyskane na drodze numerycznej.
Edytowane przez diadyn dnia 09/08/2015 09:33
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 09/08/2015 11:42
Diadyn, chłopie przeczytaj od początku wątek i to co napisałeś. Jesteśmy na forum MES, facet pyta o metodykę obliczeń i zakres dostępnej analizy dynamicznej w Ansysie w tym analizy modalnej i jej zakresu a ty posiłkujesz się książką promującą "analizę modalną" w bardzo szerokim zakresie i do tego "poświęconej estymacji parametrów modalnych z danych pomiarowych" przy czym wątpisz że Marek będzie przeprowadzał badania rakiety. Guzik do sprawy tu ma więc komentarz FuHe, jakie i jak wielkości były mierzone czy było to trudne lub nie bezpośrednie itp. Piszesz nie na temat a rozszerzasz go tak że większość studentów i projektantów już dawno się zgubiła :):)
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
diadyn
Użytkownik

Postów: 34
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 09/08/2015 13:31
Leonardo, posiłkowałem się książką w odpowiedzi na Twoje pytanie, nie na Marka. Już nie będę tego wątku rozwijał.

Jeżeli nie istotne jest jakie wielkości były mierzone, to po co na to zwracałeś uwagę " Najważniejsze to jednak że "all responses were measured using accelerometers""w swoim poście? Po co przytaczałeś przykład z tej książki, podając konkretne strony? Prowokując moją odpowiedź.

Trzeba było zostawić FuHe w spokoju i ograniczyć się do komentarza
A tymczasem Marek może sobie zrobić analizę modalną...
i byłby to koniec dyskusji.

Leonardo, zakończmy na tym nasz jałowy spór, bo faktycznie coraz bardziej oddalamy się od głównego wątku. Poza tym Marek już uzyskał odpowiedź na swoje pytanie.
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
Leonardo
Użytkownik

Postów: 90
Data rejestracji: 22.02.11
Dodane dnia 09/08/2015 18:34
Ależ drogi diadynie, skoro zamierzałeś zamknąć wątek dlaczego zadałeś mi dodatkowe pytania?
1. Nie jest moją intencją cię urazić ale niestety nie dostrzegam w twoich postach kompetencji. Pomijam raczej urocze nieścisłości typu "dla mnie to jedno i to samo" gdzie nie napisałeś że problem własny zawiera się w twojej definicji a jest on szerszy, czyli sam uznałeś wpierw moją definicję, ani później nie posiłkowałeś się książką na moje "pytania" bo ja orzekłem a nie zadawałem pytania w tamtym poście :) zresztą ja nie mam nic do fuhe i ch anlizy tylko do twoich tez.
2. Odpowiadając, po to cytowałem z fuhe przykłady by wykazać iż posiłkowanie się tą książką było tu merytorycznie błędne, gdyż bazuje ona na metodach czerpiących z badań i nie ma tu związku z wątkiem o gotowym modelu numerycznym, mylisz tak jakby skutek z przyczyną!. ¯aden model MES nie jest czarną skrzynką z której możesz dostać coś z niczego. Oponuję uparcie bo jest to SZKODLIWE aby wyrabiać przekonanie iż mes może wszystko, a użytkownik może sobie coś wprowadzić, kliknie ikonę i dostanie wynik. Nawet cytując z fuhe sam obnażasz swoją tezę pisząc za fuhe iż najpierw trzeba coś określić aby zbudować model matematyczny. Nie masz więc podstaw do postawienia tezy że z "analizy modalnej" otrzymasz to i to, nie zaznaczając że musisz mieć najpierw badania.
Tu nie chodzi o zakres definicji tylko o "oszustwo" że "coś" można sobie policzyć...tak, ale wynajmując wcześniej laboratorium:)
A może to wszystko wiesz? Może, w takim razie pisz ściśle jeśli podejmujesz autorytatywne dyskusje.
Z pokorą przyjmę uwagi jeśli dostrzeżesz jakieś błędy u mnie.
Pzdr
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
piotr
Super Administrator

Postów: 1432
Data rejestracji: 17.05.07
Dodane dnia 09/08/2015 19:44
Dyskusja była ciekawa... dopóki nie weszły na arenę emocje.
Panowie! Proszę! Więcej cierpliwości, mniej wycieczek.
Pewien mądry człowiek powiedział: "Wiem, że nic nie wiem."
A ja dodam - dzisiaj zapisałby się na nasze forum... ale przecież nie po to by by być pouczany, tylko po to by się czegoś nauczyć!
Proszę, rozróżniajcie te dwa słowa!
Autor RE: Wybór rodzaju analizy ( analiza modalna ? )
diadyn
Użytkownik

Postów: 34
Data rejestracji: 21.11.09
Dodane dnia 09/09/2015 10:19
Twierdzisz że z analizy modalnej nie otrzymamy wsp. tłumienia (dokładniej modalnego wsp. tłumienia, z takim określeniem się spotkałem, obliczanego dla każdej częstości). Moim zdaniem można, dlatego zacytowałem książkę. Znajdziesz w niej przykłady jak to zrobić, zarówno dla modelu numerycznego jak i z danych pomiarowych. Zatem Twoje twierdzenie że książka nie ma związku z wątkiem o gotowym modelu numerycznym jest błędne. Oczywiście w przypadku modelu numerycznego by uzyskać wspomniane już wsp. tłumienia musimy dodać macierz tłumienia, co jest naturalne, z pustego i salomon nie naleje. Jeżeli rozszerzamy zagadnienie własne o nowy parametr, macierz tłumienia, (już nie wnikam czy to nadal wg Ciebie jest analiza modalna, czy też nie, dla mnie jest), to jednak coś otrzymamy, jakąś wielkość charakteryzującą tłumienie i możemy sobie to nazwać wsp. tłumienia. Rozumiem że to co otrzymamy to dla Ciebie nie jest wsp tłumienia. Już na marginesie, na osobę która tak dba o jednoznaczność pojęć w nauce i inżynierii, nie potrafiłeś lub nie chciałeś nazwać wielkości które otrzymamy, podać jej formalnej nazwy. Wobec tego będę dalej nazywał te wielkości wsp. tłumienia. Jednak w praktyce inżynierskiej, najczęściej przeprowadza się analizę modalną pomijając macierz tłumienia, z prostej przyczyny brak wiarogodnych podstaw do przyjęcia odpowiednich współczynników. Natomiast przeprowadzając tzw. eksperymentalną analizę modalną, która bazującą na danych pomiarowych otrzymasz wsp. tłumienia dla każdej z częstości własnej.

Reasumując, dla mnie pojęcie analizy modalnej jest dość szerokie, obejmuje metody które prowadzą do uzyskania częstości, postaci własnych i wsp. tłumienia, niezależnie czy bazują na modelu numerycznym czy też danych pomiarowych.

Leonardo piszesz:
Nie masz więc podstaw do postawienia tezy że z "analizy modalnej" otrzymasz to i to, nie zaznaczając że musisz mieć najpierw badania.
Tu nie chodzi o zakres definicji tylko o "oszustwo" że "coś" można sobie policzyć...tak, ale wynajmując wcześniej laboratorium:)

Przecież pisałem:
Oczywiście, kiedy ograniczymy się wyłączenie do analizy modalnej w kontekście rozwiązywania problemu własnego, to wsp. tłumienia nie dostaniemy. Jednak zapominasz że analiza modalna posiada dość obszerny dział, w którym wymienione przeze mnie wielkości oblicza się z danych pomiarowych.

Skomentowałeś to że z danych pomiarowych niczego się nie oblicza. Nawet jeżeli nie posiadasz danych pomiarowych, zawsze możesz przyjąć z głowy jakieś wsp. do budowy macierzy tłumienia. Problem pojawia się w interpretacji/ nazewnictwie że to co uzyskamy dla Ciebie nie jest wsp. tłumienia, a dla mnie jest.

I na tym chętnie bym zakończył tą dyskusję.
Pozdrawiam,
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:
Reklama
Najtańszy sklep z dobrymi oponami

Szukaj
Google
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta dla Użytkowników
Jakiego używasz programu MES

Nastran (wszelkiej maści)

Ansys

Abaqus

Cosmos/M

Comsol

Algor

MARC

Inny

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Reklama
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Bulix
26.01.2022
Witam, szukam osoby która ogarnia program FEMM.

damian14100
25.01.2022
Witam, Czy znajduje się na forum osoba która ma doświadczenie w obliczeniach wytrzymałościowych wózków wagonowych ?

BE-FEA
31.03.2021
Nie pracuję w Deform, ale może coś podpowiem na zasadzie analogii do innych programów MES. Napisz jeśli nadal aktualne.

daniel8894
31.03.2021
Czy pomógłby ktoś w zrobieniu symulacji procesu skrawania w Deform 3 d

BE-FEA
09.03.2021
Postaram się pomóc, zapraszam do kontaktu jeśli nadal aktualne.

kinia22
09.03.2021
witam, potrzebuje kogoś kto pomoże w przygotowaniu projektu w programie COMSOL - przeplyw ciepła przez ośrodek porowaty!

BE-FEA
02.04.2020
Przerobiło mi jedną literę na emotkę. Chodzi o przycisk new thread

BE-FEA
02.04.2020
Żeby dodać nowy temat wystarczy wejść w odpowiedni dział i kliknąć mały przycisk "ew thread" po prawej stronie.

KrzywaOHIO
30.03.2020
Jak dodać nowy wątek na forum?

Konrad96
02.12.2019
Witam, czy jest tu ktoś kto dobrze zna się na programie Robot struktural i pomógłby mi zamodelować belkę żelbetową podobną do belki użytej w badaniu? Proszę o kontakt jeśli ktoś chciałby pomóc

Archiwum
Wydarzenia
PonWtrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Copyright Piotr© 2007- - 2024
Powered by Peter-Fusion © 2009 - Modified Aztec Theme